Kıvırcık lahana ve faydaları

0
72

Kıvırcık lahana, antioksidanlar, C vitamini, K vitamini ve beta-karoten açısından zengin besleyici bir besindir. Ayrıca göz sağlığını, kilo yönetimini, kalp sağlığını ve daha fazlasını destekleyebilecek besinler içerir.

Önemli mikro besinler ve antioksidanlarla dolu lahana, mevcut en besleyici yapraklı yeşilliklerden biridir. Aslında lahana, bazıları güçlü tıbbi özelliklere sahip olan çeşitli faydalı bileşikler içerir.

Ayrıca, çok yönlüdür ve çok çeşitli tariflerde işe yarayan cevizli, dünyevi bir tada sahiptir.

Son derece besleyici

Kıvırcık lahana, popüler bir sebzedir ve lahana ailesinin bir üyesidir. Turpgillerden bir sebzedir ve lahana , brokoli, karnabahar, yeşil lahana ve Brüksel lahanası ile yakından ilgilidir .

Birçok farklı lahana türü vardır. Yapraklar yeşil veya mor olabilir ve pürüzsüz veya kıvırcık bir şekle sahip olabilir. En yaygın lahana türü, sert, lifli bir gövdeye sahip yeşil ve kıvırcık yaprakları olan kıvırcık lahana veya İskoç lahanası olarak adlandırılır.

Tek bir bardak veya 21 gram (g) çiğ karalahana içerir:

Kalori: 7
Karbonhidrat: 1 gr
Lif: 1 gr
K Vitamini: Günlük Değerin (DV) yüzde 68’i
C vitamini: DV’nin yüzde 22’si
Manganez: DV’nin yüzde 8’i
A Vitamini: DV’nin yüzde 6’sı
Riboflavin: DV’nin yüzde 5’i
Kalsiyum: DV’nin yüzde 4’ü
Her porsiyon ayrıca az miktarda folat , B6 vitamini, potasyum, magnezyum ve demir içerir.

Diyetinize daha fazla lahana eklemek, bu önemli vitamin ve minerallerin yanı sıra diğer önemli besinlerin alımını artırmanın harika bir yoludur.

Kıvırcık lahana, Quercetin ve Kaempferol gibi güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Kıvırcık lahana, diğer yapraklı yeşillikler gibi antioksidanlar bakımından da çok yüksektir. Buna beta-karoten, C vitamini ve çeşitli flavonoidler ve polifenoller dahildir.

Antioksidanlar , vücuttaki serbest radikallerin oksidatif hasar görmesine yardımcı olan maddelerdir. Oksidatif hasarın yaşlılığın ve kanser dahil birçok hastalığın önde gelen nedenleri arasında olduğu düşünülmektedir. Ancak antioksidanların oluşturduğu pek çok maddenin de önemli işlevleri vardır.

Buna kıvırcık lahana içinde nispeten büyük miktarlarda bulunan flavonoid quercetin ve kaempferol dahildir. Bu maddeler, test tüpleri ve hayvan çalışmalarında yoğun bir şekilde çalışılmıştır. Birkaçını söylemek gerekirse, güçlü kardiyovasküler, kan basıncını düşürücü, anti-inflamatuar , anti-viral, anti-depresan ve anti-kanser etkileri vardır.

C Vitamininin mükemmel bir kaynağı

C vitamini önemli bir besindir. Vücut hücrelerinde birçok hayati fonksiyona hizmet eden suda çözünür bir antioksidandır. Örneğin, vücuttaki en bol yapısal protein olan kolajeni sentezlemek gereklidir.

Kıvırcık lahana, diğer pek çok sebzeden çok daha fazla C vitamini olup ıspanaktan yaklaşık 4.5 kat daha fazla miktarda bulunur. Gerçek şu ki kıvırcık lahana, dünyanın en iyi C vitamini kaynakları arasında yer alıyor. Bir fincan çiğ kıvırcık lahana bile bir bütün portakala oranla daha fazla C vitamini içeriyor.

Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır

Kolesterol vücutta birçok önemli fonksiyona sahiptir. Bunlardan biri, yağları sindirmemize yardımcı olan maddeler olan safra asidi yapmak için kullanılmaktadır.

Karaciğer, kolesterolü safra asitlerine dönüştürür ve sonra yağlı bir yemek yediğimizde sindirim sistemine salınır. Bütün yağ emilir ve safra asidi amaçlarına ulaştığında, kan dolaşımında yeniden emilir ve tekrar kullanılır. Safra asidi kesiciler denilen maddeler safra asidlerini sindirim sistemine bağlayabilir ve emilimini engellerler. Bu, vücuttaki toplam kolesterol miktarını azaltır.

