Hipotiroidi olanlar nasıl beslenmeli? Neler yemeli, nelerden kaçınılmalı?

0
119

Hipotiroidizm, vücudun yeterli tiroid hormonu üretmediği bir sağlık durumudur.

Tiroid hormonları, büyüme, hücre onarımı ve metabolizma dahil olmak üzere bir dizi vücut fonksiyonunun kontrolüne yardımcı olur. Sonuç olarak, hipotiroidizmi olan kişiler, diğer birçok semptomun yanı sıra yorgunluk, saç dökülmesi, kilo alımı, soğuk intoleransı, ruh hali değişiklikleri ve kabızlık gibi semptomlar yaşayabilirler.

İlaç kullanımı, hipotiroidizm için ilk tedavi yöntemidir, ancak sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzını takip etmek de tiroid fonksiyonlarını ve semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Hipotiroidizm nedir?

Tiroid bezi , boynunuzun ön kısmının yakınında bulunan kelebek şeklinde küçük bir bezdir .

Vücudunuzdaki hemen hemen her organ sistemini etkileyen tiroid hormonlarıdır. Tiroid bezi, tiroid uyarıcı hormon (TSH) adı verilen bir sinyal aldığında, tiroid hormonlarını kan dolaşımına bırakır. Bu sinyal, tiroid hormon seviyeleri düşük olduğunda beyninizin tabanında bulunan küçük bir bez olan hipofiz bezinden gönderilir. Hipotiroidizmde, tiroid bezi bol miktarda TSH olsa bile yeterli tiroid hormonu salmaz. Kronik otoimmün tiroidit (Hashimoto tiroiditi), bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla tiroid bezinize saldırdığı bir otoimmün hastalıktır.
Primer hipotiroidizmin diğer nedenleri iyot eksikliği, bazı ilaçların alınması, tiroid ameliyatları, akut tiroid iltihabı ve tiroide zarar veren tıbbi tedavilerdir. Diğer zamanlarda, tiroid bezi yeterince TSH almaz. Bu, hipofiz bezi düzgün çalışmadığında olur ve buna ikincil hipotiroidizm denir. Tiroidiniz düzgün çalışmadığında aşırı yorgunluktan kabızlığa kadar çeşitli semptomlara neden olur.

Ne yazık ki, birçok insanın semptomları tiroid hormon replasmanı ile tedavi edildiğinde bile devam eder. Örneğin, Hashimoto hastalığı olan kişiler, tiroid hormon ilaçları tiroid fonksiyonlarını normalleştirdikten sonra bile yorgunluk, soğuk intoleransı, kaygı ve saç dökülmesi gibi semptomlar yaşarlar. Bu nedenle hipotiroidizmi olan birçok kişi alternatif tedavi yöntemleri arar.

Araştırmalar, ilaca ek olarak, diyet ve yaşam tarzı değişikliğinin genellikle hipotiroidili kişilerde belirli semptomların azaltılmasına ve genel yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Diyetler hipotiroidizmi olan insanlara yardımcı olabilir mi?

Besleyici bir diyet uygulamak herkes için önemlidir, ancak araştırmalar, bazı diyet müdahalelerinin hipotiroidizmi olan kişiler için belirli faydaları olabileceğini göstermektedir. Hashimoto hastalığı kadınlarda ve yaşlı erişkinlerde daha sık görülür, ancak erkeklerde ve genç insanlarda da Hashimoto hastalığı gelişebilir. Glutensiz diyetler, otoimmün eliminasyon diyetleri ve anti-inflamatuar diyetler, Hashimoto hastalığı olanlar için yararlı olduğu gösterilen diyet modellerinden bazılarıdır.

Örneğin, glütensiz diyetler tiroid fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilirken, sebze ve meyvelerde yüksek diyetler hücresel hasara karşı koruma sağlayabilir ve Hashimoto hastalığı olan kişilerde sağlıklı vücut ağırlığının korunmasını teşvik edebilir. Ek olarak, bazı araştırmalar, tahıllar ve süt ürünleri gibi yiyecekleri kesen değiştirilmiş bir paleo diyeti gibi eliminasyon diyetlerinin, Hashimoto hastalığı olanlarda yorgunluk gibi semptomları azaltmaya ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Besleyici, kalori kontrollü bir diyetin ardından, hipotiroidizmi olan kişilerin genellikle mücadele ettiği bir şey olan kilo kaybını teşvik etmeye de yardımcı olabilir. Dahası, D vitamini, çinko, tiamin, B6, iyot, magnezyum ve selenyum gibi besinlerdeki eksiklikler yorgunluk, kaygı ve düşük ruh hali gibi hipotiroid semptomlarını şiddetlendirebilir, bu nedenle diyetinizin çok yönlü olduğundan ve optimal beslenme sağladığından emin olmak önemlidir. Genel olarak, besleyici gıdalar açısından zengin ve ilave şeker ve ultra işlenmiş gıdalar gibi proinflamatuar gıdalar açısından düşük bir diyet, hipotiroidizmi olan herkes için faydalı olabilir.

