Kahve içmek hastalık ve ölüm riskini azaltıyor!

0
725

Bilimsel bir araştırmadan elde edilen sonuçları yorumlayan araştırmacılara göre kahve içmek hastalık ve ölüm riskini azaltıyor! Araştırma 11 Temmuz tarihinde önemli bir bilimsel dergi olan Annals of Internal Medicine’da yayınlandı.

Araştırmada kullanılan veriler 10 farklı Avrupa ülkesinden, EPIC çalışmasına (Avrupa İleriye Dönük Kanser ve Beslenme Araştırması) katılan 521.330 kişiden toplandı. Elde edilen verilere göre, günde 3 veya daha fazla kahve içmek, dolaşım ve sindirimle ilgili sorunlara bağlı ölüm riskinin %8 ile %18 azalmasıyla ilişkili.

Kahve içmek ölüm riskinin düşük olmasıyla ilişkili!

Araştırmanın başındaki isim olan, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’ndan (IARC) Dr. Marc Gunter, “Kahve tüketiminin tüm nedenlere bağlı ölüm riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olduğunu belirledik. Bu ilişki, özellikle dolaşım ve sindirim hastalıkları için geçerli”.

Daha önce de İngiltere’nin önemli üniversitelerinden Imperial College London’da görev yapan Dr. Gunter, “Daha da önemlisi, bu sonuçlar, farklı kahve içme alışkanlıkları ve geleneklerine sahip 10 farklı Avrupa ülkesinde de benzer şekildeydi. Çalışmamız aynı zamanda kahvenin faydalı etkilerine ilişkin olası mekanizmalar hakkında önemli ipuçları sunuyor.

Bu çalışmayla birlikte, ABD’de yürütülen ve birçok etnik kökenli kişinin dahil edildiği başka bir yeni araştırmadan elde edilen sonuçlar, kahve tüketen bireylerin tüketmeyenlere kıyasla genellikle daha düşük ölüm oranlarıyla karşı karşıya kaldığını ortaya koyan daha önceki araştırma verileriyle aynı doğrultuda.

Kahvenin koruyucu sağlık etkileri

Elde ettikleri bulgulara rağmen IARC ve Imperial College London’dan araştırmacılar, tüm nedenlere bağlı ölüm veya belirli nedenlere bağlı ölümler için ‘neden-sonuç’ ilişkisi kuramadı.

Araştırma ekibinde yer alan, Imperial’da Halk Sağlığı Fakültesi Başkanı olan Prof. Elio Riboli, “Bu bulgular, kahve içmenin güvenli olmakla kalmayıp, sağlık üzerinde koruyucu bir etki gösterdiği anlamına geliyor. Bunu gösteren, gittikçe artan sayıda başka kanıtlar da var. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Ancak büyük bir Avrupa çalışmasından elde edilen bu sonuçların, dünyanın farklı yerlerinde daha önce ulaşılan sonuçları teyit ettiğini söyleyebiliriz.” diye konuştu.

Araştırmacılar çok daha yüksek seviyelerdeki kahve tüketiminin ise kadınlar arasındaki ölüm oranının artmasıyla ilişkili olduğunu aktardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here