İyi Kahvaltı, İyi Bal

0
726

Kahvaltı dediğimizde aslında olmazsa olmaz bir öğünden bahsediyoruz. Ancak iyi kahvaltı için seçeceğimiz ürünler ve bu anlamdaki çeşitlilik önemli. Aslında bunun içinde Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok, kendi geleneklerimize bakmamız ve geriden gelen bu mirasımızdaki tüketim alışkanlıklarımızı takip etmemiz yeterli.

Ülkemizin de bu anlamdaki zenginliğini unutmamak gerekiyor, zeytinin, peynirin ve tabii ki balın damak zevkimize göre bir çok çeşidini ve en lezzetlisini bulmamız mümkün. Dolayısıyla bu zenginliğimizin kıymetini bilmeliyiz ve faydalanmalıyız. Çünkü sağlık tabii ki önemli ama günün sonunda tüketim alışkanlıklarını belirleyen lezzettir. İyi kahvaltı içinde lezzet önemlidir.

Bal, asırlar boyu sağlık faktörünün yanı sıra kahvaltılarda hem keyif hem de enerji olarak tüketilmiştir, insanların bu kadar yoğun ve stresli olduğu bir dönem de mutlaka enerji vermesi hem de iyi kahvaltıya destek olması bakımından tüketilmelidir. Ayrıca kahvaltının vazgeçilmezleri arasında olan çayımıza da yine doğal tatlandırıcı olarak balı kullanabiliriz.

Türkiye’nin bitki çeşitliliği bakımından zengin olması bal ürünlerinin de zengin olmasına vesile olmaktadır, o yüzden damak tadınıza hangisi uyuyorsa o balı tüketebilirsiniz, keçiboynuzu, lavanta, narenciye, çam balı bunlardan sadece bir kaçı. Burada önemli olan bir ayrıntı ne kadar tükettiğiniz ile ilgilidir bu anlamda da uzmanların önerisi günlük tüketim miktarı kişinin ağırlığına orantılı kaç kg ise o kadar gram şeklinde tüketimi uygundur. Sadece iyi kahvaltı için iyi balı bulmanız bunun için de mutlaka güvenilir, markalı balları tercih etmenizi önemlidir. Hem sağlık hem de lezzet için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here