Yumurta kabuğu tozu sağlıklı mıdır?

0
255

Sağlıklı beslenerek yeterli kalsiyumu almak bazı insanlar için kolaydır. Bazı diyetler düşük gıda alımı nedeniyle günlük kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamıyor olabilir. Bu durumda doğal gıda takviyesi alabilirsiniz. Yumurta kabukları bu durum için en ekonomik ve en doğal gıda takviyelerinden biridir. Ayrıca yumurta kabuğu kullanmak, mutfak atıklarınızı biraz da olsa azaltır. Yumurta kabuğu takviyesinin ne gibi zararları ve insan sağlığına ne gibi faydaları var bir göz atalım.

Yumurta kabuğu nedir?

Yumurta kabuğu, bir yumurtanın sert, dış kaplamasıdır. Çoğunlukla kalsiyumun yaygın bir formu olan kalsiyum karbonattan oluşur. Geri kalanı protein ve diğer minerallerden oluşur. Kalsiyum, süt ürünleri de dahil olmak üzere birçok gıdada bol miktarda bulunan temel bir mineraldir . Birçok yapraklı ve kök sebzede de daha düşük miktarlar bulunur.

Yumurta kabuğu tozu etkili bir kalsiyum takviyesidir

Yumurta kabukları, az miktarda protein ve diğer organik bileşiklerle birlikte kalsiyum karbonattan oluşur. Kalsiyum karbonat, deniz kabuklarını, mercan resiflerini ve kireçtaşını oluşturan doğada en yaygın kalsiyum şeklidir. Ayrıca takviyelerde en ucuz ve en yaygın olarak bulunan kalsiyum şeklidir.

İzole hücrelerde yapılan bir araştırma, yumurta kabuğu tozundan kalsiyum emiliminin saf kalsiyum karbonata kıyasla %64’e kadar daha fazla olduğunu buldu. Araştırmacılar bu etkileri yumurta kabuklarında bulunan belirli proteinlere bağladılar.

Kalsiyum ve proteine ​​ek olarak yumurta kabukları, stronsiyum, florür, magnezyum ve selenyum dahil olmak üzere az miktarda başka mineraller de içerir. Tıpkı kalsiyum gibi, bu mineraller de kemik sağlığında rol oynayabilir.

Osteoporoz riskini azaltabilir

Osteoporoz, zayıf kemikler ve artmış kemik kırılma riski ile karakterize bir sağlık durumudur. Yaşlılık osteoporoz için en güçlü risk faktörlerinden biridir, ancak yetersiz kalsiyum alımı zamanla kemik kaybına ve osteoporoza da neden olabilir. Diyetinizde kalsiyum yoksa, takviye almak günlük gereksinimlerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Yumurta kabuğu tozu ekonomik bir seçenektir. Osteoporozlu postmenopozal kadınlarda yapılan bir araştırma, yumurta kabuğu tozunun D3 vitamini ve magnezyum ile birlikte alınmasının kemik mineral yoğunluğunu artırarak kemiklerini önemli ölçüde güçlendirdiğini buldu. Yumurta kabuğu tozu, osteoporoz riskini azaltmada saflaştırılmış kalsiyum karbonattan bile daha etkili olabilir.

Yumurta kabuğu zar takviyeleri eklem sağlığına fayda sağlayabilir

Yumurta kabuğu zarı, yumurta kabuğu ile yumurta akı arasında bulunur. Haşlanmış bir yumurtayı soyduğunuzda kolayca görülebilir. Teknik olarak yumurta kabuğunun bir parçası olmasa da, genellikle ona bağlıdır. Evde yumurta kabuğu tozu yaparken membranı çıkarmanıza gerek yoktur. Yumurta kabuğu zarı esas olarak kolajen formundaki proteinden oluşur . Ayrıca az miktarda kondroitin sülfat, glukozamin ve diğer besinleri içerir. Yumurta kabuğu zarındaki bu faydalı bileşiklerin eser miktarlarının sağlığınız üzerinde önemli bir etkisi olması muhtemel değildir.

Yumurta kabuğunu tüketmenin olası zararları?

Doğru hazırlandığında yumurta kabuğu tozunu güvenle tüketebilirsiniz. Aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. İlk olarak, boğazınıza ve yemek borunuza zarar verebileceğinden büyük yumurta kabuğu parçalarını yutmaya çalışmayın. İkincisi, yumurta kabukları Salmonella enteritidis gibi bakterilerle kontamine olabilir. Gıda zehirlenmesi riskini önlemek için yumurtaları kabuklarını yemeden önce mutlaka kaynatın. Son olarak, doğal kalsiyum takviyeleri nispeten yüksek miktarlarda kurşun, alüminyum, kadmiyum ve cıva gibi toksik metaller içerebilir. Bununla birlikte, yumurta kabuklarındaki bu toksik elementlerin miktarları, istiridye kabukları gibi diğer doğal kalsiyum kaynaklarından daha düşük olma eğilimindedir ve genellikle bir endişe kaynağı değildir.

Yumurta kabuğu nasıl takviye edilir?

Evde kendi yumurta kabuğu takviyelerinizi hazırlayabilir veya sağlıklı gıda mağazalarında önceden hazırlanmış yumurta kabuğu tozu satın alabilirsiniz. Yumurta kabuğu tozu, bir havan veya rondo ile evde yapılabilir. Daha büyük parçacıkları elemek için elek veya süzgeç kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını yemeden önce toz veya çok küçük parçalara ayırdığınızdan emin olun. Tozu daha sonra kullanmak üzere saklamayı planlıyorsanız, kabukları ezmeden önce kurutmanızda yarar var.

Daha sonra tozu yemeğinize ekleyebilir veya su, meyve suyu ile karıştırabilirsiniz. Bir çalışma, yumurta kabuğu tozu eklemek için en iyi gıdalardan bazılarının ekmek, spagetti, pizza ve panelenmiş, kızarmış et olduğu sonucuna varmıştır. Bir yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 2,5 gram yumurta kabuğu yeterlidir.
Daha güvenli olması açısından alımınızı ölçün ve bir sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmedikçe kalsiyum takviyesi almayın.

Bazı uzmanlar, düzenli olarak kalsiyum takviyesi alımını caydırır ve kemik sağlığı için yararlarından şüphe duyar. Ayrıca aşırı kalsiyum alımının böbrek taşı gibi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden ve potansiyel olarak kalp hastalığı riskini artırabileceğinden dolayı yumurta kabuğu alımını önermiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here