Sağlıklı üç yaz içeceği

0
974

Yazın serinlerken sağlıklı tercihler yapmanız için pratik tarifler…

Yazın bunaltıcı sıcaklarında serinlemek amacıyla tükettiğimiz içeceklerin büyük çoğunluğu sağlığımız için riskler taşıyor. Yüksek şeker içeren aromalı, şuruplu, gazlı içecekler hem kilo alımına hem de karaciğer yağlanması ve diyabet gibi hastalıklara neden olabiliyor. Sık sık tüketilen çay ve kahve gibi kafeinli içecekler de vücuttan fazla su atılmasına yol açıyor. Bu nedenle günde en az 2 litre su tüketmeyi unutmadan, serinlik ihtiyacınızı karşılarken sağlıklı içeceklere yönelmeniz gerekiyor.

Çilek Şerbeti

1 kg çileği iyice yıkayıp 1 litre suda kaynatın. Kaynamasına yakın 1 çubuk tarçın ve 1 tatlı kaşığı karanfili ekleyin ve 10 dakika daha kaynatmaya devam edin. Ardından soğumaya bırakın. Her bardağa 1 tatlı kaşığı bal karıştırarak taze nane yaprağı ile servis edin.

Karpuzlu Maden Suyu

Yaklaşık 200 gramlık 1 dilim karpuzu blenderdan geçirin, bir bardağa boşaltıp üzerine 1 maden suyu ekleyin ve taze nane yaprağı ile süsleyerek tüketin.

Hindistan Cevizi Aromalı Soğuk Kahve

1 su bardağı kadar demlenmiş filtre kahveyi soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra 1 çay bardağı soğuk sütü, demlediğiniz kahveyi ve 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi rendesini blenderdan geçirin. İçine 3-4 küp buz ekleyerek servis edin. Süt yerine hindistan cevizi sütü kullanarak aromayı artırabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here