Filizlenmiş tahıl ekmeği tüketmenin 6 faydası

0
103

Filizlenmiş tahıl ekmeği, filizlenmeye veya çimlenmeye başlayan tam tahıllardan yapılır. Tahıl olarak düşündüğünüz şey aslında bir tohumdur. Uygun nem ve sıcaklıkta, tam tahıllı tohumlar bir bitkiye dönüşmeye başlar. Filizlendirme işlemi, filizlenmemiş tahıllardan veya tahıl unlarından yapılan ekmeğe kıyasla çeşitli beslenme faydaları sunar.

Aslında filizlenme, tahılların beslenme profilini değiştirerek besin maddelerini daha hazır hale getirir ve muhtemelen sindirimi daha kolay hale getirir.

İşte filizlenmiş tahıl ekmeğinin 6 faydası:

1. Besin değerini artıran tam tahıllardan yapılmıştır

Ekmek tipik olarak su, tuz ve genellikle maya ile birlikte undan veya öğütülmüş tahıllardan yapılır. Adından da anlaşılacağı gibi, tam tahıllı ekmekler tam tahıl içerir. Beyaz ekmek ise tahılın sadece bir kısmını içerir. Lif, vitaminler ve mineraller gibi yararlı besinlerin çoğu işleme sırasında çıkarılır.

Filizlenmiş tahıl ekmekleri de tam tahıl kullanır, bu nedenle besinsel olarak tam tahıl unları kullanılarak yapılan ekmeklere benzerler. Her iki ekmek türü de işlenmiş unlardan yapılan ekmeklerde eksik olan temel besin maddelerine sahiptir. Her ikisi de lif ve besin açısından doğal olarak daha yüksektir, ancak beyaz un, işleme sırasında kaybedileni telafi etmek için genellikle vitamin ve minerallerle zenginleştirilir.

Ek olarak, filizlenmiş tahıl ekmekleri genellikle çeşitli kepekli tahıllar ve baklagiller içerir.  Bu ekmek türü, yalnızca tam buğdaydan yapılan ekmeğe göre size daha geniş bir besin yelpazesi sunar. Tahılları baklagillerle birleştirmek, filizlenmiş tahıl ekmeğindeki proteini tamamlar, yani dokuz temel amino asidin tamamını içerir. Vücudunuzun kullanması da daha kolaydır.

2. Kilo vermeye ve kan şekeri yönetimine yardımcı olabilir

Filizlenme, tanelerdeki nişastayı kısmen parçalayarak karbonhidrat içeriğini düşürür.

Eski bir çalışma, filizlenmiş tahıl ekmeğinin mevcut en düşük karbonhidrata sahip olduğunu buldu; 110 g porsiyonda 34 gram (g), 12 tahıllı ekmekte ise 44 g.

Dahası, daha düşük karbonhidrat ve daha yüksek lif içeriği nedeniyle, filizlenmiş tahıl ekmeği, 11 tahıllı, 12 tahıllı, ekşi hamur veya beyaz ekmeğe kıyasla en düşük glisemik indekse sahip. Glisemik indeks, bir yiyeceğin kan şekerinizi ne kadar hızlı yükselttiğinin bir ölçüsüdür. Bu nedenle filizlenmiş tahıl ekmeği, diyabet veya yüksek kan şekeri ile yaşayan insanlar için özellikle iyi bir seçimdir.

Ek olarak, tahıllar filizlenme sürecinde suyu emer ve filizlenmiş tahılların kalorisi tam tahıllı unlara göre daha düşüktür. Filizlenmiş tahıl ekmeğini diğer ekmek türleri ile değiştirmek, sizin için bir hedefse, kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

3. Sindirimi kolaylaştırır

Çalışmalar, tam tahılların filizlenmesinin daha iyi sindirilebilirlikle bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Filizlenme işlemi, tahıllardaki nişastayı parçalayarak sindirilmelerini kolaylaştırır. Bunun nedeni, parçalandıklarında zaten kısmen önceden sindirilmiş olmalarıdır. Dahası, vücudunuzun yediğiniz yemeği sindirmesine yardımcı olan, filizlenmemiş tahıllardan daha fazla enzim içerirler. Özellikle fitaz ve amilaz enzimleri filizlenme sırasında artar. Bununla birlikte, bu enzimler, yüksek ısıda pişirme işlemi sırasında devre dışı kalabilir. Bu nedenle bazı filizlenmiş ekmekler bu enzimleri korumak için daha düşük sıcaklıklarda pişirilir.

