Zeytinyağının kanıtlanmış 11 faydası

0
113

Sağlıklı olduğu söylenen yağların, sağlık üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Ancak uzmanlar, zeytinyağının özellikle sızma olan zeytinyağının sizin sağlık için çok iyi olduğu konusunda hemfikirdir.

İşte zeytinyağının bilimsel araştırmalarla desteklenen 11 sağlık faydası:

1. Zeytinyağı sağlıklı tekli doymamış yağlar açısından zengindir

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi olan zeytinlerden elde edilen doğal yağdır. Yağın yaklaşık %14’ü doymuş yağ iken, %11’i omega-6 ve omega-3 yağ asitleri gibi çoklu doymamış yağlardır. Ancak zeytinyağındaki baskın yağ asidi, toplam yağ içeriğinin %73’ünü oluşturan oleik asit adı verilen tekli doymamış bir yağdır. Tekli doymamış yağlar ayrıca yüksek ısıya oldukça dayanıklıdır ve bu da sızma zeytinyağını yemek pişirmek için sağlıklı bir seçim haline getirir.

2. Zeytinyağı büyük miktarda antioksidan içerir

Sızma zeytinyağı oldukça besleyicidir. Faydalı yağ asitlerinin yanı sıra az miktarda E ve K vitamini içerir. Ancak zeytinyağı aynı zamanda güçlü antioksidanlarla da yüklüdür. Bu antioksidanlar biyolojik olarak aktiftir ve kronik hastalık riskinizi azaltabilir. Ayrıca iltihapla savaşırlar ve kan kolesterolünüzü oksidasyondan korumaya yardımcı olurlar.

3. Zeytinyağı güçlü anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir

Kronik inflamasyonun kanser, kalp hastalığı, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, Alzheimer, artrit ve hatta obezite gibi hastalıkların önde gelen itici gücü olduğu düşünülmektedir. Sızma zeytinyağı , sağlığa faydalarının ana nedenlerinden biri olabilecek iltihabı azaltabilir . Ana anti-inflamatuar etkilere antioksidanlar aracılık eder. Aralarındaki anahtar, bir anti-inflamatuar ilaç olan ibuprofen’e benzer şekilde çalıştığı gösterilen oleocanthal’dır.

Bazı bilim adamları, 3.4 yemek kaşığı (50 ml) sızma zeytinyağındaki oleocanthal’ın, yetişkin ibuprofen dozunun %10’u ile benzer bir etkiye sahip olduğunu tahmin etmektedir. Araştırma ayrıca, zeytinyağındaki ana yağ asidi olan oleik asidin, C-reaktif protein (CRP) gibi önemli inflamatuar belirteçlerin seviyelerini azaltabileceğini düşündürmektedir.

4. Zeytinyağı felçleri önlemeye yardımcı olabilir

İnme, bir kan pıhtısı veya kanama nedeniyle beyninize giden kan akışının bozulmasından kaynaklanır. Gelişmiş ülkelerde inme, kalp hastalığının hemen ardından ikinci en yaygın ölüm nedenidir. Zeytinyağı ve felç riski arasındaki ilişki kapsamlı bir şekilde incelenmiştir.

841.000 kişi üzerinde yapılan geniş bir araştırma incelemesi, zeytinyağının, düşük felç ve kalp hastalığı riski ile ilişkili tek tekli doymamış yağ kaynağı olduğunu buldu. 140.000 katılımcıda yapılan başka bir incelemede, zeytinyağı tüketenler, içmeyenlere göre çok daha düşük felç riski altındaydı.

5. Zeytinyağı kalp hastalıklarına karşı koruyucudur

Kalp hastalığı dünyadaki en yaygın ölüm nedenidir. Yıllar önce yapılan gözlemsel çalışmalar, Akdeniz ülkelerinde kalp hastalığının daha az yaygın olduğunu göstermiştir. Bu , şu anda kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azalttığı gösterilen Akdeniz diyeti hakkında kapsamlı araştırmalara yol açtı.

Sızma zeytinyağı, bu diyetin temel bileşenlerinden biridir ve kalp hastalığına karşı çeşitli şekillerde koruma sağlar. Enflamasyonu azaltır, “kötü” LDL kolesterolü oksidasyondan korur, kan damarlarınızın kaplamasını iyileştirir ve aşırı kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olabilir. İlginç bir şekilde, kalp hastalığı ve erken ölüm için en güçlü risk faktörlerinden biri olan kan basıncını düşürdüğü de gösterilmiştir. Bir çalışmada zeytinyağı, tansiyon ilacı ihtiyacını %48 oranında azalttı.

Yüzlerce olmasa da düzinelerce araştırma, sızma zeytinyağının kalbiniz için güçlü faydaları olduğunu gösteriyor. Kalp hastalığınız, ailede kalp hastalığı öyküsü veya başka herhangi bir önemli risk faktörünüz varsa, diyetinize bol miktarda sızma zeytinyağı eklemek isteyebilirsiniz.

