Chai tea latte tarifi

0
326

Kökeni Tayland ve Hindistan’a uzanan Chai tea, efsaneye göre kralın şifalı içecek yapılmasını istemesi üzerine ortaya çıkmış.Tarçın, zencefil, karanfil, kakule, muskat gibi baharatlar bu sağlık sisteminin temel parçalarındandır. Bu çaya aroma ve süt eklenince de tekerleme gibi adı olan Chai tea latte ortaya çıkıyor. Chai Tea Latte’nin içinde baharatlar, süt ve siyah çay bulunur. Süt, düşük glisemik indeksli olduğu için yavaş emilir. Böylece kan şekeri dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Kazein ve whey protein içermesi nedeniyle kas metabolizması ve protein sentezini sağlayan dallı zincirli aminoasitleri içerir. Bu nedenle spor yapanlar için oldukça sağlıklı ara öğün seçeneğidir.

Hindistan’da yapılan çayda süt ve şeker bulunmazken İngilizler adetleri olduğu üzere Chai’ye de süt ve şeker ilave eder. Chai Tea Latte’nin dünyaya yayılma süreci de böylece hızlandı. Bu yüzden Chai Tea Latte içeriği hakkında farklı kaynaklar göze çarpabilir.

Asırlardır yapılan bu sıcak içeceğin içinde temel olarak; süt, su, siyah çay, kakule, karanfil, anason, tarçın, karabiber, zencefil bulunur. Bu baharatların kullanıldığı lezzeti evde de yapabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte ev yapımı chai tea latte tarifi:

Malzemeler:

2 su bardağı süt
1 su bardağı kaynar su
2 yemek kaşığı iri yapraklı siyah çay
1 adet kakule
2 adet karanfil
1 adet yıldız anason
1/2 çay kaşığı toz tarçın
1 çay kaşığı toz zencefil
1/4 çay kaşığı karabiber

Yapılışı:

Kapaklı çay süzgecine aldığınız iri yapraklı siyah çayı kaynar suda 2-3 dakika kadar demleyin.

Demlenen çayı küçük bir sütlüğe aktarın. Soğuk süt ile birlikte kaynamaya bırakın.

Kakulenin iç kısmında yer alan tohumlarını çıkartın.

Karanfil, yıldız anason, toz tarçın, zencefil ve karabiber ile birlikte kaynamakta olan süte ekleyin. 2-3 dakika daha kaynatın.

Baharatların aromasının geçtiği köpük köpük olan sıcak içeceği bir süzgeç yardımıyla süzün.

Arzuya göre toz tarçın ilavesiyle servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here