Sindirilebilirliği etkileyen bir diğer madde de lektin adı verilen bir bileşiktir. Lektinler, bir bitkinin savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Tahıllar tipik olarak, sızdıran bağırsak, kronik iltihaplanma ve otoimmün hastalık ile bağlantılı olan lektin bakımından yüksektir.

Bir tohum filizlenirken, bitki lektinleri metabolize eder. Bu nedenle, filizlenmiş tahıllar, filizlenmemiş muadillerine göre lektinlerde daha düşük olabilir.

4. Daha düşük glüten, tolere edilebilirliği artırır

Gluten, buğday, arpa, çavdar ve kılçıksız buğdayda bulunan ve ekmeğin çiğnenebilir dokusundan sorumlu olan yapışkan proteindir. Sindiremeyenler için potansiyel olarak olumsuz sağlık etkileri nedeniyle çok ilgi gördü . Gluten, bazı insanlarda inflamasyon, sızdıran bağırsak , hassas bağırsak sendromu (IBS) ve diğer sağlık durumlarıyla ilişkilendirilmiştir.

Filizlenmenin buğdaydaki glüten içeriğini yüzde 47’ye kadar azalttığı gösterilmiştir, bu da filizlenmiş tahılların vücudun tolere etmesini kolaylaştırabilir. Bununla birlikte, filizlenme glüteni tamamen ortadan kaldırmaz. Çölyak hastalığınız veya gerçek bir glüten alerjiniz varsa, glüten içeren filizlenmiş tahıllardan kaçınmalısınız.

Bu durumda pirinç, mısır ve kinoa gibi filizlenmiş glutensiz tahıllar sizin için daha iyi seçimler olabilir.

5. Kronik hastalıklara karşı koruma sağlar

Filizlenen taneler, C ve E vitaminleri ve beta-karoten. Antioksidanlar, oksidatif strese yol açan zararlı moleküller olan serbest radikallere karşı etki ederek hücrelerinizi hasardan korumaya yardımcı olan kimyasal bileşiklerdir. Oksidatif stres, diyabet, kanser ve kalp hastalığı dahil olmak üzere çeşitli kronik hastalıklarla ilişkilendirilmiştir..

Antioksidan içeriği yüksek diyetler bu hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilir.

2014 yılında yapılan bir araştırma, 78 saat boyunca amaranth filizlenmesinin antioksidan aktiviteyi yüzde 300-470, flavonoidler adı verilen spesifik antioksidan grupların seviyelerini yüzde 213 ve fenolleri yüzde 829 artırdığını gösterdi.

Filizlenmiş tahıl ekmeğini normal ekmekle değiştirmek, diyetinizde daha fazla antioksidan almanın kolay bir yoludur.

6. Diyetinize kolayca eklenebilir

Filizlenmiş tahıl ekmeği bulmak bugünlerde nispeten kolay. Yerel çiftçi pazarlarında, sağlıklı gıda mağazalarında ve hatta normal marketlerde mevcuttur.

Filizlenmiş tahıl ekmeklerinin çoğu, marketin buzdolabında veya derin dondurucu bölümünde bulunabilir. Filizlenmiş tahıl ekmeği, unlardan yapılan ekmeklerden daha yoğun ve ağır olma eğilimindedir. Tost yapmak için harikadır. Kızartıldıktan sonra doku farkını bile fark etmeyebilirsiniz.

Filizlenmiş tahıl ekmeği, çok daha yoğun bir dokuya sahip olmasına rağmen, normal ekmek yerine kolayca ikame edilebilir. Mağazalarda bulabilir veya kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz.


Filizlenmiş tahıl ekmekleri ve tam tahıllı ekmekler, işlenmiş unlardan yapılan beyaz ekmeklerden farklı besinler sunar. Ancak filizlenmiş tahıl ekmeğinin diğer tam tahıllı ekmeklere göre bazı avantajları vardır. Karbonhidrat bakımından daha düşük, protein ve lif bakımından daha yüksek ve sindirimi daha kolay olabilir.

Filizlenmiş tahıl ekmeği ayrıca glüten ve antinutrientlerde daha düşüktür ve normal ekmeklerden daha düşük glisemik indekse sahiptir. Tüm potansiyel faydalarıyla birlikte, günlük tahıl alımınızın en azından bir kısmını değiştirmek için filizlenmiş tahıl ekmeği kullanmayı düşünebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here