Yağ yakıcı besinler

0
129

Yağ yakıcılar, piyasadaki en tartışmalı takviyelerden bazılarıdır. Metabolizmanızı artırabilecek, yağ emilimini azaltabilecek veya vücudunuzun yakıt için daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabilecek besin takviyeleri olarak tanımlanırlar.

Üreticiler genellikle bunları kilo sorunlarınızı çözebilecek mucize çözümler olarak tanıtırlar. Bununla birlikte, yağ yakıcılar genellikle etkisizdir ve hatta zararlı olabilir. Bunun nedeni, gıda düzenleme yetkilileri tarafından düzenlenmiyor olmalarıdır.

Kilo kaybı için mucizevi bir hap yoktur. “Doğal takviyeler” bile yağ kaybını garanti edemez.

Unutmayın, herkesin metabolizması farklıdır. Tek bir “mucize” yağ yakıcı yoktur. Aşağıdaki öğeler metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olsa da, garanti edilmez. Kilo vermenin en etkili yolu düzenli uyku, stresi azaltma, düzenli egzersiz ve besin açısından zengin, dengeli beslenmedir.

Bununla birlikte, birkaç doğal takviyenin daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu makale, yağ yakmanıza yardımcı olacak en iyi 5 takviyenin bir listesini sunar. Herhangi bir takviyeye başlamadan önce bir sağlık uzmanına danıştığınızdan emin olun.

Kafein

Kafein , kahve, yeşil çay ve kakao çekirdeklerinde yaygın olarak bulunan bir maddedir. Aynı zamanda ticari yağ yakıcı takviyelerde popüler bir bileşendir – ve bunun iyi bir nedeni vardır. Kafein, metabolizmanızı hızlandırmaya ve vücudunuzun daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabilir.

Araştırmalar, kafeinin metabolizmanızı 1 ila 2 saat içinde geçici olarak yüzde 16’ya kadar artırabildiğini gösteriyor.

Ek olarak, birkaç çalışma, kafeinin vücudunuzun yakıt olarak daha fazla yağ yakmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu etki, fazla kilolu veya obezitesi olan kişilere kıyasla daha az kilolu kişilerde daha güçlü görünmektedir.

Ne yazık ki, çok sık kafein tüketmek, vücudunuzu kafeinin etkilerine karşı daha toleranslı hale getirebilir.

Kafeinin faydalarından yararlanmak için ek almanıza gerek yoktur.

Sağlığa pek çok faydası olan mükemmel bir kafein kaynağı olan birkaç fincan koyu kahve içmeyi deneyin . Bununla birlikte, bu sağlık yararları yalnızca geçicidir. Kafeinin, kilo yönetimi üzerinde olumsuz etkileri olan kaliteli uykuya müdahale edebileceğini not etmek önemlidir.

Çok fazla kafein tüketmek aslında sağlığınız için tehlikeli olabilir. Bu nedenle önerilen günlük kafein limiti olan 400 mg içinde kalmak önemlidir .

Yeşil çay özü

Yeşil çay özü , basitçe yeşil çayın konsantre bir şeklidir. Yeşil çayın tüm faydalarını uygun bir toz veya kapsül formunda sağlar. Yeşil çay özü, her ikisi de yağ yakmanıza yardımcı olabilecek bileşikler olan kafein ve polifenol epigallocatechin gallate (EGCG) açısından da zengindir.

Ek olarak, bu iki bileşik birbirini tamamlar ve termojenez adı verilen bir süreçle yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Basit bir ifadeyle termojenez, vücudunuzun ısı üretmek için kalori yaktığı bir süreçtir.

Örneğin, altı çalışmanın analizi, yeşil çay ekstresi ve kafein kombinasyonu almanın insanların plaseboya göre yüzde 16 daha fazla yağ yakmasına yardımcı olduğunu buldu.

Başka bir çalışmada, bilim adamları bir plasebo, kafein ve yeşil çay özü ve kafein kombinasyonunun yağ yakma üzerindeki etkilerini karşılaştırdılar. Yeşil çay ve kafein kombinasyonunun günde tek başına kafeinden yaklaşık 65 kalori ve plasebodan 80 kalori daha fazla yaktığını keşfettiler.

Bu çalışmalarda katılımcıların ek kafein ile birlikte yeşil çay ekstresi aldıklarını unutmayın. Bu nedenle, bu, yeşil çay özünün tek başına aynı etkilere sahip olduğunu kesin olarak göstermez.

Çalışmalar, yeşil çayın kendisinin herhangi bir zararlı etkisi bildirilmemiş olsa da, yeşil çay ekstresinin aşırı tüketiminin, özellikle aç karnına alındığında karaciğere zararlı olabileceğini göstermiştir. Önerilen dozu aşmayın.

Protein tozu

Protein , yağ yakmak için inanılmaz derecede önemlidir. Yüksek protein alımı, metabolizmanızı hızlandırarak ve iştahınızı azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca vücudunuzun kas kütlesini korumasına yardımcı olur.

Örneğin, aşırı kilolu ve obez 60 katılımcıyı içeren bir araştırma, yüksek proteinli bir diyetin, yağ yakmada orta düzeyde bir protein diyetinden neredeyse iki kat daha etkili olduğunu buldu.

Protein aynı zamanda GLP-1, CCK ve PYY gibi tokluk hormonlarının seviyelerini arttırırken açlık hormonu ghrelin seviyelerini düşürerek iştahınızı azaltabilir. İhtiyacınız olan tüm proteini protein açısından zengin gıdalardan alabilmenize rağmen, birçok insan günlük olarak yeterince protein yemeyi hala zor buluyor.

