Gıdalardaki 6 toksin içerik

0
111

Muhtemelen bazı yaygın gıdaların veya gıda bileşenlerinin zehirli olduğuna dair birçok iddia duymuşsunuzdur. Neyse ki, bu iddiaların çoğu bilim tarafından desteklenmiyor.

Bununla birlikte, özellikle büyük miktarlarda tüketildiğinde zararlı olabilecek birkaç bileşen vardır.

İşte endişelenmeye değer altı yiyecek, içerik veya bileşik.

1. Bisfenol A ve benzeri bileşikler

Bisfenol A (BPA) , yaygın olarak kullanılan birçok yiyecek ve içeceğin plastik kaplarında ve metal kutuların (örneğin konserve domatesler için kullanılanların) içindeki astarlarda bulunan bir kimyasaldır.

Bununla birlikte, araştırmalar, BPA’nın bu kaplardan dışarı sızabileceğini ve içindeki yiyecek veya içeceğe sızabileceğini göstermiştir. BPA’nın, hormon için amaçlanan reseptör bölgelerine bağlanarak östrojeni taklit ettiğine inanılmaktadır. Bu, tipik hormon fonksiyonunu bozabilir.

Dahası, hamile hayvanlarda yapılan çalışmalar, BPA maruziyetinin üreme ile ilgili sorunlara yol açtığını ve gelişmekte olan bir fetüsün gelecekteki meme ve prostat kanseri riskini artırdığını göstermiştir.

Bazı gözlemsel çalışmalar, yüksek BPA düzeylerinin insülin direnci, tip 2 diyabet ve obezite ile ilişkili olduğunu da bulmuştur.

Bununla birlikte, hayvan çalışmaları BPA ile kilo alımı ve insülin direnci arasında bir ilişki bulsa da, az sayıda insan çalışması BPA maruziyeti belirteçleri ile diyabet arasındaki ilişkiyi incelemiştir.

Neyse ki, çoğu plastik ve kutu artık BPA içermez. Bununla birlikte, birçok üründe BPA, benzer etkilere sahip olabilecek bisfenol S gibi çok benzer bileşiklerle değiştirilmiştir.

Aslında, bir gözden geçirme, BPS’nin üreme sistemi için BPA’dan daha toksik olabileceğini belirtiyor.

Bu potansiyel olarak zararlı bileşiklere maruz kalmanızı azaltmak için, şişelenmiş su dahil olmak üzere plastik bulaşıklardan mümkün olduğunca kaçının. Plastik yerine cam ve paslanmaz çelik bardak kullanın ve alüminyum kutular yerine cam ambalajlı yiyecekler arayın.

2. Yapay trans yağlar

Yapay trans yağlar , katı yağlara dönüştürmek için soya fasulyesi ve mısır yağları gibi doymamış yağlara hidrojen pompalanarak yapılır. Eskiden margarin, atıştırmalık yiyecekler ve paketlenmiş unlu mamuller gibi birçok işlenmiş gıdada bulunurlardı.

Bununla birlikte, hayvan ve gözlemsel çalışmalar, trans yağ tüketiminin iltihaba neden olduğunu ve kalp sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu defalarca göstermiştir.

Bazı hayvansal gıdalar doğal olarak oluşan bazı trans yağları içerebilir, ancak bunlar endüstriyel trans yağlarla aynı olumsuz sağlık etkilerine sahip değildir.

3. Polisiklik aromatik hidrokarbonlar

Polisiklik aromatik hidrokarbonlar (PAH’lar) çevresel kirleticiler olarak kabul edilir. Yanan organik maddelerden kaynaklanırlar, ancak gıdalarda da bulunurlar.

Et yüksek sıcaklıklarda ızgara yapıldığında veya tütsülendiğinde, sıcak pişirme yüzeylerine yağ damlar ve etin içine sızabilen uçucu PAH’lar üretir. Bir zamanlar kırmızı etin ana suçlu olduğu düşünülse de, ızgara tavuk ve balık örneklerinin benzer seviyelerde PAH içerdiği bulunmuştur.

Aslında, tütsülenmiş ve ızgara etler, gıdalardaki birincil PAH kaynaklarından biridir. Ancak PAH’lar birçok işlenmiş gıda türünde de bulunur.

Ne yazık ki, araştırmacılar PAH’ların toksik olduğunu ve meme, böbrek, kolon ve prostat kanseri riskinde artışla bağlantılı olduğunu bulmuşlardır.

Buğulama veya yavaş pişirme gibi diğer pişirme yöntemlerini kullanmak en iyisi olsa da, ızgara yaparken dumanı en aza indirerek ve damlamaları hızla gidererek PAH’ları yüzde 89’a kadar azaltabilirsiniz.

