Yılbaşı sofralarının şans ekmeği panettone nasıl ortaya çıktı?

0
93

Panettone, 15 yy.’da İtalya Milano’da ortaya çıkmış ve özellikle Noel zamanı; İtalya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yenilen, bir yılbaşı kekidir. Genellikle Noel’den önce tüketilmez. Noel’e özgü olan bu ekmek kekin yeni yılda uğur getireceğine inanılır.

Kuru meyveler ve kendine özgü ekşi mayası, yumuşacık mis gibi kokan kekiyle; ister sıcak, ister soğuk içeceklerinizle tercih edebileceğiniz Panettone’nizi yerken, dilek dilemeyi de unutmayın.

Panettone’nin hikayesi

Panettone ile ilgili bir çok hikayeye rastlamak mümkündür. Ancak içlerinde en çarpıcı olanı, Milan Dükü’nün sarayında yemek yapmakla görevlendirilen Toni’ninkidir.

Milan Dükü, Noel ziyafeti için bir pasta yapılmasını ister Toni’den. Ancak mutfakta işler yolunda gitmez ve ziyafet için hazırlanan pasta yanar. Bunun üzerine paniğe kapılan Toni, kendi Noel yemeği için sakladığı ekşi mayalı hamurunu alıp, onu lezzetli meyve ve şekerlemelerle bir pasta haline getirir. Dük, pasta halini alan bu ekmeği çok beğenir ve yediği bu enfes yiyeceğe Toni’nin Ekmeği; yani Pane Di Tone (panettone) adını verir.

Başka bir hikayeye göre de; Toni’nin, keki yaparken kullandığı malzemelerin bereket getirdiğine ve bu malzemelerin her birinin, ayrı ayrı anlamlarının olduğuna inanılır. Bunlardan bazıları şöyledir;

Üzüm = Para

Portakal = Aşk

Limon = Sağlık

Hikaye ne olursa olsun; Panettone ekmeği/keki eşsiz lezzeti ile Noel zamanı, başta İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin vazgeçilmez yiyeceğidir. Bolluk, bereket ve şans getirdiğine inanılan ekmeğin içerisine, bir madeni para koyulur ve bulan kişinin o yıl boyunca bolluk içerisinde yaşayacağına inanılır. Hem lezzeti hem de tebessüm ettiren dilekleriyle birçok ülkenin vazgeçilmez Noel kekidir.

Panettone ekmek midir kek midir?

Bir İtalyan ekmeği olarak da bilinen Panettone günümüzde daha çok kek olarak bilinmektedir. Panettone, yuvarlak kubbe şeklinde ve genellikle 1 kg ağırlığındadır. Özellikle içine eklenen portakal, limon üzüm gibi kuru meyveler, meyve şekerlemeleri, bazen de çikolata tanecikleri ile kek olarak şahane bir seçenek olurken, mayalı tereyağlı hamuru sayesinde de ekmek olarak tercih edilebilir.

Panettone’nin mutfaktaki yolculuğu

Ekşi maya ile mayalandığı için Panettone‘nin yapım süresi oldukça zahmetlidir. Hazırlanışı, yaklaşık 2 günü bulmaktadır. Mayalanmış ekşi hamur, 3 kez daha mayalandıktan sonra hazır hale gelir. Bu zahmetli ve lezzetli ekmeğin/kekin raf ömrü ise; oldukça uzundur. İyi muhafaza edildiğinde kolay kolay bayatlamaz ve o enfes tadını korumaya devam eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here