Hipotiroidi olanlar için hangi besinler önemlidir?

Tiroid sağlığı için gerekli olan bir dizi besin vardır. Ayrıca, hipotiroidizmi olan kişilerin genel popülasyona kıyasla belirli besin eksiklikleri geliştirmesi daha olasıdır.

İyot

İyot , tiroid hormonları yapmak için gerekli olan temel bir mineraldir ve bu besinin eksikliği hipotiroidizme yol açabilir. Aslında, yetersiz iyot alımı dünya çapında hipotiroidizmin en yaygın nedenidir. İyot eksikliği dünyanın birçok bölgesinde yaygın olmasına rağmen gelişmiş ülkelerde daha az yaygındır. Bununla birlikte, iyotlu tuz kullanmayan kişiler, hamile kadınlar ve vegan diyet uygulayan kişiler, düşük iyot seviyeleri geliştirme riski daha fazladır.

Hipotiroidiniz varsa, sağlık hizmeti sağlayıcınız tarafından düşük iyot düzeylerini tedavi etmesi önerilmedikçe iyot takviyesi yapmamalısınız. Aşırı miktarda iyot almak tiroid için zararlıdır, iyotun bol olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda hipertiroidizme bile neden olabilir. Yeterli iyot almadığınızdan endişeleniyorsanız, iyot seviyenizi değerlendirmek ve sizin için en iyi iyot alım planını belirlemek için sağlık uzmanınıza başvurun.

Selenyum

Selenyum , tiroid sağlığı için gerekli olan bir diğer mineraldir. Tiroid hormonu üretimi için gereklidir ve ayrıca tiroidin oksidatif stresin neden olduğu hasarlardan korunmasına yardımcı olur. Diyetinize selenyum açısından zengin gıdalar eklemek , selenyum seviyenizi artırmanın harika bir yoludur. Buna Brezilya fıstığı, ton balığı, sardalye, yumurta ve baklagiller dahildir.

Ek olarak, selenyum takviyeleri, hipotiroidizmi olan bazı kişiler için yardımcı olabilir. Örneğin, günde 200 mcg selenyum takviyesinin Hashimoto’lu kişilerde tiroid antikorlarını azalttığı ve düşük ruh hali gibi belirli semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir. Ancak bu, hipotiroidizmi olan tüm insanlar için selenyum takviyelerinin gerekli olduğu anlamına gelmez. Sadece sağlık uzmanınız tarafından tavsiye edilirse selenyum ile destekleyin.

Tıp Enstitüsü, yetişkinler için günlük üst sınır olarak 400 mcg selenyum belirlemiştir. Kronik olarak yüksek selenyum alımı, saç ve tırnak dökülmesi, ishal, mide bulantısı ve deri döküntüleri gibi semptomlara neden olabilir. Akut selenyum toksisitesi böbrek yetmezliği, kalp krizi, solunum problemleri ve bazen ölüm gibi ciddi etkilere neden olabilir.

Çinko

Selenyum gibi çinko da tiroid hormonu üretimi ve tiroid fonksiyonu için gereklidir. Yeterli çinko almamak, tiroid fonksiyonunuzu ve sağlığın diğer birçok yönünü olumsuz etkileyebilir, bu nedenle diyetinizde bu besinden yeterince almak önemlidir.

Bazı araştırmalar çinko takviyelerinin hipotiroidizmi olanlar için yararlı olabileceğini gösteriyor. Tek başına veya selenyum ve A vitamini gibi diğer besinlerle birlikte kullanıldığında çinko takviyeleri, hipotiroidizmi olanlarda tiroid fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.
Çinko takviyesi almakla ilgileniyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün. Çinko takviyesinin uygun olup olmayacağını belirleyebilirler.

Diğer önemli besinler

Yukarıda listelenen besinlere ek olarak, hipotiroidili kişilerin dikkat etmesi gereken başka vitamin ve mineraller de vardır.

