Nane çayının bilime dayalı 12 faydası

0
141

Nane çayı doğal olarak tatlıdır ve kafein ve kalori içermez. Ayrıca çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olabilir ve sindirim sorunlarını iyileştirmeye, konsantrasyonu artırmaya, migreni hafifletmeye ve nefesinizi tazelemeye yardımcı olabilir.

Nane, nane ailesinde, su nanesi ve nane karışımı olan aromatik bir bitkidir. Avrupa ve Asya’ya özgü, hoş, naneli tadı ve sağlık yararları için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Nane, şeker ve diğer gıdalarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Ek olarak, birçok kişi naneyi serinletici, kafeinsiz bir çay olarak tüketir. Nane yaprakları mentol ve limonen gibi çeşitli uçucu yağlar içerir.

Mentol, naneye serinletici özelliklerini ve belirgin şekilde naneli kokusunu verir. Nane çayı genellikle aroması için içilirken, aynı zamanda birçok sağlık yararına da sahip olabilir. Çayın kendisi nadiren bilimsel olarak çalışılmıştır, ancak nane özleri vardır.

İşte nane çayı ve özlerinin bilim destekli 12 faydası:

1. Sindirim sorunlarını kolaylaştırabilir

Nane gaz, şişkinlik ve hazımsızlık gibi sindirim semptomlarını hafifletebilir .

Hayvan deneyleri, nanenin sindirim sisteminizi rahatlattığını ve ağrıyı hafifletebileceğini gösteriyor. Ayrıca bağırsaklarınızdaki spazmları hafifletebilecek düz kasların kasılmasını da önler.

En az 2 hafta boyunca nane yağı ile tedavi edilen irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan 726 kişide yapılan dokuz çalışmanın 2014 yılında gözden geçirilmesi, nanenin plasebodan önemli ölçüde daha iyi semptomlar sağladığı sonucuna varmıştır. IBS’li 72 kişide yapılan bir çalışmada, nane yağı kapsülleri, IBS semptomlarını 4 hafta sonra %40 oranında azaltırken, plasebo ile bu oran yalnızca %24,3’tür. Ek olarak, yaklaşık 2.000 çocukta yapılan 14 klinik çalışmanın gözden geçirilmesinde, nane karın ağrısının sıklığını, uzunluğunu ve şiddetini azalttı. Ayrıca, başka bir çalışma, nane yağı damlalarının kokusunun, kemoterapi gören kişilerde mide bulantısı ve kusma insidansını azalttığını ve mide bulantısının şiddetini azalttığını göstermiştir.

Nane çayını ve sindirimi inceleyen hiçbir çalışma bulunmamakla birlikte, çayın benzer etkilere sahip olması mümkündür.

2. Gerilim tipi baş ağrılarını ve migreni hafifletmeye yardımcı olabilir

Nane kas gevşetici ve ağrı kesici görevi gördüğü için bazı baş ağrılarını azaltabilir. Nane yağındaki mentol, kan akışını artırır ve muhtemelen ağrıyı hafifleten bir soğutma hissi sağlar.

2010 yılında migrenli 35 kişide yapılan randomize bir klinik çalışmada, alına ve şakaklara uygulanan nane yağı, plaseboya kıyasla 2 saat sonra ağrıyı önemli ölçüde azalttı. Başka bir çalışma, buruna nane yağı damlatmanın baş ağrılarının yoğunluğunu ve sıklığını azalttığını ve yaygın bir ağrı kesici olan lidokain kadar etkili olduğunu bulmuştur.

Nane çayı aroması kasları gevşetmeye ve baş ağrısını iyileştirmeye yardımcı olsa da, bu etkiyi doğrulayacak destekleyici bilimsel kanıt yoktur. Ancak şakaklarınıza nane yağı sürmek yardımcı olabilir.

