Çikolatayı neden bu kadar çok seviyoruz?

0
67

Araştırmacılar, çikolatalı yiyeceklerin dışındaki yağ içeriğinin, tat tomurcuklarımızı gerçekten gıdıklayan şey olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, insanların çikolatayı neden sevdiklerini daha iyi anladıklarını söylüyor. Bunun bir sebebinin, çikolatanın dıştaki yağ tabakasının ağızda erimesi olduğunu söylüyorlar. Bulgularının, daha az yağ içeren yeni çikolata türleri geliştirmelerine yardımcı olabileceğini söylüyorlar.

Uzmanlar, bitter çikolatanın daha sağlıklı bir seçim olduğunu söylüyor, ancak insanlar yine de ne kadar yedikleri konusunda dikkatli olmalılar. Yeni nesil daha sağlıklı, lüks çikolatalara hazır olun.

 

Araştırmacılar, aşermenin çoğunun çikolatanın ağzımızda nasıl erime eğiliminde olduğuna bağlı olduğunu söylüyor. Bu sonuca, çikolata yeme sürecindeki her bir mekanik adımı inceledikten sonra ulaştılar.

Çikolata yemek için neden bu kadar mutluluk verici olabilir?

Çalışma bulguları, insanların çikolatayı en dış katmanlarındaki yağ içeriğinin hissi ve dokusu nedeniyle sevdiğini gösteriyor. O halde çikolata yemekten aldığımız tatmin, çoğunlukla dilimizin ve tükürük bezlerimizin veya tükürüğümüzün çikolatadaki yağ içeriğiyle etkileşiminden gelir.

Araştırmacılar ayrıca, çikolatanın daha derinlerindeki yağ içeriğinin oldukça sınırlı bir rol oynadığı ve çikolatanın hissi veya hissi üzerinde bir etkisi olmadan azaltılabileceği sonucuna vardı. Basitçe söylemek gerekirse, tat tomurcuklarımıza ilk dokunan çikolatadaki yağ içeriği, genel memnuniyetimiz için en içteki katmanlardaki yağ içeriğinden çok daha önemlidir.

 

Bugünün çikolatası: Daha sağlıklı seçimler nasıl yapılır?

Daha az yağlı, aynı pürüzsüz dokuya ve tatmin edici tada sahip sağlıklı lüks çikolatalar henüz mevcut değil. Bununla birlikte, bugün çikolata seçimi söz konusu olduğunda yapabileceğiniz daha sağlıklı seçimler var. Uzmanlar, sütlü çikolata veya şeker tarzı çikolata şekerlemeleri yerine bitter çikolata seçeneklerini tercih ederek başlayabileceğinizi söylüyor.

Daha sağlıklı çikolata seçimleri yapmak için bunları tercih edebilirsiniz:

  • Sütlü çikolata yerine bitter çikolata tüketin.
  • Çikolata ürünlerinizde yüzde 70 kakaoyu hedefleyin.
  • Mümkünse daha düşük şeker seçeneklerini seçin veya porsiyon kontrolü kullanın.
  • Beyaz çikolatadan kaçının.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here