Her sabah tahin yemenin vücudunuza nasıl etkileri olur?

0
217

Kahvaltı sofralarında kendine yer etmeyi başaran, pekmezle mükemmel bir uyum içinde olan, yemeklerden tatlılara, hamur işlerinden mezelere kadar girdiği her tarifi güzelleştiren bir lezzet, tahin.

Sonbahara girmiş bulunurken yaklaşan kış hastalıklarıyla mücadelede pekmezle karıştırarak tüketmenin iyi geldiğini birçoğumuz zaten biliyoruz ama aslında tahinin faydaları hiç de yadsınamayacak kadar fazla. Bazılarını belki de daha önce hiç duymadığınız, bilmediğiniz etkileriyle, susamın en lezzetli hali tahinin faydaları karşınızda!

Vücuda ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali sağlıyor

Susamdan yapılan ve nefis bir tadı olan tahin, bu lezzetinin yanısıra içinde bolca protein, besin lifi, kalsiyum, omega 3 yağ asidi, demir olması, A ve C vitaminleri bakımından da zengin olması nedeniyle mutfaklarda sık sık konuk edilmesi gereken isimlerden. Her sabah 3-4 yemek kaşığı kadar yiyeceğiniz tahinle vücudunuza ihtiyaç duyduğu birçok mineral ve vitamini kazandırabiliyor, bu sayede kendinizi gün içinde çok daha zinde hissetmeye başlayabiliyorsunuz.

Eğer “Sabahları gözümü bir türlü açamıyorum”, “Bu yorgunluğum hiç geçmiyor” diye düşünüyorsanız beslenme programınıza mutlaka tahini dahil edin, kısa süre içinde etkilerini hissetmeye başlayacaksınız.

Kan basıncının ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı oluyor

Tahin içinde bulunan onca yararlı madde sayesinde antioksidan özellikler gösteren bir yiyecek. Bu da bizim için yabancı ve zararlı maddelerden arınan kan ve sağlıklı bir dolaşım sistemi anlamına geliyor. Hal böyle olunca her gün düzenli olarak tahin tüketmek yüksek kan basıncı, kolesterol gibi birçok hastalık karşısında daha dayanıklı hale gelmenizi sağlıyor.

Kalp sağlığını koruyor

Yukarıda da söylediğimiz gibi kanın vücudumuzda sağlıkla dolaşmasını sağladığı için tahin, kalp krizi, inme gibi birçok sağlık sorununa yakalanma riskimizi azaltıyor. Kalbin sağlıkla çalışmasına destek oluyor. Bu etkisinden yararlanabilmek için her sabah kahvaltıda 3 ya da 4 yemek kaşığı kadar tahin yemeniz yeterli oluyor. Dilerseniz hem bu konuda daha etkili hem de daha lezzetli olması adına pekmezle karıştırarak da tüketebilirsiniz tabii, seçim sizin.

Kemik ve kas gelişimini destekliyor

Tahinin içinde yüksek oranda kalsiyum bulunuyor demiştik. Kalsiyum, bildiğiniz gibi özellikle gelişim çağında kemik sağlığımız için bol bol almamız gereken minerallerden biri. Elbette bunu sadece süt ve süt ürünleri tüketerek yapmak zorunda da değiliz üstelik. Eğer çocuklarınızın sağlıklı bir kemik ve kas sistemine sahip olmalarını temenni ediyorsanız kahvaltılarda onlara da gönül rahatlığıyla tahin yedirebilirsiniz.

Üstelik tahinin bu etkisi sadece gelişim çağında değil tüm hayatımız boyunca bize destek oluyor. Her yaşta görülebilecek kırılgan kemikler, güçsüz kaslar gibi sorunlardan muzdaripseniz düzenli olarak tahin tüketmeye başlayarak kas ve kemik sisteminizi zamanla hiç olmadığı kadar güçlü bir hale getirebilirsiniz.

