Günde ne kadar zerdeçal tüketmeliyiz?

0
105

Araştırmalar, zerdeçalın günde 500-2.000 miligram (mg) arasında değişen dozlarda faydalı olabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, önerilen doz, tedavi etmeye çalıştığınız özel duruma bağlı olarak değişebilir.

Zerdeçalı öncelikle bir baharat olarak biliyor olabilirsiniz, ancak aynı zamanda 3000 yıl önce Hindistan’da ortaya çıkan bütüncül bir sağlık yaklaşımı olan Ayurveda tıbbında da kullanılmaktadır.

Zerdeçal takviyeleri artık tıbbi kullanım için yaygın olarak mevcuttur, ancak ne kadar alınacağını bilmek kafa karıştırıcı olabilir.

Faydaları

Zerdeçalda bulunan güçlü bir bitki kimyasalı olan kurkumin’in güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olduğuna inanılmaktadır.

Birçok çalışma, kronik, düşük dereceli inflamasyonun kalp hastalığı, diyabet, Alzheimer hastalığı ve kanser gibi durumların gelişmesinde önemli bir faktör olabileceğini göstermektedir.

İlginç bir şekilde, 32 çalışmanın bir incelemesi, kurkumin takviyesinin, C-reaktif protein, interlökin-6 ve tümör nekroz faktörü alfa dahil olmak üzere çeşitli inflamasyon belirteçlerini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bazı çalışmalar ayrıca zerdeçal ve kurkuminin belirli enflamatuar durumlar üzerindeki etkilerini araştırmıştır.

Yakın zamanda yapılan başka bir meta-analizde, araştırmacılar, kurkumin ve UC tedavisinde kullanılan bir ilaç olan mesalamin alan ülseratif kolitli (ÜK) bireylerin, tek başına mesalamin alanlara göre remisyona girme olasılığının üç kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır.

50 çalışmanın gözden geçirilmesi, zerdeçalın, böbrek problemlerinin yaygın bir semptomu olan deri kaşıntısı yaşayan kronik böbrek hastalığı olan kişilerde semptomları hafifletebileceğini buldu.

Daha az kesin olmasına rağmen, diğer RKÇ’ler zerdeçalın kalp hastalığı, diyabet önleme ve hassas bağırsak sendromunda yararlı bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

Etkili dozlar

Çalışmalar tipik olarak, genellikle gıdalarda doğal olarak bulunan miktarlardan çok daha yüksek bir kurkumin konsantrasyonuna sahip bir ekstrakt formunda, günde 500-2.000 mg zerdeçal dozlarındadır.

Örneğin, ortalama bir Hint diyeti günde yaklaşık 2.000-2.500 mg zerdeçal sağlar, bu da yalnızca yaklaşık 60-100 mg kurkumin anlamına gelir.

Yaşlı yetişkinlerde yapılan bir gözlemsel çalışma, kurkumin tüketiminin dikkatin sürdürülmesinde, kısa süreli çalışma belleğinde, dilde ve yürütme işlevinde zaman içinde iyileşmeler ile ilişkili olduğunu bulmuştur.

Etkili zerdeçal veya kurkumin dozları konusunda resmi bir fikir birliği bulunmamakla birlikte, umut verici sonuçlarla araştırmalarda aşağıdakiler kullanılmıştır.

Osteoartrit için: 3 ay boyunca günde 500-1.500 mg zerdeçal.
Kaşıntılı cilt için: 2 ay boyunca günde üç kez 500 mg zerdeçal.
Ülseratif kolit için: Günlük 10-10.000 mg zerdeçal özü.

Güvenliklerini doğrulayan araştırmalar eksik olduğundan, yüksek dozlarda zerdeçal uzun vadede önerilmemektedir.

Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) vücut ağırlığının kilosu başına 1,4 mg (kilogram başına 0-3 mg) kabul edilebilir bir günlük alım miktarı belirlemiştir.

Unutmayın, tüm bitkisel takviyeler dikkatli kullanılmalıdır. Zerdeçal ve kurkumin dahil olmak üzere aldığınız takviyeleri her zaman bir sağlık uzmanına bildirin.

Kimler kullanmamalı?

Zerdeçalın çoğu kişi için güvenli olduğuna inanılsa da, bazı kişilerin bundan kaçınması gerekebilir.

Bu koşullar aşırı dikkat gerektirir:

Hamilelik ve emzirme: Zerdeçal takviyelerinin hamile veya emziren kişiler için güvenli olup olmadığını belirlemek için yeterli araştırma yoktur.
Safra kesesi hastalığı: Bazı eski araştırmalara göre, zerdeçal safra kesesinin kasılmasına neden olarak semptomları kötüleştirebilir.
Böbrek taşları: Kalsiyum ile bağlanabilen ve böbrek taşı oluşumuna neden olabilen oksalat bakımından yüksektir.
Kanama bozuklukları: Kanınızın pıhtılaşma yeteneğini yavaşlatabilir, bu da kanama problemlerini kötüleştirebilir..
Diyabet: Kan şekeri düzeylerinin çok düşmesine neden olabilir.
Demir eksikliği: Demir emilimini engelleyebilir.
Ek olarak, zerdeçal takviyeleri, kan sulandırıcılar ve diyabet ilaçları gibi bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

Bununla birlikte, zerdeçal, bu koşullar altında, tipik olarak yiyeceklerde yenen miktarlarda güvenli görünmektedir.

Yan etkiler

Kısa süreler için, araştırmalarda herhangi bir toksik etki olmaksızın günde 12 grama kadar dozlar kullanılmıştır.

Yine de bazı yan etkiler bildirilmiştir.

Daha yaygın yan etkiler arasında alerjik reaksiyonlar, mide ağrısı, ishal, kabızlık, mide bulantısı ve kusma bulunur.

Ek olarak, 2011 yılında yapılan bir vaka çalışmasında, günde iki kez 1.500-2.250 mg gibi yüksek dozlar alan bir kişi anormal kalp ritmi yaşadı. Bununla birlikte, aldıkları ek, dut yaprağı, siyah soya fasulyesi, sarımsak ve ararot nişastası gibi başka bileşenler de içeriyordu.

Uzun süreli kullanımla ilişkili olası ek olumsuz etkileri belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Yan etki riski minimumdur ancak zerdeçal takviyeleri bazı insanlar için uygun değildir.

Herhangi bir takviyede olduğu gibi zerdeçal da dikkatli kullanılmalı ve kullanımını bir doktorla görüşmelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here