Dört kuşak peynir geleneği: Atadan Peynirci

0
849

Atadan Peynirci’nin tarihi; iş yerinin bugün de bulunduğu binada, 1925 yılında Büyük Dede Hacı Hüseyin Efendi’nin bakkal dükkânıyla başlar. Sattığı ürünler arasında peynir de bulunan bu dükkân, aynı zamanda Mustafakemalpaşa’nın ilk bakkallarından biridir.

 

İkinci kuşak Dede Sabri Özderici’nin peynir üretimine olan ilgisiyle Mustafakemalpaşa’ya bağlı Yumurcaklı köyünde bir mandıra açılır. Burada mihalıç peyniri, beyaz peynir, lor, yoğurt ve tereyağı imalatı yapılır. Hacı Hüseyin Efendi’nin bakkal dükkânı, mandıranın açılmasıyla kendi ürettiği süt mamullerini satan Sabri Efendi’nin peynirci dükkânına dönüşür.

1961 yılında üçüncü kuşak Baba Vasfi Özderici işi devralır. Üretimi yapılan ürünler, iş yerinin yanı sıra uzun yıllar İstanbul, Ankara gibi büyük kentlerde de satışa sunulur. Üretim ve pazarlamayı tek elde yürütmenin zorlukları nedeniyle üretim faaliyetine 70’li yıllarda son verilir.

Özderici ailesinin 50 yılı aşkın üreticilik tecrübesi ve kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi birikimiyle, kaliteli sütlerin kullanıldığı mandıralarda, gözetim ve denetim altında üretim yaptırılır. Üretilen taze peynirler, Atadan Peynirci’nin depolarına getirilir ve Atadan Peynirci’ye özgü yöntemlerle eskitilir. Böylece damaklardaki geleneksel lezzetlerin, aynı tatla devam etmesi sağlanır.

Petrol mühendisliğinden peynir ustalığına

1985 yılında, babasının beklenmedik ölümüyle dördüncü kuşak Sabri Özderici İTÜ Petrol Mühendisliği’ndeki öğrenimini bırakıp işin başına geçer, bir taraftan da dışarıdan iktisat fakültesini bitirir.

Genç kuşak temsilcinin zamanında, damaklarda her zaman övgü ile anılan lezzetleri devam ettirebilmek için yeni teknolojilerle desteklenen ekipman yatırımları yapılır. İstenen olgunlaştırmanın sağlanacağı tam donanımlı ve farklı sıcaklık derecelerine sahip depolama alanları oluşturulur.

1985 yılından bugüne uzanan dördüncü dönemde, müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalar büyük bir özenle ve çağdaş şekilde sürdürülür.

Hacı Hüseyin Efendi’nin bakkal dükkânı ile başlayan lezzet yolculuğu, Atadan Peynirci’nin kaybedilmemiş tarihi çehresi, kuşaktan kuşağa aktarılan bilgi birikimi ve değişmeyen kalitesiyle devam eder.

Atadan vizyonu: 

“Bilinen iş, bilinen şekilde kaliteli ürün hassasiyeti tecrübe ve emek marifetiyle bir asırdır yapılagelir”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here