Latte, cappuccino ve macchiatonun farkları nelerdir?

0
169

Güne başlarken, kahvaltıda, günün ilerleyen saatlerinde, yemekten önce, yemekten sonra veya tatlının yanında kahveyi tercih ederiz. Bir kafeye gittiğinizde bilinen 1-2 kahve dışında diğer kahvelerin içeriğini bilmek zor olabilir. Kahve gurmeleri için bile cappucino, latte ve macchiato gibi popüler içeceklerin içerik, kafein içeriği ve besin değeri açısından ne kadar farklı olduğunu anlamak kafa karıştırıcı olabilir. Biz de sizler için en bilinen kahvelerden 3 tanesini karşılaştırdık. Benzerlikler ve farkılılıklar için yazıya devam edelim.

Nasıl hazırlanırlar

Bu üç kafeinli içecek arasındaki en önemli farklardan biri, bunların nasıl yapıldığıdır.

Cappuccino

Bir shot espressonun üzerine sıcak süt ve süt köpüğü ekleyerek yapılır. Genellikle eşit ölçü ile yapılır, yaklaşık 1/3 espresso, 1/3 sıcak süt ve 1/3 süt köpüğünden oluşur. Ortaya çıkan bu kahve kremamsı, zengin, pürüzsüz bir tat ve doku verir.

Latte

“Kafe latte” terimi, kelimenin tam anlamıyla “sütlü kahve” anlamına gelir. Latte yapmak için standart bir tarif yoktur. Genellikle tek shot espressoya sıcak sütün eklenmesiyle olur. Bazen hafif bir süt köpüğü ile kaplanır. İsteğe göre şeker veya tatlandırıcı da eklenebilir. Diğer içeceklerle karşılaştırıldığında, latte daha yumuşak, hafif tatlı bir tada sahiptir, çünkü daha büyük oranda sıcak süt içerir.

Macchiato

Genellikle macchiato, bir shot espresso ile çok az miktarda sütün birleştirilmesiyle yapılır. Bununla birlikte, bir bardak sıcak süte bir shot espresso eklenerek yapılan latte macchiato da dahil olmak üzere birçok başka versiyonu da mevcuttur. Macchiato genellikle az miktarda süt kullanılarak yapıldığından , diğer kahve içeceklerinden çok daha güçlü bir tada sahiptir. Aynı zamanda diğer içeceklerden çok daha küçüktür ve sadece 37 ml olarak servis edilir.

Kafein içeriği

Her üç içecek de porsiyon başına benzer miktarlarda kafein içerir. Örneğin cappuccino ve latte, bir shot espresso kullanılarak yapılır ve bu nedenle aynı miktarda kafein içerir. Aslında, cappuccino(475 ml) ve latte(475 ml), her biri yaklaşık 173 mg kafein içerir. Macchiato(60 ml) ise 85 mg kafein içerir.

Besin değeri

Cappuccino, macchiato ve latte, çeşitli miktarlarda süt ve köpük içerir ve bu da beslenme profillerini biraz değiştirebilir. Besin içerikleri ayrıca kullanılan sütün türünden ve ayrıca herhangi bir şeker veya tatlandırıcı eklenip eklenmediğinden etkilenir. Latteler en fazla sütü içerir ve kalori, yağ ve protein bakımından en yüksektir. Cappuccino biraz daha az süt içerir, ancak yine de her porsiyonda iyi miktarda kalori, protein ve yağ sağlar. Öte yandan, macchiato sadece bir damla süt içerir ve kalori, yağ ve protein bakımından önemli ölçüde daha düşüktür.

475 ml cappucino, 475 ml latte ve 60 ml macchiato için besin değerleri şu şekildedir.

(Sıralama soldan sağa sırasıyla cappuccino, latte, macchiato şeklinde verilmiştir. )

Kalori: 130, 206, 13
Protein: 8,13, 0
Yağ: 5, 8, 0.5
Karbonhidrat: 13, 20.5, 1.6

Cappuccino, latte ve macchiatonun hepsi farklı şekilde yapılır, bu da onlara kendi benzersiz tat ve dokusunu verir. Her biri farklı bileşenler içerdiğinden, kafein içeriği ve besin değeri açısından da farklılık gösterirler. Damak tadınıza, tercihinize göre istediğinizi seçebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here