Sabah aç karnına bir bardak limonlu su içmenin faydaları

0
135

Sabah uyandığınızda içtiğiniz ilk şey ne oluyor? Filtre kahve, latte veyahut demli bir çay? Peki size bunlardan hiçbiri değil de günün ilk saatlerinde vücudunuza girmesi gereken tek içeceğin ılık bir limonlu su olması gerektiğini söylesek.

Peki ünlü ve başarılı insanların çoğunun vazgeçilmez sabah alışkanlığı olan limonlu su içmek neden bu kadar önemli? Diğer bir deyişle neden her sabah aç karnına ılık limonlu su içmelisiniz?
Faydaları say say bitmiyor.

Nasıl hazırlanır?

Bir bardak ılık suyun içine yarım taze limonun suyunu sıkarak tüketebilirsiniz. Burada önemli nokta suyun ne sıcak, ne de soğuk olması; sıcaklığı mutlaka oda sıcaklığında olmalı. Örneğin soğuk su olursa vücudunuza hemen işlemez, hem de daha fazla enerji gerektirir.

Diğer önemli bir not ise eğer mide problemleri yaşıyorsanız, tansiyon sorunlarınız varsa bu alışkanlığı edinmeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiği. Siz biliyorsunuz ama biz yine de uyaralım istedik.

Sindirimi kolaylaştırır, vücuttan ödemi atar

Limon, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin. Böylelikle sindirim sistemindeki toksinlerin atılmasına yardımcı olmakla kalmıyor, ayrıca hazımsızlık belirtilerinden de kurtulmanızı sağlayarak midenizi rahatlatıyor. Dolayısıyla sabah içtiğiniz bir bardak limon suyu güne temiz bir mideyle başlamanıza yardımcı oluyor.

Vücudun pH seviyesini dengeler

Limon malumunuz asidik bir besin. Ancak vücuda girdiğinde alkaline dönüşüyor. Böylece içindeki mineraller sayesinde vücudunuzu alkalize etmeye yardımcı olarak pH seviyesini dengeliyor, vücudun asidik olmasının önüne geçiyor.

Doğal bir idrar söktürücü

Limonlu su idrar miktarını artırarak toksinler gibi istenmeyen maddelerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı oluyor ve idrar yollarınızın daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklardan sizi korur

C vitamini açısından oldukça zengin olan limon soğuk algınlığı ve gribe yol açan mikroplara kalkan oluyor. Ayrıca demir emilimini artıran limon bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Antienflamatuar özellik taşıyan limon astım ve diğer solunum problemlerine de iyi geliyor.

Ağız kokusunu giderir

Sabahları daha fazla hissedilen ağız kokusuna birebir olan limonlu su ayrıca diş ağrıları ve diş iltihabı sorunlarında da rahatlatıcı bir etki yaratıyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dişinizi ya limonlu su içmeden önce fırçalamanız ya da limonlu suyunuzu içtikten sonra araya biraz zaman koyup ardından fırçalamanız. Sitrik asidin diş minesini aşındırmasını hiç istemeyiz çünkü.

Cildinizi güzelleştirir

İçindeki C vitamini ve diğer antioksidanlar kırışıklıkları ve siyah noktaları azaltmaya yardımcı oluyor, serbest radikallerle savaşıyor, sivilceye neden olan bakterilerin kökünü kurutuyor. Önceki maddelerde toksinleri atmakta yardımcı olduğunu söylemiştik. Bu durum limonlu suyun cildinizi içeriden canlandırıp yenilenmesine de yardımcı oluyor.

Güne mutlu ve enerjik başlamanızı sağlar

Bedene girdiğinde enerji veren limonun kokusu da kendinizi daha iyi, daha mutlu hissetmenize yardımcı oluyor. Endişeli düşünceleri, stresi, depresyonu azaltıyor.

Zayıflamaya yardımcı olur

En fazla tartışılan, merak edilen konulardan birine geldik son olarak: Limonlu su zayıflatır mı? Hemen cevap verelim. Limonlu ılık su tek başına zayıflatmaz ama kilo verme sürecinizde size yardımcı olur.

Zira limonun içinde yer alan çözünür bir lif olan pektin tokluk etkisi veriyor ve acıkmayı geciktiriyor. Böylece daha uzun süre kendinizi tok hissetmenize yardımcı olarak sizi abur cuburlardan, sağlıksız atıştırmalıklardan uzak tutarak başladığınız diyete ağzınızın tadıyla devam etmenizi sağlıyor.

Kaynak: https://sagligabiradim.com/sabah-limonlu-ilik-su-icmenin-10-faydasi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here