Yüksek protein içeren 8 kuruyemiş

0
99

Fındık, çekirdek, badem gibi kuruyemişler, akşamların en lezzetli atıştırmalıklarıdır. Misafir ağırlarken de sunulan bu besinler, sağlık açısından oldukça faydalıdır. Hem sade bir şekilde tüketilen, hem de tatlı ve yemeklere eklenen kuruyemişler, yüksek kalorili olduğu için ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Kuruyemişler, protein bakımından da zengindir. Bu zenginlikleri sayesinde, günlük ihtiyaç duyduğunuz proteinin bir kısmını karşılayabilirler. İşte, et ürünleri yerine farklı besinlerden protein almak isteyenler için, yüksek proteinli 8 kuruyemiş:

Badem

35 gram badem, 7 gram protein içerir. Badem aslında bir tohumdur. Protein bakımından zengin olmasının yanı sıra antioksidanlarla da yüklüdür. Bu bileşikler, kalp hastalıkları ve yaşlanmaya bağlı olabilen oksidatif strese karşı vücudu korur.

Ceviz

29 gramı 4,5 gram protein içeren ceviz, kalp dostu omega 3 bakımından da zengindir. Sağlık açısından çok faydalı olan ceviz, günde 30 gram olacak şekilde tüketilebilir. Sade bir şekilde yemek yerine, salata ve et yemeklerine ekleyebilirsiniz.

Antep fıstığı

30 gram antep fıstığı, 6 gram protein içerir. Esansiyel amino asitlere de sahip olan antep fıstığı, hem sade bir şekilde, hem de tatlı ve meyvelerle birlikte tüketilebilir.

Kaju

32 gram kaju, yaklaşık 5 gram protein içerir. Bakır içeriği de yüksek olan bu besin, kemik sağlığını destekler. Kajuyu meyveli ve sade yoğurtların içine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Çam Fıstığı

34 gram çam fıstığı, 4,5 gram protein içerir. Çam fıstığı, doymamış yağ asitleriyle kalp hastalığına yakalanma riskini düşürebilir. Anti-inflamatuar etkileri vardır. Çam fıstığını kavurduktan sonra, sebzelere ve salatalara ekleyebilirsiniz.

Brezilya cevizi

33 gram Brezilya cevizi, 4,75 gram protein içerir. Brezilya cevizi, yağmur ormanı ağacının tohumlarından elde edilir. Proteine ek olarak lif ve çeşitli mikro besinler sağlar. Tiroid sağlığını destekler ve selenyum içerir.

Yer fıstığı

37 gram yer fıstığı, 9,5 gram protein içerir. Yer fıstığı bir baklagil olsa da, yemiş olarak kabul edilir. Yer fıstığı, besinleri kullanılabilir enerjiye dönüştürmeye yardımcı olan biyotin bakımından da zengindir. Tek başına veya tost ekmeğine eklenerek tüketilebilir.

Fındık

34 gram fındık, 5 gram protein içerir. Fındık, kötü kolesterolü düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır. Fındığı yoğurtların içine ekleyerek tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here