Kuruyemişler ile hazırlanan ezmelerin faydaları nelerdir?

0
116

Kuruyemişler ile hazırlanan ezmeler genel olarak çok lezzetlidir. En bilindik kuruyemiş ezmeleri genellikle fındık ve yer fıstığı ezmesidir. Şekerle ya da bal gibi doğal tatlandırıcılar ile lezzetlendirilen kuruyemiş ezmeleri dozunda tüketildiğinde oldukça sağlıklı ürünlerdir. Kuruyemiş ezmelerini direkt olarak ekmeğin üzerine sürebilir, granola, chia puding gibi kahvaltılarınıza dahil edebilir, tatlılarınızın üzerine lezzet katsın diye ekleyebilirsiniz. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kuruyemiş ezmesi var. Kaju, badem, macadamia fıstığı, antep fıstığı ve daha fazlasından yapılan kuruyemiş ezmelerini marketlerde bulabilirsiniz ya da kendiniz kuruyemişi satın alarak hazırlayabilirsiniz.

Kuruyemiş alerjileri

Kuruyemiş alerjileri çok sıklıkla görülür. Özellikle yer fıstığı alerjisi yaygın alerjilerden biridir. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne (ACAAI) göre, bildirilen fıstık alerjisi vakalarının sayısı 1997 ile 2008 arasında üç kattan fazla arttı. Fıstık alerjileri tehlikeli olabilir. ACAAI, bunun yaşamı tehdit eden anafilaksi gibi ani ve şiddetli reaksiyonlarla en sık ilişkili gıda alerjenlerinden biri olduğunu bildirmektedir. Bu sebeple alerjiniz varsa kesinlikle tüketmemelisiniz. Eğer spesifik olarak bir kuruyemiş ezmesine alerjiniz varsa kalan kuruyemiş ezmelerini tüketmeye devam edebilirsiniz. Aynı zamanda tohumlardan yapılan lezzetli ezmelere de şans vermek isteyebilirsiniz.

Alerjik reaksiyonu tetikleyen tek kuruyemiş yer fıstığıysa, alternatif fındık ezmesi deneyebilirsiniz – ancak önce doktorunuzla konuşun. Fıstık alerjiniz varsa badem, kaju fıstığı veya fındık gibi ağaç kuruyemişlerine de alerjiniz olabilir.

Kuruyemiş ezmesi seçenekleri

Kuruyemiş ezmelerine karşı herhangi bir alerjiniz yoksa, sağlıklı ve lezzetli kuruyemiş ezmeleri arasında tercih yapabilirsiniz. Aşağıdaki kuruyemişlerin ezmesini hazır alabilir veya kendiniz de hazırlayabilirsiniz. İşte o kuruyemişler;

Badem
Kaju Fıstığı
Macadamialar
Ceviz
Fındık
Antep Fıstığı
Yer Fıstığı

Kuruyemiş ezmelerinin faydaları

Kuruyemiş ezmelerinin sağlığa çok fazla faydası vardır. Bunlardan bazıları şöyledir;

Protein
Sağlıklı Yağlar
Lif
Vitaminler Ve Mineraller
Fitokimyasallar

Kuruyemiş ezmesindeki besin değerleri, kuruyemişin türüne göre değişiklik göstermektedir. Kuruyemişler, kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu bilinir. Bir porsiyon kuruyemiş ezmesi, lezzetli ve değerli besin kaynaklarını almak için harika bir kaynaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here