Bulletproof kahve nedir ve nasıl yapılır?

0
223

Her güne kahveyle başlamak daha dinç ve enerji dolu hissetmemizi sağlar. Eğer güne sert bir kahve ile başlayıp hem sizi daha uzun süre tok tutacak hem de yağ yakımına yardımcı olacak bir alternatif arıyorsanız bulletproof kahve ile tanışın. Bulletproof (kurşun geçirmez) kahvenin içeriğini ve faydalarını öğrenince, aradığınız kahveyi bulduğunuzu göreceksiniz.

Bulletproof (kurşun geçirmez) kahve nedir?

Bulletproof (kurşun geçirmez) kahve, içerisine tereyağı ve Hindistan cevizi yağı ilave edilerek yapılan yüksek besin değerine sahip bir kahve çeşididir. Amerikalı yazar ve girişimci David Asprey bu kahve türünü geliştirerek dinçlik hissini ve konsantrasyonu desteklediğini vaadediyor.

Bu kahvenin hikayesi ise Tibetlilerin geleneksel bir çay tarifine dayanıyor. Asprey’in Tibet seyahati sırasında yaptığı gözlemlere göre; bölgenin yerlileri, birden fazla besin ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabilmek için bir çeşit yağlı çay tüketiyor. Bunun nedenini araştıran Asprey, benzer bir kahve tarifi oluşturarak “Bulletproof” adıyla kahveseverlere sunuyor. Asprey’in ayrıca, ürün gamında bu kahvenin de bulunduğu aynı adlı bir şirketi de bulunuyor.

Bulletproof (kurşun geçirmez) kahve nasıl yapılır?

Kahve çekirdeği kullanılaarak demlenmiş sade bir kahve.
Bir yemek kaşığı tereyağı veya bir tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı.
Ve bu malzemeleri karıştırmak için bir blendera ihtiyacımız var. Bu iki malzemeyi karıştırmamız önemli. Blender kullanmadığımız takdirde kullanılan yağ kahve yüzeyine çıkıyor.

Bulletproof kahvenin faydaları nelerdir?

Bulletproof kahve yararları bakımından en çok da tok tutucu özelliği ile anılıyor. Sabahları güne başlarken vücudun ihtiyaç duyduğu enerji ihtiyacını yağlarla karşılayabilen bu kahve türü;

Ketojenik beslenenler,
Hedefe yönelik beslenme programı uygulayanlar,
Form kontrolü için aralıklı oruç tutanlar,
Sporcular ve bazı kronik rahatsızlıkları bulunan kişiler için son derece etkili bir seçenek oluyor.

Bulletproof kahve ne işe yarar?

İçerdiği doymuş yağlarla uzun süre tok hissetmeye yardımcı oluyor.
Kafeinin vücuttaki işlenme sürecini zamana yayarak daha uzun süreli etki sağlıyor. Böylece konsatrasyonun daha uzun süreli olabilmesine katkıda bulunuyor.
Hindistan cevizi yağında bulunan laurik asit sayesinde, vücuttaki fonksiyonların normal düzeydeki çalışma sürecini destekliyor.
İçerdiği çeşitli orta zincirli yağ asitleri ile yüksek besleyici özellik taşıyor.
Metabolizmaya olan etkisinden dolayı diyet programlarında yardımcı besin olarak tüketilebiliyor.

Bulletproof kahvenin kalori değeri nedir? Günlük tüketimi ne kadar olmalıdır?

Bulletproof kahve, 250 mililitrelik bir porsiyonunda yaklaşık olarak 382 kalori içeriyor. Bu nedenle özellikle de diyet programlarında günlük tüketimin en fazla 2 bardak olacak şekilde sınırlandırılması öneriliyor. Ketojenik diyetlerde kahvaltı yerine tercih edilen bulletproof kahve, içerdiği doymuş yağlardan dolayı yüksek kolesterolü bulunan kişiler için riskli olabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here