Kahvaltıda tükettiğimiz granolanın faydaları

0
156

Granola yulaf ezmesi, fındık ve şeker veya bal gibi bir tatlandırıcının kavrulmasıyla oluşan sağlıklı bir kahvaltı gevreğidir. Bazen tahıl, pirinç patlağı, kuru meyve, tohumlar, baharatlar ve fındık ezmesi de içerebilir. Çikolata, sıvı yağlar ve şuruplar gibi bazı bileşenlerde ilave şeker ve yağ oranı yüksek olabilir. Granolanın kalorisi yoğundur, ayrıca protein, lif ve mikro besinler açısından zengindir. Özellikle demir, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, B vitaminleri ve E vitamini içerir.

Genel olarak, daha fazla kurutulmuş meyve veya ilave tatlandırıcı içeren granola şeker bakımından daha yüksektir, fındık ve tohum bazlı çeşitler eklendiğinde protein açısından daha yüksek hale gelir ve daha fazla tam tahıl içerenler granolalar lif açısından daha zengindir.

Granola’nın faydaları

Yulaf, keten tohumu, chia tohumu ve badem gibi besinler içeren granolanın sayısız sağlığa faydası vardır.

Yüksek lif
Çoğu granola, her ikisi de dolgunluğa katkıda bulunan protein ve lif bakımından zengindir. Granoladaki yüksek proteinli besinler arasında arasında badem, ceviz ve kaju fıstığı gibi kuruyemişler ve kenevir, balkabağı ve susam gibi tohumlar yer alır. Yulaf, fındık ve tohumlar gibi yüksek lifli gıdalar midenizin boşalmasını yavaşlatır ve sindirim süresini artırır, bu da daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir ve iştah kontrolüne yardımcı olur.

Granola ayrıca:

Kan basıncını düzenler. Yulaf ve keten tohumu gibi yüksek lifli gıdaların kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.
Kolesterol seviyesini azaltır. Yulaf, kalp hastalığı için iki risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye çalışan bir lif türü olan iyi bir beta glukan kaynağıdır.
Kan şekerini düşürür. Tam tahıllar, kuru meyveler, kuruyemişler ve tohumlar , özellikle obezite veya prediyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve kontrol etmeye yardımcı olur.
Bağırsak sağlığını iyileştirir. Granola’nın, rafine kahvaltılık gevreklere kıyasla sağlıklı bağırsak bakterilerinin seviyelerini arttırdığı bulunmuştur.
Antioksidan sağlar. Hindistan cevizi, chia tohumları ve Brezilya fıstığı gibi bileşenler, gallik asit, kuersetin, selenyum ve E vitamini gibi iltihapla mücadele eden antioksidan kaynaklarıdır.
Hareket halindeyken tüketilebilir. Granola, saklanması ve uzun süre saklanması kolay olduğu için uzun zamandır yürüyüşçüler ve sırt çantalı gezginler için iyi bir seçimdir.
Granola, porsiyonlanması ve paketlenmesi daha kolay olan snack barlara da yapılır . Bununla birlikte, bunlar daha yüksek oranda işlenme ve ilave şekerler, yağlar ve katkı maddeleri ile yüklenme eğilimindedir.

Sağlıklı bir granola nasıl seçilir

Malzemeler markaya göre büyük ölçüde değiştiğinden, granola için alışveriş yaparken beslenme etiketlerini dikkatli bir şekilde okumak önemlidir. İlk birkaç malzemede şeker veya bal gibi doğal tatlandırıcılar da dahil olmak üzere tatlandırıcıları listeleyen ürünlerden kaçınarak içerik listesini kontrol edin. Bunun yerine, ilk birkaç bileşen yulaf, kabuklu yemişler, tohumlar ve kuru meyveler gibi bütün gıdalar olmalıdır.

Ayrıca protein ve lif bakımından yüksek çeşitler aramak isteyebilirsiniz. Porsiyon başına en az 3-5 gram lif hedefleyin. Dahası, 2 yemek kaşığı (12,5 gram) ile 2/3 fincan (67 gram) arasında değişen porsiyon boyutlarını dikkatlice düşünmelisiniz. Bu miktardan daha fazlasını tüketmeniz muhtemel olduğundan, özellikle küçük porsiyon boyutları yanıltıcı olabilir.

Son olarak, ilave şeker ve yağı en aza indirmek veya ortadan kaldırmak için granolayı kendiniz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, fındık ve tohumların hala kalori yoğun olduğunu unutmayın , bu nedenle ev yapımı çeşitler için bile porsiyonlarınıza dikkat ettiğinizden emin olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here