Yüksek proteinli kahvaltı aşırı yeme ve obeziteyi önlemeye yardımcı oluyor

0
127

Vücudumuzun gün boyunca protein hedeflerine ulaşmaya çalıştığını söylediler, ancak diğer uzmanlar insanların aşırı yemek yemesinin birkaç nedeni olduğunu söylüyor.
Protein açısından zengin besinler arasında yumurta, et, fasulye ve süt ürünleri bulunur.
Avustralya’daki araştırmacılara göre, yüksek proteinli bir kahvaltı yemek , gün boyunca daha az yemenize yardımcı olabilir.

Bugün yediğimiz yiyeceklerin çoğu işlenir, rafine edilir ve tipik olarak düşük protein içerir. Araştırmacılar, vücutlarımızın protein ve enerji ihtiyacımızı karşılamak için gün boyunca fazla yemek yiyerek bunu telafi ettiğini yazdı.

Bilim adamları, Mayıs 2011’den Haziran 2012’ye kadar Avustralya’da 9.341 yetişkinin gıda alımını, beslenmesini ve fiziksel aktivitesini analiz ettiler. Katılımcıların medyan yaşı yaklaşık 46 idi.

Ortalama günlük alımları aşağıdakilerden oluşuyordu:

yüzde 18 protein
yüzde 43 karbonhidrat
yüzde 31 yağ
yüzde 2 lif
yüzde 4 alkol

Araştırmacılar kahvaltıda protein hakkında ne keşfetti?

Araştırmacılar, günün ilk öğününde düşük miktarda protein tüketen katılımcıların, öğünlerinin geri kalanında besin alımlarını artırdıklarını bildirdi.

Günün ilk öğününde önerilen miktarda protein tüketenler, gün boyunca besin alımlarını artırmadı.

Bilim adamları, düşük proteinli bir ilk yemek yiyen katılımcıların gün boyunca doymuş yağlar, şekerler ve tuz gibi enerjisi daha yoğun yiyecekler yediklerini belirtti. Ayrıca tahıllar, sebzeler/baklagiller, meyveler ve süt ürünleri/etler dahil olmak üzere beş besin grubundan daha azını yediler.

Araştırmacılar, genel olarak, ilk öğünü az protein içerenlerin diyet kalitesinin daha düşük olduğunu söyledi. Protein enerjileri, yiyecek alımları arttıkça bile gün boyunca azaldı – bilim adamlarının “protein seyreltmesi” olarak adlandırdığı bir etki.

‘Protein hedefleri’ diyetimizi nasıl etkiler?

Araştırmacılar, insanların bir protein hedefine ulaşmak için yiyecek tükettiklerini söyledi. İnsanların düşük proteinli yiyecekler yediklerinde, hedeflerine ulaşmak için daha fazla yiyecek yemeleri gerektiğini söylediler. Proteinler vücudumuzun hücrelerdeki yapı taşlarıdır ve onları onarmak ve yeni hücreler yapmak için kullanılır.

Araştırmacılar, insan vücudunun düzgün çalışması için 1 milyondan fazla protein formunun gerekli olduğunu tahmin ediyor.

Protein önemli olsa da, insanların yeterince protein almak gibi tanımlanamayan bir hedefe ulaşmak için yemek yedikleri konusunda herkes hemfikir değil.

The Ohio State’de kayıtlı bir diyetisyen olan RDN’den Liz Weinandy , “Bu araştırma ve makaledeki bazı sonuçlar diğer bulgularla tutarlı, ancak insanların esas olarak protein ihtiyaçlarından daha fazla kalori aldıklarını söylemek muhtemelen tüm hikaye değil” dedi . Üniversite Wexner Tıp Merkezi ve tıbbi diyetetik uygulama eğitmeni.

Ne kadar protein yemelisiniz?

Arizona’da kayıtlı bir diyetisyen ve Craving Something Healthy’ın sahibi Anne Danahy, “Tipik Amerikan diyeti, günün erken saatlerinde protein açısından düşük ve geceleri en yüksek proteindir” diyor.

Her insanın diyet ihtiyaçları benzersizdir. Bununla birlikte, insanların yemeklerini planlamalarına yardımcı olabilecek bazı genel bilgiler vardır.

Kaliforniya’daki Providence St. Jude Tıp Merkezi’nde kayıtlı bir diyetisyen ve sağlıklı yaşam yöneticisi olan RD Megan Wroe , “Genel kurallar, öğünlerde 25 ila 30 gram protein ve atıştırmalıklarda 10 ila 15 gram proteindir” diyor .

Wroe, “Protein ve yağın her ikisi de tok tutar, bu nedenle ikisinden de çok azı vücudunuzun daha çabuk acıkacağı anlamına gelir,” diye devam etti Wroe. “Elbette aşırı yemeyle ilgili başka faktörler de var, bu nedenle bakılması gereken tek şey protein değil, ancak hipotezin ve bu makalenin sağlam bilgilere dayandığına katılıyorum.”

Diyetinize protein eklemek

İyi protein kaynakları şunları içerir:

Etler
Süt ve süt ürünleri
Balık
Yumurtalar
Soya
bakliyat
Fasulye
Buğday tohumu ve kinoa gibi bazı tahıllar

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here