Kahvaltı yaptıktan sonra tok hissetmemenizin nedenleri

0
82

Kahvaltı yaptıktan sonra kendinizi hep aç hissediyorsanız bu hatalardan birini yapıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda doyurucu bir kahvaltı nasıl olmalı bunu açıklayacağız.

Sağlıklı bir kahvaltı yaptığınızı düşünseniz bile, bu hatalarından birini yapıyor olabilirsiniz. Bazı besinler diğerlerinden daha fazla tok tutar ve boyut önemlidir.

Yine de kahvaltınızın üzerinden birkaç saat geçtiyse, sadece bir sabah atıştırması yemeniz gerekebilir. Sabahları tok ve enerji dolu kalmanıza yardımcı olmak için, daha fazla dayanma gücüne sahip bir kahvaltıyı nasıl oluşturacağınızı inceleyelim.

Protein eksikliği

Genel olarak kahvaltılar karbonhidratlı yiyeceklerden oluşur. Yulaf ezmesi, mısır gevreği, krep, tost ve simit. Hepsi yüksek karbonhidratlı yiyeceklerdir. Kahvaltınızın sizi doyurmasını istiyorsanız, onları biraz proteinle dengelemeye yardımcı olun.

Araştırmalar, gün boyunca tok kalmanıza yardımcı olmak için 30 gram protein yemeniz gerektiğini söylüyor. Bunu denemek için bazı yüksek proteinli yiyecekleri kahvaltınıza ekleyin; yumurta, süzme peynir, yoğurt ve fındık ezmesi. Farklı olarak sağlıklı, yüksek proteinli kahvaltı ve brunch tariflerinden ilham alın.

Yağ tüketmemek

Yiyeceklerine yağ eklemekten korkan pek çok insan hala var. Evet, yağ protein veya karbonhidrattan daha fazla kaloriye sahip olsa da, aynı zamanda en tok tutan besinlerden biridir. Sindirimi daha uzun sürer ve çok tatmin edicidir. Kahvaltıda aldığınız sağlıklı yağı nasıl artırabilirsiniz? Yeni trendlerden biri, Avokado tostunu deneyebilirsiniz. Tam tahıllı tost ile zeytinyağında kızartılmış bütün yumurtayı deneyin. Yağsız yerine tam yağlı süt ürünlerini seçin. Kahvaltı için önerimiz ise  fıstık ezmesi. Yulaf ezmesine bir kaşık ekleyip ya da tam buğdaylı minil bazlamaların üzerine sürebiliriniz. Uzun süre tokluk için smoothielerine bir kaşık koyup tüketebilirsiniz.

Düşük lif oranı

Tıpkı protein ve yağ gibi, lif de tok kalmanıza yardımcı olur. Kahvaltınız beyaz tost gibi rafine tahıllarla yapılmışsa, tam buğdaylı tost ve yulaf ezmesi gibi tam tahıllardan daha fazla lif alma şansınızı kaçırmış olursunuz. Meyve yemek yerine sadece meyve suyu içerseniz, daha fazla lif alma şansınızı kaçırmış olursunuz. Bir bardak portakal suyunda 0 gram lif bulunurken, bir portakal yemek size 2 gram verir.

Mevcut kahvaltınızda lif yoksa endişelenmeyin. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda yüksek lifli kahvaltılık yiyecek var. Pek çok tahıl lif sağlar, tam tahıllı ekmekler, yulaf ezmesi, meyve, fındık ve tohumlar. Chia tohumları yüksek bir lif kaynağıdır. Bu yüzden tostunuzu değiştirin, meyve ekleyin ve daha fazla lif tüketmek için fındık ve tohumlarla kahvaltınızı kıtırlaştırın.

Fazla şeker içeriği

Tarçınlı çörekler, donutlar, pankekler ve muffin. Kesinlikle lezzetli ama bir günde yemeniz önerilenden daha fazla şeker içeriyorlar. Bu muhtemelen sizin için şaşırtıcı değil. Ancak kahvaltıda sinsi şeker kaynakları yiyor olabilirsiniz. Çilekli yoğurt size 9 gram ilave şeker verebilir. Üstüne granola (10 gram ilave şekerler) ve bir kaşık bal (çay kaşığı başına 4 gram ilave şeker) ekleyin ve birdenbire 25 gram (veya 6 çay kaşığı) ilave şekere yakınsınız.

Şeker vücudunuzda pek çok şey yapar ancak harika olmadığı bir şey sizi tatmin etmektir. Bunun nedeni, şekerin hızla emilmesi ve kan şekeri seviyelerinizin aniden yükselmesine ve ardından düşmesine neden olabilmesidir.

Kahvaltıda eklenen şekerleri sınırlamak için, paketlenmiş gıdaların etiketlerini okumanız (yoğurt, tahıl gevrekleri, ekmekler gibi) ve daha az şeker içeren seçenekleri seçmeniz gerekir. Yumurta gibi tuzlu kahvaltı yemeklerinin şekeri genellikle daha düşüktür.

Yetersiz beslenme

Eğer kahvaltınız onu yedikten kısa bir süre sonra sizi aç bırakıyorsa, muhtemelen yeterince yemiyorsunuz demektir. Küçük bir bazlama üzerinde bir yumurta veya meyve ve fıstık ezmesi ile yulaf ezmesinden oluşan mükemmel dengeli bir kahvaltı seçseniz bile, porsiyonlarınız çok küçük olabilir. Biraz daha fazla yemeyi deneyin ve bunun yardımcı olup olmadığına bakın. Yemekten sonra gerçekten toksanız, sabah ortasında doyurucu bir atıştırmalık yemeniz gerekebilir.

Gün boyunca “mükemmel” beslenmeye çalışan ve makroları veya kalorileri saymaya odaklanan insanlara bakınca, günün erken saatlerinde (kahvaltı gibi) çok az yemek yiyorlar ve geceleri neden aşırı yediklerini merak ediyorlar. Cevap, gerçekten aç oldukları ve günün erken saatlerinde daha fazla yemek yemelerinin daha dengeli ve genel olarak sağlıklı bir diyet yemelerine yardımcı olacağıdır.

Aç olmanızın son bir nedeni…  kahvaltıyı atlıyorsunuz

Aralıklı oruç tutmanın ve diğer kısıtlayıcı yeme kalıplarının popülaritesi göz önüne alındığında, üzerinde biraz durulması gereken bir konu. Kahvaltıyı tamamen atlarsanız, ilk yemeğiniz sizi doyurmayacaktır. Uyandığınızda aç değilseniz kahvaltınızı hemen yapmak zorunda değilsiniz. Vaktiniz yoksa ve hareket halindeyken yemek yemeniz gerekiyorsa, pek çok sağlıklı, taşınabilir seçenek vardır. Kahvaltınızı iki mini öğüne bölmeyi de deneyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here