D Vitamini: Hipotiroidizmi olan kişilerin D vitamini eksikliği olma olasılığı daha yüksektir. Düşük D vitamini düzeylerine sahip olmak tiroid fonksiyonunu olumsuz etkileyebilir ve hipotiroid semptomlarını kötüleştirebilir. D vitamini birçok gıdada konsantre olmadığı için takviye genellikle gereklidir.

B12: B12 eksikliği hipotiroidili kişilerde yaygındır. B12 seviyenizi test etme konusunda doktorunuzla konuşun. Seviyeleriniz düşükse veya yetersizse, bir B12 veya B kompleksi takviyesi önerebilirler.

Magnezyum: Düşük veya eksik magnezyum seviyeleri tiroid fonksiyon bozukluğu ile ilişkilidir ve hipotiroidizm geliştirme riskini artırabilir. Magnezyum takviyesinin hipotiroid semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Demir: Düşük demir seviyeleri veya demir eksikliği anemisi tiroid fonksiyonunu bozabilir. Ne yazık ki, hipotiroidili kadınlarda demir eksikliği yaygındır. Sağlıklı demir seviyelerine ulaşmak ve korumak için genellikle demir takviyesi gereklidir. Bunlar, tiroid fonksiyonu ve genel sağlık için önemli olan birçok besin maddesinden sadece birkaçıdır. A vitamini, C vitamini, kalsiyum ve proteinler, hipotiroidizmi olanlar için önemli olan diğer besinlere örnektir.

Sınırlandırılması ve kaçınılması gereken yiyecekler

Neyse ki, hipotiroidiniz varsa birçok gıdadan kaçınmanız gerekmez.

Bununla birlikte, hipotiroidizmi olan bazı kişilerde sorunlara neden olabilecek bazı gıdalar vardır.

Gluten ve ultra işlenmiş gıdalar

Gluten buğday, arpa, tritikale ve çavdarda bulunan bir protein grubudur. Araştırmalar, Hashimoto hastalığı olan kişilerin glütensiz bir diyet uygulamaktan fayda görebileceğini öne sürüyor, ancak araştırmacılar, Hashimoto’lu herkes için glütensiz bir diyetin gerekli olup olmadığından hala emin değiller.

Ek olarak, hipotiroidizmi olan kişiler, genel sağlığı geliştirmek için belirli yiyecekleri sınırlamalıdır.

Örneğin, Hashimoto hastalığı olan kişilerde inflamasyon ve oksidatif stres belirteçlerinin arttığı gösterilmiştir. Oksidatif stres, vücutta serbest radikaller olarak adlandırılan ve vücudun antioksidan savunmasını aşan ve hücresel hasara yol açabilen aşırı miktarda reaktif bileşik ile karakterize edilen bir durumdur.

Bu nedenle, hipotiroidizmi olan kişilerin aşırı işlenmiş gıdalar, ilave şeker oranı yüksek yiyecek ve içecekler ve kızarmış yiyecekler gibi oksidatif strese ve iltihaplanmaya katkıda bulunabilecek gıdalardan kaçınması iyi bir fikirdir.

Oksidatif strese katkıda bulunmanın yanı sıra, bu gıdalarda yüksek bir diyet aşırı kilo ve obezite ile bağlantılıdır, bu nedenle bu ürünleri kesmek aynı zamanda sağlıklı bir vücut ağırlığını korumanıza yardımcı olabilir.

Guatrojenler

Tiroid rahatsızlığı olan kişilerin, turpgillerden sebzeler ve soya ürünleri gibi tiroid hormonu üretimini engelleyebilecek gıdalarda bulunan maddeler olan guatrojen içeren gıdalardan kaçınması gerektiğini duymuş olabilirsiniz.

Guatrojenler tiroid fonksiyonunu etkileyebilirken, hipotiroidizmi olan insanlar da dahil olmak üzere çoğu insan, tiroid sağlığını olumsuz etkilemeden lahana, brokoli ve lahana gibi gıdaları orta derecede tüketebilir.

Lahana ve brokoli gibi turpgillerden sebzeler aslında guatrojenlerde oldukça düşüktür. Ayrıca, guatrojen içeren gıdaları pişirmek guatrojenik aktiviteyi azaltarak onları hipotiroidizmi olan insanlar için daha güvenli hale getirir.