4. Tarçınlı kumarin

Kumarin, C. cassia, C. loureiroi ve C. burmannii tarçınında bulunan zehirli bir bileşiktir . Bu tür tarçınlar genellikle marketlerde bulunur.

Yüksek dozlarda kumarin, artan kanser ve karaciğer hasarı riskiyle ilişkilendirilmiştir. Ancak tarçınınızın ne kadar kumarin içerdiğini test ettirmeden bilemezsiniz.

Bir çalışma, yulaf ezmelerine düzenli olarak tarçın serpen çocukların güvenli olmayan seviyelerde kumarin alımına sahip olabileceğini buldu, bu nedenle düzenli olarak tarçın tüketiyorsanız dikkat etmeniz gereken bir şey var.

Kumarinden kaçınmak istiyorsanız, Cinnamomum verum bitkisinden Seylan tarçını veya “gerçek tarçın” olarak adlandırılan farklı bir tarçın türü arayın. Mağazalarda bulmak daha zordur (çevrimiçi sipariş vermeniz gerekebilir) ve daha pahalıdır, ancak çok daha düşük seviyelerde kumarin içerir.

5. İlave şeker

İlave şekerler genellikle “boş kalori” olarak adlandırılır. Ancak şekerin zararlı etkileri bunun çok daha ötesindedir.

Yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi fruktoz oranı yüksek şekerin fazla olması obezite, tip 2 diyabet, metabolik sendrom, yağlı karaciğer hastalığı ve kanser gibi birçok ciddi durumla ilişkilendirilmiştir.

İlave şeker oranı yüksek gıdalar da yüksek oranda işlenir ve bazı insanların bu gıdaların alımını düzenlemesini zorlaştıran bağımlılık yapıcı özelliklere sahip olabilir.

Hayvan araştırmalarına dayanarak, bazı araştırmacılar bunu şekerin beyinde ödül yollarını uyaran bir nörotransmitter olan dopamin salınımına neden olma yeteneğine bağladılar.

Eklenmiş şeker alımınızı azaltmak için, soda ve meyve suları gibi şekerle tatlandırılmış içecekleri sınırlayın ve yalnızca ara sıra işlenmiş atıştırmalık yiyecekler ve tatlılar yiyin.

6. Balıktaki cıva

Balık son derece sağlıklı bir hayvansal proteindir, ancak bazı derin deniz balıkları , bilinen bir toksin olan yüksek düzeyde cıva içerebilir . Bu, denizdeki besin zincirinde yukarı doğru ilerleyen kirletici maddenin bir sonucudur.

Cıva ile kirlenmiş sularda yetişen bitkiler, daha sonra daha büyük balıklar tarafından tüketilen küçük balıklar tarafından tüketilir. Zamanla cıva, sonunda insanlar tarafından yenen daha büyük balıkların vücutlarında birikir.

Cıva bir nörotoksindir, yani beyne ve sinirlere zarar verebilir. Araştırmalar, cıva cenin ve bebek beyin ve sinir sistemi gelişimini etkileyebileceğinden, küçük çocukların, hamile ve emziren kadınların özellikle yüksek risk altında olduğunu göstermektedir.

2014 yılında yapılan bir analiz, birçok ülkede, özellikle kıyı topluluklarında ve maden ocaklarının yakınında, kadınların ve çocukların saç ve kanlarındaki cıva düzeylerinin Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiğinden önemli ölçüde yüksek olduğunu buldu.

Kral uskumru ve kılıç balığı gibi bazı balıklarda cıva oranı son derece yüksektir ve bunlardan kaçınılmalıdır. Bununla birlikte, birçok sağlık yararına sahip oldukları için diğer balık türlerini yemek hala tavsiye edilmektedir.

Cıva maruziyetinizi sınırlamak için somon, pollock, ringa balığı ve yayın balığı gibi düşük cıva içeren balıkları seçin.


Gıda toksinlerinin zararlı etkileri hakkındaki pek çok iddia bilim tarafından desteklenmiyor, ancak bazı gıdalar ve gıda bileşikleri endişeyi hak ediyor.

Zarar görme riskinizi en aza indirmek için işlenmiş gıda, tohum yağı, işlenmiş et ve ilave şeker tüketiminizi mümkün olduğunca sınırlayın.

Bununla birlikte, bu yiyeceklerin birçoğunun yalnızca tutarlı, düzenli veya yüksek miktarda alımla zararlı olduğunu unutmamak da önemlidir, bu nedenle onlardan tamamen vazgeçmek zorunda değilsiniz – sadece ara sıra yapılan ikramlarla sınırlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here