3. Nefesinizi ferahlatabilir

Nanenin diş macunları, gargaralar ve sakızlar için yaygın bir tatlandırıcı olmasının bir nedeni var. Nane, hoş kokusuna ek olarak, nefesinizi iyileştirebilecek diş plağına neden olan mikropları öldürmeye yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Bir çalışmada, omurga ameliyatı geçiren ve nane, çay ağacı ve limon yağları ile durulanan kişiler, yağları almayanlara kıyasla ağız kokusu semptomlarında iyileşme yaşadılar. Başka bir 2013 çalışmasında, naneli gargara verilen kız öğrenciler, kontrol grubuna kıyasla 1 hafta sonra nefes almada bir iyileşme yaşadılar.

Nane çayı içmenin aynı etkiye sahip olduğuna dair bilimsel çalışmalardan hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte, nane içindeki bileşiklerin nefesi iyileştirdiği gösterilmiştir.

4. Tıkalı sinüsleri rahatlatabilir

Nane antibakteriyel, antiviral ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle nane çayı enfeksiyonlar, soğuk algınlığı ve alerjiler nedeniyle tıkanmış sinüsleri hafifletebilir.

Ek olarak, bazı eski araştırmalar, nanedeki aktif bileşiklerden biri olan mentolün burun boşluğunuzdaki hava akışı algısını geliştirdiğini göstermektedir. Bu nedenle, nane çayının buharı, nefesinizin daha kolay olduğunu hissetmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca, bazı eski çalışmalarda tavuk suyu ve çay gibi ılık sıvıların burun akıntısı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi sinüs tıkanıklığı semptomlarını geçici olarak iyileştirdiği gösterilmiştir..

Nane çayının burun tıkanıklığı üzerindeki etkileri araştırılmamış olsa da , kanıtlar bunun yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

5. Enerjiyi iyileştirebilir

Nane çayı enerji seviyelerini artırabilir ve yorgunluğu azaltabilir.

Spesifik olarak nane çayı üzerine herhangi bir çalışma bulunmamakla birlikte, araştırmalar nanedeki doğal bileşiklerin enerji üzerinde yararlı etkileri olabileceğini göstermektedir .

Bir çalışmada, 24 sağlıklı gence nane yağı kapsülleri verildiğinde bilişsel bir test sırasında daha az zihinsel yorgunluk yaşadılar.

Başka bir çalışmada, nane yağı aromaterapisinin, bir kardiyoloji merkezine başvuran kişilerde yorgunluk insidansını plaseboya göre daha etkili bir şekilde azalttığı bulunmuştur.

6. Adet kramplarını rahatlatmaya yardımcı olabilir

Nane kas gevşetici görevi gördüğü için adet kramplarını hafifletebilir.

Nane çayının bu etkisi araştırılmamış olsa da, nanedeki bileşiklerin semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir.

Ağrılı dönemleri olan 127 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, nane özü kapsüllerinin ağrının şiddetini ve süresini azaltmada non-steroidal bir anti-inflamatuar ilaç kadar etkili olduğu bulunmuştur.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, nane çayının benzer etkilere sahip olması mümkündür.

7. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı faydalı olabilir

Nane çayının antibakteriyel etkileri üzerine herhangi bir çalışma bulunmamakla birlikte, nane yağının bakterileri etkili bir şekilde öldürdüğü gösterilmiştir.

Bir çalışmada, nane yağının ananas ve mango sularında E. coli, Listeria ve Salmonella gibi yaygın gıda kaynaklı bakterileri öldürdüğü ve büyümesini önlediği bulundu. Nane yağı ayrıca Staphylococcus ve pnömoni bağlantılı bakteriler de dahil olmak üzere insanlarda hastalıklara yol açan çeşitli bakteri türlerini de öldürür.

Ek olarak, araştırmalar, nanenin ağzınızda yaygın olarak bulunan çeşitli bakteri türlerini azalttığını göstermektedir.

