Günlük süt ürünlerini tüketmenin sağlıklı faydaları

0
98

Birçok sosyal medya kullanıcısı, süt ürünlerinin iltihaplanmaya neden olduğunu ve daha iyi bir sağlık için kaçınılması gerektiğini öne sürüyor. Ancak, uzman diyetisyenler aynı fikirde değil. Süt ürünlerinin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğine inanıyorlar. Aslında, çalışmalar süt ürünlerinin anti-enflamatuar etkilere bile sahip olabileceğini göstermektedir.

Süt ürünleri ne fayda sağlar?

Süt ürünleri süt, yoğurt, peynir ve bazı güçlendirilmiş soya sütü ve yoğurdu içeriyor. Bu gıdalar sağlık için gerekli olan protein, kalsiyum ve D vitamini açısından zengindir.

Uzmanlardan Lauren Harris-Pincus ve Caroline Thomason, süt ürünlerinin kalp sağlığı ve kilo yönetimine yardımcı olabileceğini söylüyor. Harris-Pincus süt ürünlerini “besin açısından zengin” olarak adlandırıyor, yani temel vitamin ve minerallerle dolu olduğunu söylüyor.

Her gün süt ürünleri tüketirseniz ne olur?

Daha fazla besin: Süt ürünleri, birçok insanın yeterince almadığı kalsiyum, D vitamini, lif ve potasyum için harika bir kaynaktır.

Daha güçlü kemikler: Süt ürünlerinde bulunan kalsiyum ve D vitamini kemiklerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olurken, potasyum kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

Protein desteği: Süt ürünleri kas gelişimi ve enerji için önemli olan protein açısından zengindir. Ayrıca daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Süt ürünleri ile bitki bazlı seçenekler karşılaştırıldığında, inek sütü ve soya sütü daha fazla protein sunar. Süzme peynir ve Yunan yoğurdu da tavuk veya yumurtaya benzer şekilde yüksek protein içerir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here