Klasik baldan 100 kat daha etkili olduğu söylenen manuka balının faydaları

0
140

Adını gün geçtikçe daha çok duymaya başladığımız besinlerden manuka balı nedir?

Klasik ballardan farklı olarak vücutta oluşturduğu sıra dışı etkilerle sık sık gündeme geliyor, birçok hastalığa karşı vücutta korucuyu etki oluşturduğu söyleniyor. Onun ismini ilk kez duyanlar şaşırmadan edemezken manuka balıyla ilgili en çok merak edilenlerden biri tadı, diğeriyse faydaları oluyor.

Tam da bu yüzden manuka balı nedir, manuka balının faydaları nelerdir, onu nerelerde bulabilir ve nasıl kullanabiliriz bir bakalım.

Manuka balı nedir?

Manuka balı, Yeni Zelanda’dan çıkıp ünü tüm dünyaya yayılan çok özel bir bal. Yeni Zelanda’dan çıkma sebebiyse burada yetişen manuka çiçeklerinden elde ediliyor oluşu. Adını da bu özel manuka çiçeklerinden alan bal, kıvamı ve rengiyle farkını ortaya koyuyor, sağlık konusunda vücuda da birçok etkisi bulunduğu söyleniyor. Öyle ki kendisi keşfedildiği 19. yüzyıldan bu yana sağlığa olan olumlu etkileriyle kullanılıyor, gün geçtikçe popülaritesi de artıyor.

Manuka balının içeriğinde diğer tüm ballardan çok daha fazla methylglyoxal adlı madde bulunduğundan, bu balın sağlığa olan etkilerinin diğer tüm ballardan ortalama 100 kat daha fazla olduğu düşünülüyor.

Manuka balının faydaları nelerdir?

Manuka balını kısaca tanıyınca onunla ilgili daha detaylı bilgiler edinmek, vücuda olan etkilerini keşfetmek istemiş olabilirsiniz. Tam da bunun için manuka balının en çok bilinen faydalarını hemen şöyle sıralıyoruz:

Manuka balı anti bakteriyel özellikleri çok güçlü bir bal olduğu için bakteri kaynaklı rahatsızlıklara daha hızlı çözüm bulunmasını sağlıyor.
İçeriğinde vitamin ve mineraller başta olmak üzere birçok yararlı madde bulunduğundan düzenli tüketildiğinde bağışıklık sistemini çok güçlendiriyor.
Vücuda enerji depolanmasını sağlayan manuka balı, bu sayede halsizlik, yorgunluk gibi sıkça yaşanan sağlık sorunları da ortadan kaldırıyor.
Vücudun farklı yerlerinde oluşabilen enfeksiyonların kökünü kurutmasıyla biliniyor.
İltihapların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesine destek olmakla kalmıyor, bu iltihaplar sebebiyle oluşan ağrıların ve eklem ağrılarının da önüne geçiyor.
Sindirim sistemi üzerinde de olumlu etkilerde bulunan manuka balı, mide asitlerini dengeliyor, hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara çözüm oluyor.
Bağırsak florasını koruyarak parazitlerin temizlenmesine destek oluyor.
Hücrelerin yenilenme hızını artırıyor. Bu özelliği sayesinde cilt sağlığını desteklerken yaraların daha hızlı iyileşmesine de yardımcı oluyor.

Manuka balı nerede bulunur, nasıl kullanılır?

Manuka balı, Yeni Zelanda’da üretilen bir bal olduğundan onu ancak çok güvenilir yerlerden almak doğru olacaktır. Zira her yıl tüm dünyada ortalama 1.7 ton kadar gerçek manuka balı üretildiği söyleniyor ve üretilen tüm bu bal, dünyaya özel kutulanmış mühürlü paketlerle dağıtılıyor. Çok değerli olduğundan ne yazık ki bu konuda sahte ürünlere rastlamanızın da mümkün olacağını unutmamalı ve gerçekten güvendiğiniz adreslerden manuka balını temin etmelisiniz.

Nasıl kullanıldığına gelince, manuka balını klasik ballar gibi kullanabilirsiniz. Her sabah 1 tatlı kaşığı kadar manuka balını doğrudan yiyebileceğiniz gibi dilerseniz onu ekmeğin üzerine, yoğurdun ya da sütün içine ilave edebilir, tatlılarınızı dahi süsleyebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmamalı ve ölçüyü elden bırakmamalısınız.

Bunun yanı sıra söylemeden geçmek olmaz, manuka balının bilinen ciddi bir yan etkisi bulunmuyor ama eğer diyabet başta olmak üzere ciddi bir rahatsızlığınız varsa, düzenli uygulamanız gereken bir perhiz ya da kullanmanız gereken ilaçlar varsa doktorunuza danışmadan manuka balını tüketmeyin. Yine vücudu alerjik reaksiyonlar gösterenler, küçük yaştaki çocuklar, hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınlar için de doktora danışılmadan tüketilmesi doğru olmayacaktır, bizden hatırlatması.

Kaynak: https://yemek.com/manuka-bali/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here