Kıvırcık lahana, kolesterol seviyelerini düşürebilen safra asidi toplayıcıları içeriyor. Bu, zamanla kalp rahatsızlığı riskini azaltır.

En iyi K vitamini kaynağı

K vitamini önemli bir besindir. Kan pıhtılaşması için kesinlikle kritik önem taşır ve bunu bazı proteinleri “aktive” ederek ve onlara kalsiyum bağlama yeteneği kazandırarak yapar. Bilinen antikoagülan ilaç olan Warfarin aslında bu vitaminin işlevini bloke ederek çalışır.

Kıvırcık lahana, dünyanın en iyi vitamin K kaynaklarından biridir ve bir fincanı günlük olarak önerilen miktarın yaklaşık 7 katını içerir. Kıvırcık lahanadaki vitamin K’nin formu K1’dir ve K2 vitaminden farklıdır . K2 fermente soya gıdalar ve bazı hayvan ürünlerinde bulunur. Kalp hastalığını ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur.

Kanserle mücadele eden birçok madde içerir,

Kanser, hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize bir hastalıktır. Kıvırcık lahana kansere karşı koruyucu etkilere sahip olduğuna inanılan bileşiklerle yüklüdür. Buna sulofaphane, moleküler düzeyde kanser oluşumuyla mücadele etmeye yardımcı olduğu gösterilen bir madde dahildir. Ayrıca bir indol-3-karbinol, kanseri önlemeye yardımcı olduğuna inanılan başka bir madde bulunur.

Araştırmalar, insanlardaki kanıtlar karışık olmasına rağmen, turpgil sebzelerin, birkaç kanser riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir.

Kıvırcık lahanada beta-karotende çok yüksektir

Kıvırcık lahana genellikle A vitamini açısından yüksek olduğu iddia edilir, ancak bu yanlış. Aslında beta-karoten, vücudun A vitaminine dönüşebileceği bir antioksidan bakımından yüksektir. Bu nedenle, kıvırcık lahana, vücudunuzun bu çok önemli vitaminin seviyelerini yükseltmenin etkili bir yoludur.

İyi bir mineral kaynağıdır

Kıvırcık lahana, minerallerden zengin, bazıları da çoğu insanda eksik olanlardır. Kemik sağlığı için çok önemli olan ve her türlü hücresel işlevde rol oynayan iyi bir bitki esaslı kalsiyum kaynağıdır. Kıvırcık lahana az miktarda, vücudun hücrelerinde elektriksel meyillerin oluşumuna yardımcı bir mineral olan potasyum içeriyor. Yeterli miktarda potasyum alımı azaltılmış kan basıncıyla ve daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır.

Gözleri koruyan güçlü besinler lutein ve zeaxanthin bakımından yüksektir

Yaşlanmanın en yaygın sonuçlarından biri de görme düzeyinin daha da kötüye gitmesidir. Neyse ki, bunun olmasını önlemeye yardımcı olan çeşitli besinler bulunmaktadır. Kıvırcık lahana lutein ve zeaksantin ve diğer gıdalarda da büyük miktarlarda bulunan karotenoid antioksidanlar bulunmaktadır.

Birçok çalışmada yeterli lutein ve zeaksantin yiyen insanların makula dejenerasyonu ve katarakt (iki çok yaygın bir göz bozuklukları) riskinin daha az olduğu belirtilmiştir.

Kilo vermenize yardımcı olur

Kıvırcık lahana, kilo vermeyi sağlayabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. Kalorisi çok düşüktür. Düşük kalorili ve yüksek su içeriğinden dolayı, kıvırcık lahana düşük enerji yoğunluğuna sahiptir. Düşük enerji yoğunluğunda bol miktarda yiyecek yemenin sayısız çalışmada kilo kaybına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Düşük kaloriye rağmen, az miktarda protein ve lif içerir. Kilo vermeye gelince bunlar iki önemli besindir.

Ayrıca magnezyumun iyi bir kaynağıdır, inanılmaz derecede önemli bir madendir ki çoğu kişi yeterince almaz. Bol miktarda magnezyum yemek, tip 2 diyabet ve kalp hastalığına karşı koruyucu olabilir.

Kıvırcık lahananın kilo kaybı üzerindeki etkilerini doğrudan test eden bir çalışma olmasa da, kilo kaybına yararlı bir katkı sağlayabileceği özelliklerinden bellidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here