Hindiba kahvesi nedir? Faydaları nelerdir?

0
123

Artık şaşırmayız dediğimiz her gün karşımıza mutfakla ilgili bir başka lezzet çıkıveriyor, her geçen gün bambaşka bir malzemenin popülerleştiği yiyecek-içecek dünyasında bugün de karşımıza hindiba kahvesi çıkıyor!

Eğer siz de hindiba kahvesinin adını bu aralar sıkça duymaya başladıysanız, “Hindiba kahvesi nedir, ne işe yarar ki?” diye en az bir kez düşündüyseniz, hindiba kahvesinin bildiğimiz diğer tüm kahvelerden farklı yönlerini öğrenmek üzere aşağıdan bekleniyorsunuz demektir. Hindiba kahvesinin faydaları nelerdir, bu özel kahve nasıl tüketilir keşfediyoruz şimdi.

Hindiba kahvesi nedir?

Hindiba kahvesi, adından da anlaşıldığı gibi karahindiba bitkisinden elde edilen özel bir içecek aslında. Bu kahvenin hikayesi, hindiba otunun köklerinin özenle toplanıp ayıklanmasına dayanıyor. Ardından bu kökler önce kurutuluyor, sonrasında da tıpkı diğer kahve çekirdekleri gibi özel bir kavurma işleminden geçiriliyor ve öğütülüyor. İşte bu öğütülmüş haliyle de özel hindiba kahvesi kolayca hazırlanıyor.

Onu son zamanlarda popüler hale getirense lezzetinin ötesinde faydaları desek yanlış olmaz. Gelin şimdi hep birlikte hindiba kahvesinin faydalarını inceleyelim.

Hindiba kahvesinin faydaları nelerdir?

Hindiba kahvesi aslında uzun yıllardır bilinen ve yapılan bir kahve. Onun adını ilk kez duyanların ise ilk olarak bu özelliklerini bilmesinde fayda var:

 • Hindiba kahvesi, neredeyse kafeinsiz sayılabilecek bir kahve olduğundan kafein tüketmek istemeyenlerin sıklıkla tercih ettiği içecekler arasında yer alıyor.
 • İçeriğinde demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi vücuda yararlı birçok mineral bulunuyor.
 • Faydalı içeriği sayesinde hindiba kahvesi vücudu toksinlerden arındırıyor, antioksidan etkiler gösteriyor.
 • Dolayısıyla düzenli ve ölçülü bir şekilde tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği söyleniyor.
 • Yine antioksidan özellikleri sayesinde karaciğerin temizlenmesini ve sağlıkla çalışmaya devam etmesini sağlıyor.
 • Hindiba kahvesi, ödem atma konusunda da en doğal destekçilerden biri olarak görülüyor.
 • Antioksidan etkileri sayesinde kanın temizlenmesini de sağlayan hindiba kahvesi, bu sayede kan dolaşımının da sağlıkla sürmesine yardımcı oluyor.
 • Bu da kolesterolün dengelenmesinde önemli bir rol üstlenmesini sağlıyor.
 • Aynı şekilde bu özel kahve kan şekerinin dengelenmesine yardımcı oluyor.
 • Bağırsakların da sağlıkla çalışmasına destek olan hindiba kahvesi, kabızlık sorununu kısa sürede çözebiliyor.
 • Metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlıyor.
 • Hazımsızlık ve şişkinlik başta olmak üzere sıkça yaşanan birçok mide sorununa da doğal bir çözüm oluyor.
 • Hem metabolizma hem de bağırsakların üzerindeki olumlu etkileri sayesinde hindiba kahvesi doğru şekilde tüketildiğinde zayıflamaya da destek oluyor.
 • Vücutta oluşan birçok enfeksiyonun hızla iyileşmesinde destek oluyor.
 • Son olarak hindiba kahvesinin cilt ve saç sağlığı üzerinde de olumlu etkileri olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Hindiba kahvesi nasıl tüketilir?

Hindiba kahvesinin yukarıda saydığımız faydalarından yararlanabilmek için onu nasıl tüketebileceğinizi de bilmelisiniz tabii ki. Öncelikle öğütülmüş olarak yani toz halde aldığınız bu hindiba kahvesini 1 fincan için 1,5 çay kaşığı olacak şekilde fincana ya da fincanlara aktarın. (Kaç kişi içecekse o kadar fincan hazırlamanız yeterli.) Üzerine kaynatıp kenara aldığınız sıcak suyu aktarın ve karıştırın. Bu şekilde toz haldeki kahve çözünene dek karıştırıp ardından afiyetle içebilirsiniz.

Eğer tek başına hindiba kahvesini sevmezseniz dilerseniz üzerine süt, bitkisel süt, bal ya da şeker gibi farklı tatlandırıcılar/ilave malzemeler ekleyebilirsiniz. Bu kahveden günde 2 fincandan fazla içmeniz de önerilmez, aklınızda bulunsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here