Kahvaltıdan önce kahve içilir mi?

0
124

Kahve, tüm dünyada çok fazla tüketilen içeceklerden biridir. Bazı ülkelerde tüketim seviyesi sudan sonra gelir. Kahvede bulunan kafein, daha uyanık ve daha az yorgun hissetmemize yardımcı olur. Ayrıca ruh halini, beyin fonksiyonunu ve egzersiz performansını da iyileştirebilir. Ancak kahvenin hangi saatte içildiği de oldukça önemlidir. Sabahları ilk iş olarak kahve demleyenlerdenseniz, sizi böyle alalım. Aç karnına kahve içmenin vücuda olan etkilerini yakından inceleyelim.

Aç karnına kahve içmek mideye zarar verir mi?

Kahvenin acılığı, mide asidi üretimini uyarabilir. Bu yüzden birçok kişi kahvenin mideyi tahriş ettiğine, irritabl bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkların semptomlarını kötüleştirdiğine, ülsere, mide ekşimesine, asit reflüsüne ve hazımsızlığa neden olduğuna inanıyor. Araştırmalar, kahveyi aç karnına içip içmediğinize bakılmaksızın, kahve ve sindirim sorunları arasında güçlü bir bağlantı bulamıyor. İnsanların küçük bir kısmı kahveye karşı aşırı derecede hassastır. Mide ekşimesi, hazımsızlık ve kusma yaşarken, semptomların sıklığı ve şiddeti, kahveyi aç karnına mı yoksa yemekle mi içtikleri önemli değildir. Yine de vücudun verdiği tepki de önemlidir. Eğer kahveyi aç karnına içtikten sonra sindirim problemleri yaşıyorsanız, bir süreliğine yemekten sonra içmeyi deneyebilirsiniz.

Aç karnına kahve içmek stresi artırır mı?

Kortizol, adrenal bezleri tarafından üretilir, metabolizmayı ve kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Kortizol seviyeleri, uyandığınız zaman zirve yapar, gün içinde düşer ve uykunun erken evrelerinde tekrar zirveye ulaşır. Kahve, kortizol üretimini uyarır. Bu yüzden bazı insanlar sabahları kahve içmenin tehlikeli olabileceğini iddia ediyor. Ancak, düzenli olarak kahve içen kişilerde kortizol üretimi çok daha düşük görünüyor. Hatta bazı araştırmalarda kortizol seviyesinde hiç artış görülmemiştir. Ayrıca tok karnına kahve içmenin tepkiyi azalttığına dair çok az kanıt var.

Kahve içmenin diğer etkileri

Kafein bağımlılık yapabilir.
Düzenli kahve alımı beyin kimyanızı değiştirebilir. Aynı etkileri üretmek için giderek daha çok kafeine ihtiyaç duyabilirsiniz.
Aşırı miktarda kahve içmek kalp çarpıntısı, huzursuzluk, endişe ve panik ataklara neden olabilir. Bazı kişilerde migren, yüksek tansiyon ve baş ağrısı ile sonuçlanabilir.
Kafein alımı günde ortalama 400 mg ile sınırlandırılmalıdır.
Yetişkinlerde etkileri 7 saate kadar uzayabildiği için, günün geç saatlerinde kahve içmek uykunuzu bozabilir.
Kafein plesantayı kolayca geçebilir. Etkileri hamile kadınlarda ve bebeklerinde 16 saate kadar daha uzun sürebilir.
Bu etkiler aç veya tokken kahve içince ortaya çıkabilir.

Bilindik söylentilere rağmen çok az bilimsel kanıt, aç karnına kahve içmenin zararlı olduğunu göstermektedir. Aksine, nasıl tüketirseniz tüketin, vücudunuz üzerinde muhtemelen aynı etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Yine de aç karnına kahve içerken sindirim sorunları yaşıyorsanız, kahveyi yemekten sonra içmeye özen gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here