Güne kahve içmeden de zinde başlayabilirsiniz

0
125

Siz de “Kahve içmeden kendime gelemiyorum,” diyor ancak kafein tüketiminizi de azaltmak mı istiyorsunuz? Kafein olmadan da zinde uyanmak ve zinde kalmak mümkün. Günümüzde artan kafein tüketiminin temel sebebi, zinde hissederek enerji ihtiyacını karşılamak. Ancak Diyetisyen Nagehan Afşar, kafein tüketmeden de zinde olmanın mümkün olduğunu belirtiyor.

Kafein birçok bitkinin kök, yaprak veya meyvesinde bulunan bir içerik. En çok bilinen kaynakları ise kahve çekirdeği, kakao, çay yaprakları ve kola tohumu. Kafein en çok kahvede yer aldığından zihnimizde kahve ile özdeşleşmiş durumda. Kafeinin sinir sistemimizi uyarıcı etkilere sahip olduğu da biliniyor.

Günümüzde kahve yani kafein tüketimi hem keyif amaçlı hem de vücudu uyarıcı, canlandırıcı etkisinden dolayı tercih ediyor. Ancak kafein tüketmenin olumlu etkileri olduğu gibi bazı olumsuz yan etkileri de var, özellikle de fazla tüketildiğinde…

Günlük ortalama 300 mg kafein, yetişkinler için güvenli bir doz, bu da yaklaşık 3-4 fincan kahve veya 5-6 büyük bardak çay tüketimine denk geliyor. Kafeinin fazla tüketimi halinde ise kalp çarpıntısı, sinirlilik veya uyku problemleri ortaya çıkabiliyor.

İşte siz de kafein tüketiminizi dengelemek istiyorsanız, sizi kahvesiz de zinde tutacak ve size mutluluk verecek beş formül!

Su

Güne su içerek ile başlarsanız, bedeniniz için gerekli olan hidrasyonu sağlarsınız. Yeterli su tüketimi, bedenimizde oluşabilecek yorgunluk hissini azaltarak organlarımıza uyanma mesajını iletiyor. Tükettiğiniz suyu içine mevsim meyveleri dilimleyerek daha aromalı ve sağlıklı hale getirmeniz de mümkün.

Hafif Kahvaltı

Güne enerjik başlamanız için bedeninize ihtiyacı olan enerjiyi sağlamanız gerekiyor. Fakat kahvaltı içeriğinde kızartmalar, ilave şeker içeren unlu mamuller veya paketli hazır gıdaların bulunması anlık enerji ve tokluk oluşturuyor. Bu durum da günün ilerleyen saatlerinde daha yüksek yorgunluk ve uyku haline sebep olabiliyor. Bu sebeple yapacağınız hafif ve besin değeri yüksek bir kahvaltı ile gün içerisinde daha zinde olmanız mümkün.

Kokular

Etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterse de bazı koku türlerinin sabah daha zinde uyanmanıza veya gün içerisindeki yorgunluğu azaltabileceğine dair sonuçlar bulunuyor. Siz de taze nane, limon kabuğu rendesi, biberiye veya karanfil kokularının canlandırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz.

Nefes Egzersizleri

Sabah erken saatlerde iş yoğunluğunuz dolayısıyla egzersiz yapmaya vakit bulamayabilirsiniz. Fakat gün içinde yapacağınız nefes egzersizleri, dolaşımdaki oksijenlenmeyi arttırdığı için bedeninizi uyararak daha zinde olmanıza yardımcı olabilir. Uzun, derin nefesler almak daha konsantre ve zinde olmanızı sağlayacak.

Uyku

Elbette zinde bir gün geçirebilmenin en temel kurallarından birisi de yeterli ve kaliteli bir uyku. Günümüzde yoğun stres, teknoloji veya diğer faktörlere çok fazla maruz kalmamızdan dolayı yeterli ve kaliteli bir uyku uyuyamayabiliyoruz. Ancak uyku kalitenize ekstra özen göstererek hem gün içerisinde zinde kalabilir hem de sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kaynak: http://www.brandlifemag.com/kahve-icmeden-de-zinde-kalabilirsini/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here