Protein tozu takviyeleri, protein alımınızı artırmanın uygun bir yoludur. Seçenekler arasında peynir altı suyu, kazein, soya, yumurta ve kenevir protein tozları bulunur. Bununla birlikte, özellikle kilo vermeye çalışıyorsanız, şeker ve katkı maddeleri bakımından düşük bir protein takviyesi seçmek önemlidir.

Kalorilerin hala önemli olduğunu unutmayın. Protein takviyeleri, diyetinizin üzerine eklenmek yerine, basitçe atıştırmalıkların veya bir yemeğin parçasının yerini almalıdır. Yeterince protein almakta zorlanıyorsanız, günde 1-2 kaşık (25-50 gram) protein tozu almayı deneyin.

Önerilen günlük protein alımı, aktivite seviyelerinize, yaşınıza, cinsiyetinize, kilonuza, boyunuza vb. bağlı olarak değişecektir. Bununla birlikte, protein için Önerilen Diyet Ödeneği (RDA) , vücut ağırlığının kilogramı başına 0,8 gram proteindir.

Çözünür lif

İki farklı lif türü vardır : çözünür ve çözünmez. Çözünür lif, sindirim sisteminizdeki suyu emer ve viskoz jel benzeri bir madde oluşturur. İlginç bir şekilde, araştırmalar, çözünür lifin iştahınızı azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bunun nedeni, çözünür lifin PYY ve GLP-1 gibi tokluk hormonlarının seviyelerini artırmaya yardımcı olabilmesidir. Ayrıca açlık hormonu ghrelin düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, çözünür lif, besinlerin bağırsağa verilmesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu olduğunda, vücudunuzun besinleri sindirmesi ve emmesi daha fazla zaman alır, bu da sizi daha uzun süre tok hissetmenize neden olabilir.

Dahası, çözünür lif, yiyeceklerden aldığınız kalori miktarını azaltarak yağ yakmanıza da yardımcı olabilir.

İhtiyacınız olan tüm çözünür lifi yiyeceklerden alabilmenize rağmen, birçok insan bunu zor buluyor. Sizin için durum buysa, glucomannan veya psyllium kabuğu gibi çözünür bir lif takviyesi almayı deneyin.

Yağ yakıcı takviyelerin tehlikeleri ve sınırlamaları

Ticari yağ yakıcı takviyeler yaygın olarak bulunur ve erişimi çok kolaydır. Bununla birlikte, genellikle iddialarını yerine getirmezler ve hatta sağlığınıza zarar verebilirler. Bunun nedeni, yağ yakıcı takviyelerin piyasaya çıkmadan önce Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanması gerekmemesidir. Bunun yerine, takviyelerinin güvenlik ve etkinlik açısından test edildiğinden emin olmak üreticinin sorumluluğundadır. Ne yazık ki, zararlı bileşenlerle lekelenmiş oldukları için piyasadan çekilen birçok yağ yakıcı takviye vakası olmuştur.

Ek olarak, kontamine takviyelerin yüksek tansiyon, felç, nöbet ve hatta ölüm gibi tehlikeli yan etkilere neden olduğu birçok vaka olmuştur. Daha parlak bir not olarak, yukarıda listelenen doğal takviyeler, sağlığı geliştiren bir rutine eklendiğinde yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Bir takviyenin, besin açısından zengin bir diyetin ve düzenli egzersizin yerini alamayacağını unutmayın . Egzersiz yapmak ve dengeli beslenmek gibi sağlığı geliştiren faaliyetlerden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olurlar.

Yağ yakmanıza yardımcı olabilecek diğer takviyeler

Diğer bazı takviyeler kilo vermenize yardımcı olabilir. Ancak bunların ya yan etkileri vardır ya da iddialarını destekleyecek kanıtları yoktur.

Bunlar şunları içerir:

5-HTP. 5-HTP bir amino asittir ve serotonin hormonunun öncüsüdür. İştahınızı ve karbonhidrat isteğinizi azaltarak yağ yakmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, depresyon ilaçları ile de etkileşime girebilir.

sinefrin. Synephrine, özellikle acı portakallarda bol miktarda bulunan bir maddedir. Bazı kanıtlar, yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak yalnızca bir avuç çalışma etkilerini destekliyor.

Yeşil kahve çekirdeği özü. Araştırmalar, yeşil kahve çekirdeği özünün yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, yeşil kahve çekirdeği ekstresi ile ilgili çalışmalar, çıkar çatışmasına neden olabilecek üreticileri tarafından desteklenmektedir.

CLA (konjuge linoleik asit). CLA, yağ yakmanıza yardımcı olabilecek bir grup omega-6 yağ asididir. Bununla birlikte, genel etkileri zayıf görünmektedir ve kanıtlar karışıktır.

L-karnitin. L-karnitin doğal olarak oluşan bir amino asittir. Bazı araştırmalar, yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor, ancak arkasındaki kanıtlar karışık.

——

Kilo sorunlarınızı çözecek tek bir “sihirli hap” yoktur.

Bununla birlikte, bol miktarda doğal çözüm, besin açısından zengin bir diyet yemeyi ve egzersiz yapmayı içeren sağlığı geliştiren bir yaşam tarzıyla birleştirildiğinde daha fazla yağ yakmanıza yardımcı olabilir.

Bu doğal çözümler arasında kafein, yeşil çay ekstresi, protein takviyeleri, çözünür lif takviyeleri bulunur.

Bunlar arasında kafein, yeşil çay ekstresi ve protein takviyeleri, yağ yakmanıza yardımcı olmada muhtemelen en etkili olanlardır. Tüm riskleri, faydaları veya etkileşimleri tam olarak anladığınızdan emin olmak için herhangi bir yeni takviyeyi kullanmaya başlamadan önce bir sağlık uzmanıyla konuşun.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here