Her gün bir avuç badem yerseniz vücudunuzda neler olur?

0
81

Gün boyunca hangi yiyeceklerin atıştırılacağını bilmek zor olabilir. Çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bazıları sizi doyururken, bazıları da sizi aç hissetmenize neden olabilir. Badem, sadece sizi tok hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda sağlık yararıyla da dolu bir gıdadır. Günde bir avuç yani bir porsiyon (23 badem) bademin size sunduğu her şeyden tam olarak yararlanmak için ihtiyacınız olan tek şey onu tüketmek. Peki günlük olarak badem yediğinizde vücudunuza neler olur?

Ruh halinizi iyileştirir

Bademdeki ruh halinizi iyileştirmeye çalışan bileşene bir amino asit olan triptofan denir. B6 Vitamini ile eşleştirildiğinde (muzdan yulafa kadar) triptofan vücutta serotonine dönüşür. Seratonin, anlık bir ruh hali yükseltici olarak çalışan, kendinizi daha mutlu ve daha az endişeli hissettirendir.

Hastalık riskinizi düşürür

Badem E Vitamini içeriği zengindir. Bir porsiyon badem günlük E vitamini değerinin %48’ini içerir. Bu, bademleri dünyada bu vitaminde en yüksek gıdalardan biri yapar. Bir çalışmada, E Vitamini tüketiminin Alzheimer hastalığı teşhisi olasılığını düşürme üzerindeki doğrudan etkisini göstermektedir. Diğer çalışmalar, yüksek E Vitamini içerenler için kalp hastalığı ve kanser olasılığının daha düşük olabileceği vurgulamaktadır.

Kemik sağlığını artırır

Güçlü kemikler genel sağlığın çok önemli bir parçasıdır ve insanlar vücutlarının ihtiyaç duyduğu vitamin ve takviyeleri düşündüklerinde genellikle gözden kaçabilir. Bir avuç bademle vücudunuzu kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır, K vitamini, protein ve çinko ile dolduruyorsunuz ve bunların tümü genel kemik sağlığınızı güçlendirmeye katkıda bulunuyor.

Kolesterolü düşürür

Birçok yetişkin, yalnızca kan testi ile görülebilen yüksek kolesterolden muzdariptir. Çünkü hiçbir görünür semptomu yoktur. Teşhis edildikten sonra, tedaviye başlamak zor olabilir. Cevizdeki yağ içeriği sayesinde, bir avuç badem yemek kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Yüksek kolesterolü yönetmenize yardımcı olacak bir diyet planı uygulamanız gereklidir.

Kan şekeri seviyenizi yönetir

Günümüzde son derece yaygın olan bir başka tıbbi teşhis, yüksek kan şekeri veya diyabettir. Diyabet hastalarının çoğu zaman düşük magnezyum seviyeleri ile mücadele ettiği gerçeği vardır. Bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 60 gram badem tüketen Diyabet 2 hastalarının kan şekerinde önemli iyileşmeler görülmüştür. Bu nedenle, günde bir porsiyon badem tüketerek magnezyum seviyelerini artırmak, kan şekeri seviyenin daha etkili bir şekilde yönetilmesine yardımcı olabilir.

Kilo kaybınız artar

Şimdi, bu muhtemelen hemen başlamamız gereken şeydir. Her gün badem yemek, kilo kaybınızı artırmanıza ve sonunda hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bademler lif ve proteinle dolu olduğundan, bu cevheri atıştırmak muhtemelen sizi daha uzun süre tok tutacaktır. Bu da daha sonra sağlıksız seçeneklere gitme olasılığınızın azalacağı anlamına gelmektedir. Bir çalışmada, her gün 40 gram badem yemenin, yani bir porsiyondan biraz fazla badem yemenin, katılımcılar arasında açlığı ve yemeye devam etme arzusunu azalttığını bulmuştur. Ve kesinlikle kilo vermeye yardımcı olan başka kuruyemişler olsa da badem en iyilerinden biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here