Tarçının iki türü: Seylan ve Kasia (Çin tarçını)

0
116

Hem Seylan hem de Çin tarçını sağlıklı ve lezzetlidir. Sadece lezzetli olmakla kalmaz, birçok sağlık yararı da etkileyicidir. Tarçın ucuzdur ve çoğu süpermarkette yaygın olarak bulunur. En azından bir türü. Çoğu insan aslında bu baharatın iki ana türü olduğunu bilmiyor. Her ikisi de sağlıklı, ancak biri çok fazla yerseniz zararlı olan bir toksin içeriyor.

Tarçının iki türü Seylan ve Çin tarçını arasındaki farklara bir bakalım.

Tarçın Nedir?

Tarçın, Cinnamomum ağacının iç kabuğundan oluşturulan bir baharattır. İç kabuğun şeritleri tarçın çubukları veya tüyler olarak bilinen rulolara kıvrılana kadar kurutulur. Bunlar daha sonra toz haline getirilebilir veya bir ekstrakt haline getirilebilir.

Bu baharatın eşsiz özellikleri uçucu yağlarından ve bileşiklerinden, özellikle sinnamaldehitten gelir. Bu bileşik tarçın aromasını verir ve ayrıca sağlık yararlarının çoğundan sorumludur.

Çin Tarçını

Çin Tarçını, Cinnamomum aromaticum olarak da adlandırılan Cinnamomum Çin Tarçını ağacından gelir. Güney Çin menşelidir ve Çin tarçın olarak da bilinir.

Bununla birlikte, şu anda Doğu ve Güney Asya’da yaygın olarak yetiştirilen birkaç alt tür vardır.

Çin tarçını nasıl anlaşılır?

Çin tarçını ve seylan tarçını farkı, Çin Tarçını, koyu çubuklar ve Seylan tarçınından daha pürüzlü bir dokuya sahip koyu kahverengi-kırmızı bir renk olma eğilimindedir. Çin Tarçını daha düşük kalite olarak kabul edilir. Çok ucuzdur ve dünyada en çok tüketilen çeşittir. Süpermarketlerde bulunan tarçın neredeyse tamamı Çin Tarçını çeşididir.

Çin Tarçını uzun zamandır yemek pişirmede ve geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır. Yağının yaklaşık yüzde 95’i sinamaldehittir. Bu da Çin tarçınına çok güçlü, baharatlı bir lezzet verir.

Özet: Çin Tarçını en yaygın çeşittir. Seylan’dan daha güçlü bir tada sahiptir ve yağının yüzde 95’i sinnamaldehittir.

Seylan Tarçın

Seylan veya “gerçek tarçın” Sri Lanka’ya ve Hindistan’ın güney bölgelerine özgüdür. Cinnamomum verum ağacının iç kabuğundan yapılır.

Seylan kahverengi-kahverengidir ve yumuşak tabakalara sahip birçok sıkı çubuk içerir. Bu özellikler son derece arzu edilen bir kalite ve doku sağlar. Seylan tarçını farkı, Seylan tarçın daha az yaygındır ve uzun süredir yemek baharatı olarak ödüllendirilmiştir. Daha yaygın olan Çin Tarçını çeşidine kıyasla oldukça pahalıdır.

Tatlılar için uygun narin ve hafif tatlı bir tada sahip olarak tanımlanır.

Esansiyel yağının yaklaşık yüzde 50-63’ü sinamaldehid olup, Çin Tarçını’ya göre oldukça düşüktür. Bu, daha hafif aromasını ve lezzetini açıklar.

Seylan ve Çin tarçını diyabet hastaları için iyidir

Nesiller boyunca tarçın sağlık faydalarıyla bilinmektedir. Özellikle, diyabetli insanlar için önemli olan kan şekeri kontrolünden faydalandığı iddiaları vardır.

Diyabet tedavisi ile ilgili önceki 16 çalışmanın gözden geçirilmesi, takviye olarak kullanılan

Standart Çin Tarçını dozu günde 1-6 gram arasındadır. Yan etkisi neredeyse yoktur.

Hem Seylan hem de Çin Tarçını çeşitlerinin diyabetik ve kan şekerini düşürücü etkileri olduğu görülmektedir. Bununla birlikte, Çin Tarçını insanlarda daha iyi incelenmiştir.

Hangisinin daha fazla sağlık faydası var?

Seylan ve Çin tarçını muhtemelen biraz farklı sağlık özelliklerine sahiptir. Bunun nedeni, uçucu yağ oranlarının biraz farklı olmasıdır.

Ancak, yayınlanmış olan güncel çalışmalar bu ayrımı yapmaya çalışmamıştır. Örneğin, cinamonun biyoaktif bileşiklerinin birçoğu, tau adı verilen bir proteinin beyinde birikmesini engelliyor gibi görünüyor. Tau birikmesi Alzheimer hastalığının bir özelliği olduğu için bu önemlidir..

Bununla birlikte, bu etki hem Seylan hem de Çin Tarçını kullanılarak gözlenmiştir. Bu nedenle, bu konuda birinin diğerinden üstün olup olmadığı belirsizdir.

Genel olarak, hangisinin daha fazla sağlık yararı olduğunu söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, Seylan düzenli olarak tüketildiğinde zarar verme potansiyeline sahip değildir.

Çin tarçını toksik olabilen kumarin içerir

Kumarin, birkaç bitki türünde doğal olarak bulunan bir bileşiktir. Büyük dozlarda zararlı olabilir.

Kemirgenlerde kumarinin böbrek, karaciğer ve akciğer hasarına neden olduğu bilinmektedir. Kansere bile neden olabilir. İnsanlarda, benzer etkilerin izole olayları vardır.

Çin Tarçını, çok zengin bir kumarin kaynağıdır. Çin Tarçını yaklaşık yüzde 1 kumarin içerirken Seylan sadece yüzde 0.004 veya 250 kat daha az içerir. Bu o kadar düşük ki, genellikle tespit edilemez.

Çok fazla Çin tarçını tüketiyorsanız, kumarin üst sınırını aşmak kolayca mümkündür. Çoğu durumda, sadece 1-2 çay kaşığı birini günlük sınırın üzerine getirebilir.

Bu nedenle, düzenli olarak çok fazla tarçın yerseniz veya içeren bir takviye alırsanız, o zaman Çin tarçını değil Seylan olmalıdır.


Hem Seylan hem de Çin tarçını sağlıklı ve lezzetlidir.

Bununla birlikte, bu baharatın büyük miktarlarını tüketmeyi veya takviye almayı düşünüyorsanız, kumarin içeriği nedeniyle Çin tarçını zararlı olabilir.

Günün sonunda Seylan tarçın daha kaliteli ve daha güvenlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here