Kadın elinden, lezzeti iyiliğinden

0
687

Etkin Kadın İş Platformu (EKİP) Kadın Kooperatifi çatısı altındaki kadınlar, ürettikleri birbirinden lezzetli salataları ve çorbaları, tercihini sağlıklı yiyeceklerden yana kullanan ancak lezzetten vazgeçmek istemeyenlerle buluşturuyor.

Mevsiminde, yerel, yenilikçi ve sağlık gıdalar üreten bir kadın kooperatifi olan EKİP, sürdürülebilir yöntemlerle ürettiği salata ve çorbaları paket servis ile müşterilerine ulaştırıyor. Türk ve farklı kökenlerden mülteci kadınların sürdürülebilir bir istihdam modeline sahip olmasını sağlayan girişim Mart 2020 tarihinde kuruldu. Dünya Bankası’nın uygulama desteği ile Avrupa Birliği tarafından finanse edilerek ilk tohumları atılan EKİP, bugün 31 üyesinin emekleri ile sürdürülebilir bir kooperatif modeli olarak yoluna devam ediyor.

Kooperatif üyesi kadınlar, uzman diyetisyen ve profesyonel şeflerin danışmanlığında oluşturdukları menüdeki yiyecekleri paket servis ile müşterilerine ulaştırıyor. Şimdilik sadece İstanbul’da hizmet veren EKİP, menüdeki yiyeceklerin lezzetleri ve dengeli besin değerleri konusunda oldukça iddialı. Menüde, mevsime göre değişiklikler göstermekle birlikte 16 doyurucu salata ve 8 çorba yer alıyor.

Çoğu zaman vakitsizlikten sağlıksız öğünlere mahkum kalan ve bundan rahatsızlık duyan çalışanlar için sağlıklı ve pratik bir alternatif olan EKİP, her gün taze olarak hazırlanan, sağlıklı ve dengeli yiyecekleri müşterilerinin iş yerlerine veya evlerine teslim ediyor. Menüdeki yiyecekler, büyük porsiyonları, özenle belirlenen besin değerleri, temiz içeriği ve eşsiz lezzetleri ile iş yerlerinde veya evlerinden çalışan beyaz yakalılar tarafından her geçen gün artan bir ilgi görüyor.

Karın Doyurmanın Ötesinde

Özellikle çalışanlar için son derece sağlıklı, lezzetli ve ulaşılabilir bir beslenme alternatifi sunduklarına dikkatçeken EKİP Satış ve Pazarlama Müdürü Banu Aslan;kooperatif üyesi kadınlarının ürettiği bu hizmetin, karın doyurmanın sağlıklı ve hesaplı bir yolu olmanın ötesindebirçok anlamı olduğunu söylüyor. “Kooperatif çatısı altında buluşan kadınlar birlikte üretiyor, kadınların birbirlerini içtenlikte desteledikleri bir dayanışma ağıyız aslında. Odak noktamız kadın istihdamının artırılması, sosyal kooperatifçilik ilkeleriyle bir araya gelen kooperatif üyelerinin diğer kadınlara ulaşarak onların da güçlenmesini sağlaması. Bu amaçla diğer kadın kooperatifleriyle işbirlikleri geliştirilerek kadınların birlikte güçlenmesi yönünde adımlar atıyoruz. Yani kadınlar beraber çalışıyor, birbirlerinden öğreniyor ve birlikte büyüyorlar. Tedarikçilerimizi de bu bakış açısı ile belirmek istiyoruz, hedefimiz gelecekte tamamı sürdürülebilir tarımı destekleyen kadın çiftçilerden oluşan bir tedarikçi ağına sahip olmak. Lezzetlerimizde gerçekten çok iddialıyız. Ancak bunun dışında, müşterilerimizin ruhlarına da iyi gelen bir tarafımız var. Sanırım bu konuda rakipsiziz. EKİPürünlerini tercih edenlerin, bu dayanışmanın bir parçası olmaktan büyük bir haz aldığını biliyor ve bundan biz de çok büyük mutluluk duyuyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here