Yumurtadan daha fazla protein içeren gıdalar

0
128

İnsan vücudunda bulunan kasların yanı sıra hormonlar ve enzimler için bir yapı taşı durumunda olan proteinler saçların ve tırnakların sağlıklı olmasına, uzamasına, cildin güzel görünmesine de yardımcıdır. Protein çok doyurucudur çünkü sindirimi uzun sürer ve basit karbonhidratların yaptığı gibi kan şekerinde artışa neden olmaz.
Yumurta, iyi bilinen bir protein kaynağıdır. Yumurtalardan proteinin yanı sıra kolin, göz koruyucu antioksidanlar lutein ve zeaksantin gibi önemli besinler de elde edilir. Yumurta düşük kalorilidir ve daha uzun süre tok hissedilmesine ve kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur. Bir büyük yumurta yaklaşık 6.42 gram protein içerir. Ancak yumurta tek iyi protein kaynağı değildir. Yumurtadan başka birçok bitkisel ve hayvansal, iyi protein kaynakları mevcuttur. Tüm et ve balıklar da protein bakımından zengindir. Vejetaryen olan kişiler günlük protein dozunu yumurtadan daha fazla protein içeren bazı bitkisel gıdalarla tamamlayabilir. Gün boyunca protein alımını artırmak için yumurtadan başka diğer sağlıklı yüksek proteinli yiyeceklere de beslenmede yer verilmelidir. Bir yumurtadan daha fazla protein içeren alternatif yiyecek seçenekleri aşağıdadır.

Ton balığı

Kalp hastalığına ve bilişsel gerilemeye karşı koruyucu özelliklere sahip olan harika bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır . Konserve alırsanız, özellikle uygun fiyatlı bir protein kaynağıdır. Sandviçlere, dürümlere ve salatalara ekleyebilirsiniz.

Yer fıstığı

Bir baklagil olarak hem protein hem de karbonhidrat sağlar ve kalp koruyucu tekli ve çoklu doymamış yağlar, folik asit ve E vitamini için harika bir besin kaynağıdır. Pratik ve ucuz olması açısından fıstık ezmesini çeşitli meyvelerle tüketebilirsiniz.

Hindi

Protein açısından oldukça zengindir. Sakin ve hatta uykulu hissetmenize yardımcı olabilecek amino asit triptofanı içerir. Bir şarküteri veya süpermarkette hazır hindiyi alarak sandviçinize veya salata ekleyebiliriniz.

Toz Spirulina

Balık, denizde bulabileceğiniz tek yüksek proteinli yiyecek değildir – spirulina (toz yosun veya deniz yosunu) şaşırtıcı derecede proteinle doludur. Salatanızın üzerine spirulina serpmeyi deneyin veya ya da renkli bowl tabakları hazırlamak için smoothielerinizde kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Kas iyileşmesi söz konusu olduğunda, sade yoğurt bu konuda alınacak en iyi besin kaynaklarından biridir. Bir küçük kase yoğurt çok fazla protein içerir.

Kurutulmuş kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği en çok içerdiği magnezyum ile bilinir aynı zamanda zengin bir protein kaynağıdır. Salatalarınızın üstüne veya atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz.

Nohut

Demir, fosfat, kalsiyum, magnezyum, manganez, çinko ve K vitamini içerir ve bunların tümü kemik yapısını ve gücünü oluşturmaya ve korumaya katkıda bulunur. Protein bakımından oldukça zengindir.

Badem

Yüksek proteinli bir besindir. Ayrıca E vitamini, bakır ve magnezyum açısından yüksek oldukları için harika bir atıştırmalıktır.

Yulaf ezmesi

Bu kahvaltılık temel gıda genellikle doğrudan karbonhidrat olarak ilişkilendirilir ancak aslında dolgu lifi ile birlikte yüksek dozda protein ve bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

Karides

Şaşırtıcı derecede yüksek miktarda protein içerir ve düşük kalorilidir. Tereyağı ile pişirmek yerine daha sağlıklı bir seçenek için kokteyl sosuna batırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here