Ayrıca mentol, bazı eski test tüpü çalışmalarında antibakteriyel aktivite de göstermiştir.

8. Uykunuzu iyileştirebilir

Nane çayı, doğal olarak kafein içermediği için yatmadan önce ideal bir seçimdir. Dahası, nanenin kas gevşetici kapasitesi yatmadan önce rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, nanenin uykuyu iyileştirdiğine dair çok fazla bilimsel kanıt yoktur. Bir çalışma, 7 günlük bir süre boyunca günde üç damla nane yağı teneffüs etmenin kanserli kişilerde uyku kalitesini iyileştirdiğini buldu.

Yine de nanenin uyku üzerindeki etkileri konusunda daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

9. Kilo kaybına yardımcı olabilir

Nane çayı doğal olarak kalorisizdir ve hoş bir tatlı tada sahiptir, bu da onu kilo vermeye çalışırken akıllıca bir seçim haline getirir. Ancak nane çayının kilo üzerine etkileri konusunda çok fazla araştırma yok.

13 sağlıklı insan üzerinde 2013 yılında yapılan bir çalışmada, nane yağı kapsülü almak, nane almamaya kıyasla iştahın azalmasına neden oldu. Öte yandan, bir hayvan deneyi, nane özü verilen farelerin kontrol grubuna göre daha fazla kilo aldığını göstermiştir. Bu nedenle nane ve kilo verme konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

10. Mevsimsel alerjileri iyileştirebilir

Nane, biberiyede ve nane familyasındaki bitkilerde bulunan bir bitki bileşiği olan rosmarinik asit içerir. Rosmarinik asit, burun akıntısı, kaşıntılı gözler ve astım gibi alerjik reaksiyonların semptomlarının azalmasıyla bağlantılıdır.

2004 yılında mevsimsel alerjisi olan 29 kişiyle yapılan bir çalışmada, 21 gün boyunca rosmarinik asit içeren oral takviye verilenlerde burun kaşıntısı, gözlerde kaşıntı ve plasebo verilenlere göre diğer semptomlarda daha az semptom görülmüştür.

Nanede bulunan rosmarinik asit miktarının alerji semptomlarını etkilemek için yeterli olup olmadığı bilinmemekle birlikte, nanenin alerjileri hafiflettiğine dair bazı kanıtlar vardır.

11. Konsantrasyonu iyileştirebilir

Nane çayı içmek, konsantre olma ve odaklanma yeteneğinizi geliştirmeye yardımcı olabilir .

Nane çayının konsantrasyon üzerindeki etkilerine ilişkin çalışmalar bulunmamakla birlikte, iki küçük çalışma, nane yağının ağızdan veya solunarak alınan bu yararlı etkisini araştırmıştır.

Bir çalışmada, 24 genç yetişkine nane yağı kapsülleri verildiğinde bilişsel testlerde önemli ölçüde daha iyi performans gösterdi.

Başka bir eski çalışmada, nane yağı koklamanın, başka bir popüler esansiyel yağ olan ylang-ylang’a kıyasla hafızayı ve uyanıklığı geliştirdiği bulundu.

12. Diyetinize kolayca ekleyin

Nane çayı lezzetlidir ve diyetinize eklemesi kolaydır.

Çay poşetlerinde, gevşek yapraklı çay olarak satın alabilir veya sadece kendi nanenizi yetiştirebilirsiniz.

Kendi nane çayınızı yapmak için:

2 su bardağı suyu kaynatın.
Ocağı kapatın ve suya bir avuç doğranmış nane yaprağı ekleyin.
Örtün ve 5 dakika demleyin.
Çayı süzün ve için.
Nane çayı doğal olarak kafein içermediği için günün her saatinde içebilirsiniz.

Sindirime yardımcı olması için yemek sonrası, enerji seviyenizi yükseltmek için öğleden sonra veya rahatlamanıza yardımcı olması için yatmadan önce tadını çıkarın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here