6. Zeytinyağı kilo alma ve obezite ile ilişkili değildir

Aşırı miktarda yağ yemek kilo alımına neden olur . Bununla birlikte, çok sayıda çalışma, zeytinyağı açısından zengin Akdeniz diyetini vücut ağırlığı üzerinde olumlu etkilerle ilişkilendirmiştir.

7.000’den fazla İspanyol üniversite öğrencisi üzerinde yapılan 30 aylık bir çalışmada, çok fazla zeytinyağı tüketmek kilo artışı ile bağlantılı değildi. Ek olarak, 187 katılımcıyla yapılan üç yıllık bir çalışma, zeytinyağı açısından zengin bir diyetin kandaki antioksidan düzeylerinin artması ve kilo kaybı ile bağlantılı olduğunu buldu.

7. Zeytinyağı alzheimer hastalığıyla savaşabilir

Alzheimer hastalığı dünyadaki en yaygın nörodejeneratif durumdur. Anahtar özelliklerinden biri, beyin hücrelerinizin içinde beta-amiloid plaklarının birikmesidir. Farelerde yapılan bir çalışma, zeytinyağındaki bir maddenin bu plakların çıkarılmasına yardımcı olabileceğini gösterdi.

Ek olarak, bir insan çalışması, zeytinyağı açısından zengin bir Akdeniz diyetinin beyin fonksiyonuna fayda sağladığını göstermiştir.

8. Zeytinyağı tip 2 diyabet riskini azaltabilir

Zeytinyağı tip 2 diyabete karşı oldukça koruyucu görünmektedir.

Birkaç çalışma, zeytinyağını kan şekeri ve insülin duyarlılığı üzerindeki yararlı etkilerle ilişkilendirmiştir. 418 sağlıklı insanda yapılan randomize bir klinik çalışma, yakın zamanda zeytinyağının koruyucu etkilerini doğruladı. Bu çalışmada, zeytinyağı açısından zengin bir Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini %40’ın üzerinde azaltmıştır.

9. Zeytinyağında bulunan antioksidanlar anti-kanser özelliğine sahiptir

Kanser, dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden biridir. Akdeniz ülkelerindeki insanların bazı kanserlere yakalanma riski daha düşüktür ve birçok araştırmacı bunun nedeninin zeytinyağı olabileceğine inanmaktadır.). Zeytinyağında bulunan antioksidanlar, kanserin önde gelen itici gücü olduğuna inanılan serbest radikallere bağlı oksidatif hasarı azaltabilir.

Birçok çalışma, zeytinyağındaki bileşiklerin kanser hücreleriyle savaşabileceğini göstermektedir.

10. Zeytinyağı Romatoid Artrit Tedavisine Yardımcı Olabilir

Romatoid artrit , deforme olmuş ve ağrılı eklemlerle karakterize otoimmün bir hastalıktır. Kesin nedeni tam olarak anlaşılmasa da, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla normal hücrelere saldırmasını içerir.

Zeytinyağı takviyeleri, romatoid artritli bireylerde inflamatuar belirteçleri iyileştiriyor ve oksidatif stresi azaltıyor gibi görünmektedir. Zeytinyağı , bir anti-inflamatuar omega-3 yağ asitleri kaynağı olan balık yağı ile birlikte kullanıldığında özellikle faydalı görünmektedir.

Bir çalışmada, zeytin ve balık yağı, romatoid artritli kişilerde el kavrama gücünü, eklem ağrısını ve sabah sertliğini önemli ölçüde iyileştirdi.

11. Zeytinyağı antibakteriyel özelliğe sahiptir

Zeytinyağı, zararlı bakterileri engelleyebilen veya öldürebilen birçok besin içerir. Bunlardan biri, midenizde yaşayan ve mide ülseri ve mide kanserine neden olabilen bir bakteri olan Helicobacter pylori’dir .

Test tüpü çalışmaları, sızma zeytinyağının, bu bakterinin üçü antibiyotiklere dirençli olan sekiz suşuyla savaştığını göstermiştir.

İnsanlarda yapılan bir araştırma, günlük alınan 30 gram sızma zeytinyağının, iki hafta kadar kısa bir sürede insanların %10-40’ında Helicobacter pylori enfeksiyonunu ortadan kaldırabileceğini öne sürdü.

Doğru zeytinyağı aldığınızdan emin olun

Doğru türde zeytinyağı satın almak son derece önemlidir. Sızma zeytinyağı, zeytinlerden gelen bazı antioksidanları ve biyoaktif bileşikleri korur. Bu nedenle, daha rafine zeytinyağı çeşidinden daha sağlıklı kabul edilir.

Buna rağmen, etiketinde “sızma” yazan birçok yağ diğer rafine yağlarla seyreltildiği için zeytinyağı pazarında aldatma payı oldukça yüksek. Bu nedenle, gerçek sızma zeytinyağı aldığınızdan emin olmak için etiketleri dikkatlice inceleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here