Ginseng nedir? Vücudumuza faydaları nelerdir?

0
74

Bugüne kadar adını çok duysanız da belki de ne olduğunu tam olarak bilmediğiniz ginsengi tüm yönleriyle masaya yatırıyoruz bugün.

Ginsengi artısıyla eksisiyle tanıyın, kullanmadan önce hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Çünkü bilirsiniz, herhangi bir ürünü bilinçli kullanmaktan önemli bir şey yok.

Ginseng nedir?

Ginseng, çok yıllık, kazık köklü bir bitki aslında. Popüler olan ve birçok kullanım alanı bulunan kısmı ise bu bitkinin kökü. Özellikle Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5000 yıldır tedavi amaçlı olarak kullanıldığı bilinen bu bitkinin de birçok türü var tahmin edeceğiniz gibi.

Amerikan ve Asya ginsengleri en çok faydası olanlar olarak bilinirken, piyasada karşınıza çıkabilecek Sibirya gindengleri ise botanik bilimcilere göre ginsengin bir türü bile değil. Bu nedenle eğer ginseng tüketmeye başlayacaksanız bu konuda dikkatli olmanız ve gerçekten güvenilir yerlerden onu elde etmeniz önem kazanıyor.

Ginsengin faydaları

  • Ginseng güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini koruyor, hastalıklara karşı vücuda destek oluyor.
  • Ginseng adaptojen bir bitki sayıldığından, vücutta dengeleyici bir etki yaratıyor, bu sayede vücudu sinir ve stresten koruyor.
  • Sinir ve stresten uzak kalmayı başaran vücutta beyin fonksiyonları da daha sağlıklı bir şekilde çalışıyor, konsantrasyon artıyor, hafıza güçleniyor.
  • Bu özelliği sayesinde beynin daha zinde ve enerjik olmasını sağlıyor, vücuda canlılık katıyor.
  • Kötü kolesterol üzerinde de dengeleyici etkileri bulunan ginseng, düzenli ve ölçülü kullanıldığında kolesterolü düşürüyor.
  • Aynı şekilde tansiyonun da sağlıklı bir düzeyde seyretmesine destek oluyor.
  • Ginseng, içindeki faydalı maddeler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini de azaltıyor, kalp ritminin düzenli bir şekilde devam etmesinde vücuda destek oluyor.
  • Afrodizyak etkisi olduğu da bilinen ginseng, hormonların düzenli olarak üretilmesine yardımcı oluyor.
  • Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu sadece grip, nezle gibi basit hastalıklara karşı güçlendirmeyen ginseng, aynı zamanda kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda da kendini gösteriyor, kansere yakalanma riskini azaltıyor. Oluşmuş olan kanserli hücrelerinse büyümesini ve çoğalmasını olabildiğince yavaşlattığı söyleniyor.

Ginseng de tıpkı tedavi amaçlı kullanmayı düşündüğünüz tüm ürünler gibi öncelikle doktorunuza başvurarak tüketmeniz gerekenlerden. Çünkü bildiğiniz gibi her ürün, ne kadar bitkisel olursa olsun her bünyede aynı etkileri yaratmıyor.

Ginsengi de başka herhangi bir ürünü de tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Sağlığınızı ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here