Karnıyarık otu nedir? Ne işe yarar?

0
227

Karnıyarık otu tohumu, sindirim sistemini destekleyen ve vücutta çözünen bir liftir. Daha çok ishal, kabızlık, hassas bağırsak sendromu gibi şikayetlerin hafifletilmesine yardımcı olan karnıyarık otu, dünyanın her yerinde yetişmesine rağmen Hindistan ile özdeşleşmiş Plantago Ovata bitkisinden elde edilmektedir. Hindistan ve Asya ülkelerinde geleneksel tıpta birçok farklı sağlık problemini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Vücutta çözünen bir lif türü olan karnıyarık otu, suda çözünür ve dışkıyı yumuşatan, bağırsak hareketlerini kolaylaştıran ve şişkinlik hissini artırmadan bağırsaklarda düzenliliği sağlayan jel benzeri bir kütle haline gelir. Karnıyarık otu daha çok müshil olarak kullanılsa da yapılan araştırmalarla kalp hastalıklarına da iyi geldiği görülmektedir.

Karnıyarık otunun faydaları nelerdir?

Bağışıklığı güçlendiriyor
Bağırsaklara iyi geliyor, kabızlık sorununa çözüm oluyor
Detoks etkisi yapıyor
Tokluk hissi veriyor
Kolesterole iyi geliyor
Sindirim sisteminin sağlıkla çalışmasına yardımcı oluyor
Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor
Zayıflamaya yardımcı oluyor

Karnıyarık otu nasıl tüketilir?

Karnıyarık otu genellikle toz formunda tüketiliyor. Karnıyarık otu tohumlarının özel değirmenlerde öğütülmesiyle toz halini alan karnıyarık otu tozu, pek çok yiyecek ve içecek tarifinde kullanılabiliyor. Vegan beslenmesinde ve hamur işlerinde yumurta yerine kullanılabilen karnıyarık otu tozu, tokluk hissini artırmak için yoğurt, yulaf ve smoothie’lere de eklenebiliyor.

Belirgin bir tadı ve kokusu olmaması sebebiyle ise bu tozu tüm yiyecek ve içecek tariflerinde doğal kıvam artırıcı olarak kullanmak mümkün oluyor. Karnıyarık otu tozu aynı zamanda yalnızca suya eklenerek, takviye edici doğal bir gıda niteliğinde de tüketilebiliyor. Fakat karnıyarık otu tozu tüketiminden en iyi verimi alabilmek için bitkinin doğal içeriğini koruyan, katkı maddesi ve koruyucu eklenmemiş ürünleri tercih etmek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here