Sonbahar, mevsim geçişlerinin en önemli etkisiyle karşılaştığımız bir dönemdir. Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte vücut direncimiz düşer ve hastalıklara davetiye çıkarır. Bu yüzden özellikle sıcak havalardan soğuk havalara geçtiğimiz şu sonbahar günlerinde, beslenmemize normalden daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Tam da bu yüzden, sonbahar aylarında tüketilmesi gereken sebzeleri yazımızda derledik. İşte, sonbaharda mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken 7 şifalı sebze:

Patlıcan

Sebze denildiğinde ilk akla gelen lezzetlerden biri olan patlıcan, kan şekerini dengede tutar ve demir eksikliğine iyi gelir. Bu yüzden sonbahar aylarında bol bol tüketilmelidir. Patlıcan, lifli bir yapıya sahiptir ve sindirim sistemini düzenler. Ayrıca, patlıcanın içinde bulunan antioksidanlar, vücuttaki serbest radikalleri temizler ve hücre yenilenmesini sağlar.

Mantar

Bakır, çinko ve selenyum sayesinde mantar ile hem sağlığınızı koruyabilir, hem de hastalıklara karşı vücudunuzu dirençli bir hale getirebilirsiniz. Mantar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı korur. Ayrıca, mantarın içinde bulunan B vitaminleri, sinir sistemi ve beyin sağlığı için önemlidir.

Ispanak

Ispanağın sağlık için faydalarını şimdiye kadar kaç kez duymuşuzdur. Tam bir vitamin deposu olan ıspanak, özellikle demir eksikliği yaşayanlara önerilen besinler arasında yer alıyor. Ispanak, kan yapıcı özelliğiyle anemiye karşı etkilidir. Ayrıca, ıspanağın içinde bulunan kalsiyum, magnezyum ve potasyum, kemik ve kas sağlığı için gereklidir.

Havuç

Göz sağlığı için çok faydalı olan havuç, içinde bulunan beta karotenler sayesinde kansere karşı direnç sağlar. Havuçtaki antioksidanlar, kanı temizler ve karaciğerin detoksifikasyonunu destekler. Ayrıca, havuç, cilt sağlığı için de önemlidir. Havuç, cildi nemlendirir, kırışıklıkları önler ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.

Karnabahar

Karnabahar, kolesterolü dengeler ve açlık hissini en aza indirir. Genelde haşlama olarak tüketilen karnabahar, en sağlıklı alternatiflerin başında yer alır. Karnabahar, içinde bulunan lif, folik asit ve C vitamini ile sindirim sistemi, kalp sağlığı ve bağışıklık sistemi için faydalıdır. Ayrıca, karnabaharın içinde bulunan sülfür bileşikleri, kanser hücrelerinin büyümesini engeller.

Lahana

Mevsim geçişlerinde sık sık kendinizi yorgun hissediyor, ağrı ve halsizlikle mücadele ediyorsanız, beyaz lahanayı sofralarınıza konuk etmenin tam zamanı! Güçlü bir antioksidan kaynağı olan lahana, kan basıncını dengelerken, karaciğere de iyi gelir. Ayrıca, lahananın içinde bulunan K vitamini, kanın pıhtılaşmasını sağlar ve yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Kabak

Son olarak düşük kalorisiyle diyet listelerinin vazgeçilmezi olan kabak, sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak isteyenler için en iyi alternatiflerden biridir. Özellikle bu dönemde fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, kabağı yemeklerinizde bol bol kullanabilirsiniz. Kabak, içinde bulunan A vitamini, lif ve potasyum ile göz sağlığı, sindirim sistemi ve böbrek sağlığı için faydalıdır. Ayrıca, kabak, su oranı yüksek bir sebze olduğu için vücudu nemlendirir ve toksinlerin atılmasını sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here