Sucuk ve sosiste farklı bir üretim ve lezzet

0
251

İçeriğinde nişasta, likit füme ve renklendirici bulunmayan  “Et Ala” markası Sosisin Alası olarak Ar-Ge süresinin 3 yıl satış süresinin de 6 ay olan yenilenebilir kuzu bağırsaklarına doldurulmuş yüzde 100 dana sosislerle kendinden söz ettiriyor.

“Et Ala” markasının ürettiği Et Ala Frankfurter Sosis, Et Ala Emmental Sosis, Et Ala Cheddar Sosis, Et Ala Bratwurst Sosis, Et Ala Merguez Sosis, Et Ala Kangal Sucuk ile sektörde kendine farklı bir yer almaktadır.

Et ile tanışıklığı 1938’li yıllara dayanan ve 4. kuşak olarak Burhan Sabanoğlu tarafından devam ettirilen “Et Ala” markası, aradan geçen yıllar boyunca Güven ve Başarı ilkesini benimsemeye devam etmiştir. 1938 yılından bu yana hizmet veren “Et Ala”, alanında uzman kadrosuyla Denizli ilinde hizmet vermektedir.

Ete kazandırdığı lezzetle birlikte bir anda bölgenin büyük beğenisini toplayan “Et Ala” oldukça yenilikçi ve kaliteden ödün vermeyen adımlar attı.

Bugün geldiğimiz noktada profesyonel kadrosu ile kaliteli ürün anlayışından ödün vermeden yapılan AR-GE çalışmaları, güçlü ve dinamik yapısıyla birleşerek sektöründe tartışmasız en önemli markalardan biri haline gelmiştir.

Merguez Sosis Hikayesi

Mergez, diğer adıyla Merguez Kuzey Afrika kökenli bir lezzet olarak karşımıza çıkmaktadır. Fransa’da oldukça çok tüketilen ve Türkler tarafından sevilen bir lezzet olarak sofralarımızda yer almaya başlamıştır. Fas, Tunus ve Cezayir bölgesinde konuşulan Mağrip Arapçasında “merkez” sosis anlamında kullanıldığı bilinmektedir. Mergez adlı yiyecek, lezzet olarak sucuk tadındadır, görünüş olarak ise sosise benzemektir. Merguez Sosis dana ve kuzu eti karışımından ortaya çıkmakta olup özel baharatlarla birlikte harmanlanır ve daha sonra kuzu bağırsağına doldurularak paketlenmektedir.

Sucuk Nasıl Ortaya Çıktı?

İnsanlar çiğ eti elde ettikten sonra elinde kalan fazla eti daha sonra yemek için bir yol aramış ve alternatif metotlar üretmiştir. Anadolu’da elektrik ve soğutucuların olmadığı dönemlerde insanımız çiğ eti küçük parçalara dönüştürüp pişirmiştir. Bu etleri topraktan elde ettikleri küplere doldurmuş ve serin bir yerde bekletmiştir. İhtiyaç oldukça oradan alıp yemek için kullanmıştır. İç Anadolu’da buna sızgıt ismi verilmiştir. Sucuk, dana etinin küçük parçalara bölüp özel baharatlarla karıştırıldıktan sonra bağırsağa doldurulmasıdır. İşin içine baharat girdiği için sucuğun çiğ olarak bekletilme süresi uzatılmış olur. Ayrıca insanlar seyahatlerinde sucukları taşıma imkanı bulmuşlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here