Bununla birlikte, lahana, Rus lahanası, Çin lahanası ve Brüksel lahanası gibi büyük miktarlarda çiğ turpgillerden sebzelerin yanı sıra çiğ turpgillerden yapılmış çok miktarda meyve suyu yemekten kaçınmak iyi bir fikirdir. Diğer guatrojenik gıdalar arasında soya ve inci darı bulunur.

Genel olarak, hipotiroidizmi olan kişiler, herhangi bir guatrojenik gıdayı çok miktarda yemekten kaçınmalıdır.

Diyet ve tiroid ilaçları

Optimum emilimi desteklemek için tiroid ilacınızı aç karnına aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Uzmanlar, kahvaltıdan en az 30 ila 60 dakika önce veya akşam yemeğinden en az 3 ila 4 saat sonra levotiroksin gibi tiroid ilaçları almayı önermektedir.

Bunun, ilaç emilimini engelleyebilecek içeceklerden, yiyeceklerden ve takviyelerden kaçınmayı içerdiğini unutmayın.

Bazı takviyeler ve hatta kahve bile tiroid ilacının emilimini önemli ölçüde etkileyebilir, bu nedenle ilacınızı her zaman aç karnına almanız ve su dışında yiyecek veya içecek tüketmeden önce en az 30 dakika beklemeniz önemlidir. Ayrıca demir veya kalsiyum takviyesi aldıktan sonraki 4 saat içinde tiroid ilacı almaktan da kaçınmalısınız.

Nasıl beslenmeli?

Besleyici gıdalar açısından zengin bir diyetin uygulanması, genel sağlığın iyileştirilmesine ve sağlıklı vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca, besin açısından yoğun bir diyet, kalp hastalığı, obezite ve tip 2 diyabet gibi hipotiroidizm ile bağlantılı sağlık koşulları riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Lif oranı yüksek bir diyet, hipotiroidizmin yaygın bir belirtisi olan kabızlık riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Hipotiroidiniz varsa, aşağıdaki besleyici yiyecekleri diyetinize dahil etmeyi deneyin:

Nişastasız sebzeler: Yeşiller, enginar, kabak, kuşkonmaz, havuç, biber, ıspanak, mantar vb.
Meyveler: Meyveler, elmalar, şeftaliler, armutlar, üzümler, turunçgiller, ananaslar, muzlar vb.
Nişastalı sebzeler: Tatlı patates, patates, bezelye, bal kabağı vb.
Balık, yumurta, et ve kümes hayvanları: Balık ve kabuklu deniz ürünleri, yumurta, hindi, tavuk vb.
Sağlıklı yağlar: Zeytinyağı, avokado, avokado yağı, hindistancevizi yağı, şekersiz hindistan cevizi, tam yağlı yoğurt vb.
Glutensiz tahıllar: Kahverengi pirinç, yulaf ezmesi, kinoa, kahverengi pirinç makarnası vb.
Tohumlar, fındık ve fıstık ezmesi: Badem, kaju fıstığı, macadamia fıstığı, kabak çekirdeği, doğal fıstık ezmesi vb.
Fasulye ve mercimek: Nohut, barbunya, mercimek vb.
Süt ve süt ürünleri olmayan ikameler: Hindistan cevizi sütü, kaju sütü, hindistancevizi yoğurdu, badem sütü, şekersiz yoğurt, peynir vb.
Baharatlar, otlar ve çeşniler : Fesleğen ve biberiye gibi taze ve kuru otlar, kırmızı biber, safran ve zerdeçal gibi baharatlar ve sağlıklı çeşniler salsa ve hardal.
İçecekler: Su, şekersiz çay, kahve, maden suyu vb.

Hipotiroidizmi olan bazı kişilerin glütenden ve süt ürünleri gibi diğer bileşenlerden kaçınmaktan fayda görebileceğini, ancak diğerlerinin bu yiyecekleri diyetlerinden çıkarmak zorunda kalmayabileceğini ve glüten ve süt ürünlerini sorunsuz bir şekilde tüketebileceğini unutmayın.

Bu nedenle, size ve özel sağlık ihtiyaçlarınıza uygun bir beslenme planı geliştirmek önemlidir.

Yapabiliyorsanız, hangi gıdaların elimine edilmesi gerekebileceğini belirlemeye yardımcı olabilecek ve besin açısından zengin içerikleri gereksiz yere kesmeyen dengeli bir beslenme planı geliştirmeye yardımcı olabilecek kayıtlı bir diyetisyenle çalışın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here