İyi bir kahve için bilinmesi gereken kahve öğütme şekilleri

0
1511

Sabahları işe başlarken ya da arkadaşlarla buluşulduğunda kahvesiz yapamıyoruz. Dışarıda kahve içmenin zevki ayrı ama evde yapılan kaliteli bir kahvenin yeri bambaşkadır. İyi bir kahve yapabilmek için iki önemli kuraldan biri kahveyi öğütme şekilleridir.

Kahve çekirdeğinin hangi kahve aletini kullanacağınıza göre öğütülmesi ya da çekilmesi gerekir. Kahvenizi kahveyi satın aldığınız mekanda çektirebilir veya evde kahve öğütme makinesiyle dilediğiniz boyda öğütebilirsiniz. Tercih size kalmış.

Kahve kalın ve ince çekilmiş olarak birbirinden ayrılır. Eğer kahveniz büyük taneliyse kalın çekilmiştir, çok daha küçük parçalara sahipse kahveniz ince çekilmiştir.

Toplamda 7 farklı şekilde öğütebildiğiniz kahvenin iyi bir içime sahip olması için diğer etken ise kavurma derecesidir.

İyi bir kahve yapmanın ilk kuralı: kahvenin öğütülmesi.

Ekstra ince öğütülmüş kahve

 ineedcoffee - kahve öğütme şekilleri

Ekstra ince öğütülmüş kahve yalnızca Türk kahvesi için öğütülmüş demektir. Espresso’da kullanılan kahveden çok daha incedir, cezve ya da Türk kahvesi makinesinde kullanılabilir.

İnce öğütülmüş kahve

 ineedcoffee - kahve öğütme şekilleri

Espresso makinesi ve moka pot’ta kullanabileceğiniz kahvedir. İnce öğütülmüş kahve espresso makinelerinin kahve haznesine giren, moka pot’un filtresini şenlendirendir. Türk kahvesinden biraz daha büyük parçalıdır.

Orta ince öğütülmüş kahve

 ineedcoffee - kahve öğütme şekilleri

Sifon kahve için gerekli olan kahve orta ince öğütülmüş kahvedir. Pişme prensibi moka pot’a benzeyen sifon kahvede en iyi tadı alabilmek için bu kahveyi kullanırsınız.

Orta öğütülmüş kahve

 ineedcoffee - kahve öğütme şekilleri

Damlama yöntemiyle hazırlayacağınız kahvede kullanmanız gereken kahvedir. Orta öğütülmüş kahve filtrenin içinde kalarak bardağa damlamaz, daha iyi bir tat verir. Kağıt filtrelerde espresso için çekilmiş ince kahveyi bir düşünsenize.

Orta kalın öğütülmüş kahve

 ineedcoffee - kahve öğütme şekilleri

Chemex kahve için kullanılması gereken kahvedir. Kalına yakın öğütülmüş kahve olarak da adlandırabilir kendisini.

Kalın öğütülmüş kahve

coffee-grind-chart/ ineedcoffee - kahve öğütme şekilleri

Kolay erişebileceğiniz ve kendi kahvenizi keyifle yapabileceğiniz french press için ihtiyacınız olan kahvedir. Kalın öğütülmüş kahve French press’in filtresinden kaçmadan aşağı kadar iner.

Ekstra kalın öğütülmüş kahve

 ineedcoffee - kahve öğütme şekilleri

Bu kadar kalın çekilmiş bir kahve tabii ki uzun süre demlenmesi gereken bir kahvede kullanılır. Bu da cold brew’dir. En az 10 saat boyunca demlenmesi gereken bir kahve için elzem olan büyüklük ekstra kalındır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here