Süper besin moringanın faydaları nelerdir?

0
88

Aslında birçoğunuz onun ismini geleceğin yiyeceklerinden tanıyor ya da son zamanlarda bir yerlerden ismini mutlaka duymuşsunuzdur. Yakın zamanda onu çayların içinden tutun da yemeklerimize kadar her alanda kullanmaya başlayacağız. Tıpkı chia tohumu gibi diyetlerimize dahi konu olacak, kinoa gibi hayatımızın tam merkezine kurulacak. Bunların hepsi de yakın gelecek de olacak. Bu isimle hemen tanışın öyleyse. Mevzu bahis bu kez: Moringa.

Öyle bitki ki yaprağından tutun da kerestesine kadar her şeyi kullanılabiliyor. Özellikle yaprağı binbir derde deva. Onu hayatınıza almaya başladığınızda çok şey değiştirecek faydaları da say say bitmiyor. Lafı daha fazla uzatmadan pek kıymetli o bitkiyle buluşturalım sizi.

Moringa nedir?

O kadar övgü dolu bir başlangıcın ardından sıra geldi ”Nedir bu moringa, yenir mi, içilir mi?” sorularının cevabına. Moringanın tam adı Moringa Oleifera. Kendisi minnoşluk abidesi bir ağaç olup, Hindistan, Pakistan, Nepal ve birçok Doğu ülkesini anavatanı bellemiş. Yaban turbu ağacı, Drumstick ağaç olarak da biliniyor. Bu ağacın yapraklarından tutun da kerestesine kadar her şeyi kullanılabiliyor.

Özellikle yaprakları toz haline getirilerek öğütülüyor ve birçok alanda kullanılıyor. Gerçek bir yaşlanma savaşçışı olan moringa, ”geleceğin süper besinleri”nden biri sayılıyor. Muzdan 3 kat daha fazla potasyum içeriyor, portakaldan 4 kat daha fazla C vitamini içeriyor oluşuyla da tüm yıldızları üzerine topluyor. Süper besin ünvanı bu açılardan bakınca da hakkıyla taşıyacağı kesin. Zira her derde deva kendisi. Neredeyse faydasının dokunmadığı alan yok, vitamin anlamında da aklınıza gelebilecek birçok sebze ve meyveyi sollayabilecek güce sahip. Gelin şimdi nasıl kullanıldığına, nerelerde bulanabileceğine ve faydalarına göz atalım.

Moringa nerelerde bulunur? Moringa nasıl kullanılır?

Moringa, kökleri turp gibi tüketilebilen bir bitki. Salatalarınızın içerisine kullanabileceğiniz gibi yemeğini de yapabilirsiniz. Yaprakları onun en çok tüketilen yeri. Bu yapraklar kurutulup öğütülerek toz haline getiriliyor. Toz haline gelen moringayı yoğurtlarınızın, yemeklerinizin içerisinden tutun da maskelerinize kadar hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz. Ayrıca yapraklarından yapılan çayı da tüketiliyor. Çayı tam bir şifa kaynağı. Bu yapraklar taze biçimde olduğunda haşlanabiliyor, yemeği, salatası yapılabiliyor.

Tohumları suda bekletilerek içilebiliyor, hafif kavrularak çerez niyetine tüketilebiliyor. Kerestesi ise tıpkı yaprakları gibi öğütülebiliyor ve maskelerde kullanılabiliyor.

Bundan birkaç yıl önce moringa isminden bahsediyor olsaydık, neredeyse bir elin 5 parmağını geçmeyecek kadar yerde rastlardık ona. Ancak zaman ilerledikçe daha fazla gündeme geldiği için moringa artık internetten kolaylıkla sipariş edilebilecek ürünlerin başında geliyor. İnternetten sipariş edebileceğiniz gibi aktarlardan da temin edebilirsiniz.

Moringanın faydaları

  • İçinde yüksek miktarda A vitamini barındırıyor. Bu nedenle göz yapısına destek oluyor ve görme bozukluklarına azalmasına yardımcı oluyor. Görme kalitesini de bu sayede arttırıyor.
  • İçindeki lifli yapı sayesinde sindirim sisteminin daha düzenli çalışmasına yardımcı oluyor.
  • Özellikle kabızlık gibi problemlerin önüne geçiyor ve gidirilmesinde önemli rol oynuyor.
  • Mineral eksikliği için ise doğal ve nefis bir çözüm. Yüksek oranda mineral içeriyor ve bu sayede vücuttaki mineral eksikliklerinin önüne geçiyor.
  • İçinde ciddi miktarda antioksidan bulunduruyor. Maskesi yapıldığında ya da düzenli tüketildiğinde ciltteki kırışıklıkları en aza indiriyor, cilde parlaklık ve tazelik veriyor.
  • Bağırsaklara yaptığı desteği mideye de yapıyor, ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor.
  • Tokluk hissi yaratması ve bağırsak hareketlerini düzenlemesi, düşük karbonhidrat ve yağ içermesi sayesinde de zayıflamaya yardımcı oluyor.
  • Protein açısından zengin olması nedeniyle de şahane bir bitkisel protein kaynağı.
  • İçindeki vitamin, mineral ve proteinler sayesinde anne sütünü arttırmaya da yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here