Ev yapımı cevizli fındık ezmesi

0
121

Malzemeler:

2 su bardağı pikan cevizi

Gerekirse 1-2 yemek kaşığı nötr aromalı yağ (üzüm çekirdeği veya ayçiçek yağı gibi)
İsteğe bağlı: lezzet için bir tutam tuz, bal veya tarçın

Talimatlar:

Cevizleri kavurun: Fırını önceden 350°F’ye (175°C) ısıtın. Pekan cevizlerini bir fırın tepsisine tek kat halinde yayın. Fırında 8-10 dakika veya güzel kokulu ve hafif altın rengi olana kadar kavurun. Çabuk acılaşabilecekleri için fazla kavurmamaya dikkat edin.

Pikan cevizlerini soğutun: Cevizleri fırından çıkarın ve tamamen soğumalarını bekleyin.

Cevizleri blenderdan geçirin: Soğuyan cevizleri bir mutfak robotuna veya yüksek güçlü bir blendera aktarın. Düşük hızda karıştırmaya başlayın ve kademeli olarak yüksek hıza çıkarın. Gerektiğinde kasenin kenarlarını kazıyın. Karışım çok kalın görünüyorsa ve karıştırmada sorun yaşıyorsanız, yardımcı olması için bir veya iki çorba kaşığı nötr aromalı yağ ekleyebilirsiniz.

Aroma ekleyin (İsteğe bağlı): İsterseniz cevizli tereyağınızın lezzetini artırmak için bir tutam tuz, bir fiske bal veya bir tutam tarçın ekleyebilirsiniz. Her şey iyice birleşene ve istediğiniz kıvama gelene kadar tekrar karıştırın.

Saklayın: Cevizli fındık ezmesini ağzı sıkı kapanan temiz bir kavanoza koyun. Birkaç hafta boyunca saklayabileceğiniz buzdolabında saklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here