Kombucha çayı probiyotik etkisiyle birlikte yağ birikimini azaltıyor

0
148
 Yeni bir çalışma, kombucha çayındaki mikropların bir solucan modelinde yağ metabolizmasını değiştirerek açlık etkilerine benzediğini ortaya koyuyor. Chapel Hill’deki North Carolina Üniversitesi’nden Robert Dowen ve ekibi bu bulguları 28 Mart’ta PLOS Genetics dergisinde yayınladı.

Fermente bir çay olan Kombucha, kan basıncını düşürme, kanseri önleme ve metabolik ve karaciğer toksinlerinden korunma gibi potansiyel sağlık faydaları nedeniyle popülerlik kazanmıştır. Bu faydalar içeceğin probiyotik mikroplarına ve metabolik etkilerine bağlanırken, bu iddiaları doğrulayan insan çalışmaları sınırlıdır.

Dowen’ın ekibi, metabolizma üzerindeki etkilerini araştırmak için nematod solucanı C. elegans’ı kombucha çayı mikroplarıyla besledi. Maya ve bakterilerin solucanların bağırsaklarında kolonileşerek oruç tutmaya benzer metabolik değişikliklere neden olduğunu gözlemlediler. Bu mikroplar, yağ metabolizmasıyla ilgili gen ifadesini modüle ederek yağ parçalayan proteinleri artırdı ve trigliserit oluşturan proteinleri azaltarak solucanlarda yağ depolanmasının azalmasına yol açtı.

Bu bulgular, kombucha probiyotiklerinin bir solucan modelinde metabolizmayı nasıl etkilediğine ışık tutarken, insan metabolizması için de potansiyel bilgiler sunmaktadır. Bununla birlikte, insanların C. elegans’ta gözlemlenen benzer etkileri yaşayıp yaşamadığını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışma, kombucha’nın insan sağlığı açısından bildirilen faydalarıyla uyumludur ve gelecekte tamamlayıcı sağlık stratejilerindeki potansiyel rolünü ortaya koymaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here