Vücutta zararlı maddelerin birikmesini engelliyor

İçinde bulunan C vitamini ve diğer birçok yararlı madde sayesinde tahin, güçlü antioksidan özellikler gösteriyor. Zararlı maddelerin vücuda girmesini önlemekle kalmıyor, halihazırda var olan zararlı maddeleri de hızla vücuttan uzaklaştırıyor. Bu da bizi birçok hastalık yapıcı bakteriden, zehirlenmelerden koruduğu anlamına geliyor.

Beynin sağlıkla çalışmaya devam etmesini sağlıyor, hafızayı güçlendiriyor

Beynin de sağlıkla çalışmasına destek olan tahinin her sabah düzenli olarak tüketilmesi durumunda özellikle hafızayı güçlendirdiği biliniyor. İçerdiği omega 3, omega 6 yağ asitleri gibi maddeler sayesinde tahin sinir sistemini olumlu yönde etkiliyor, sinir hücrelerinin sağlıkla görevlerini yerini getirmeye devam etmelerini sağlıyor.

Kansızlık sorunu yaşayanlara yardımcı oluyor

Tahinin ham maddesi susam, demir bakımından oldukça zengin olduğundan bu içeriğinden tahin tüketerek bol bol faydalanmak mümkün oluyor. Kansızlık, bir başka deyişle anemi sorunu yaşayanlar, günde birkaç yemek kaşığı tahin yiyerek günlük demir ihtiyaçlarının önemli bir bölümünü karşılayabiliyor.

Ağrıların hızla geçmesini sağlıyor, vücuda enerji veriyor

Yukarıda saydıklarımıza ek olarak tahinin içinde bakır, çinko, potasyum, magnezyum mineralleri de bolca bulunuyor. Bu mineraller sayesinde özellikle kas ve kemiklerde oluşan ağrılar hızla dindiriliyor. Bir yandan sinir hücrelerinin sağlığını koruyan, bir yandan kansızlıkla mücadele eden tahin, tüm bu özellikleri sayesinde vücuda bol miktarda enerji veriyor.

Zaten tahin-pekmez ikilisinin özellikle kış ayları geldiğinde, kendimizi hasta, kırgın, yorgun hissettiğimizde daha çok tüketilmesinin sırrı da bu özelliklerinde yatıyor. Siz de her sabah güne güzel başlamak ve günü enerjik tamamlamak istiyorsanız birkaç yemek kaşığı tahini beslenme programınızdan eksik etmeyin deriz.

Saç ve cilt sağlığını destekliyor

Tahinin faydalarını saymakla bitiremeyiz demiştik! Tahin, yukarıdaki birçok faydasına ek olarak içerdiği bolca vitamin ve mineralden aldığı güçle saç ve cilt sağlığını da destekliyor. Düzenli olarak kullanılması durumunda çok daha sağlıklı saç köklerine, çok daha gür ve sağlıkla ışıldayan saçlara sahip olmak mümkün oluyor.

Aynı şekilde cildin beslenmesini de sağlayan tahin, antioksidan özellikleriyle cildin temizlenmesini, hücrelerin yenilenmesini sağlıyor. Uzun vadede bu etkisi, yaşlanma karşıtı bir etki oluşmasını sağlıyor. Ciltteki lekelenmeler azalırken kırışıklıkların oluşma hızı da yavaşlıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, gripten kansere dek birçok hastalığa yakalanma riskini azaltıyor

Ve son olarak tahinin belki de en çok bilinen ve değerlendirilen özelliğinden söz etmeden olmaz. Tahin, sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin olmazsa olmazlarından biri. Çünkü antioksidan özellikleriyle, vitamin ve mineralleriyle kendisi adeta doğal bir antibiyotik etkisi gösteriyor. Vücudu gripten kansere kadar, birçok hastalıktan koruyor.

Her sabah 3-4 yemek kaşığı kadar tahini kahvaltınıza dahil ederek siz de yukarıdaki tüm bu etkilerinden faydalanmaya başlayabilir, etkilerini kısa sürede fark edebilirsiniz. Zaten bu faydalarını bir kez hissedince onu sadece soğuk havalarda değil, yaz-kış, dört mevsim tüketmek isteyeceksiniz, eminiz.

Kaynak: https://yemek.com/tahinin-faydalari/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here