Atom çayı nasıl yapılır, ne işe yarar?

0
92

Bu içeriğimizde sizlere kış mevsiminde en çok tüketilen çaylardan biri olan atom çayı hakkında bilgi vereceğiz. Güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı olan atom çayı nedir, faydaları nelerdir ve nasıl hazırlanır gelin hep birlikte bakalım.

Atom çayının içinde neler var?

Atom çayı, doğadaki faydalı bitkilerin ve baharatların harmanlanması sonucu elde edilen özel bir karışımdır. Biz de atom çayının içerisinde bulunan bitkileri ve baharatları sizlerle paylaşmak istedik. Böylece satın aldığınız karışımın içeriğini kontrol edebilir ya da kendi atom çayınızı kendiniz harmanlayabilirsiniz.

İşte, atom çayının içerisinde bulunan faydalı bitkiler ve baharatlar!

Zencefil
Tarçın
Yenibahar
Zerdeçal
Havlıcan
Karanfil
Hibiskus
Karabiber
Kuşburnu
Muskat (hint cevizi)

Her biri farklı bir derde deva olan bu bitki ve baharat çeşitleri size sahip olmak istediğiniz o enerjiyi verecek ve kış aylarında zayıflayan bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan korunmanıza yardım edecek.

Atom çayının faydaları nelerdir?

Atom çayı, faydalı pek çok bitki çayının ve baharatların harmanlanması sonucu elde edilen karışım bir bitki çayıdır. Dolayısıyla bu karışım sonucu oldukça faydalı bir bitki çayı elde edilir.

Gelin hep birlikte atom çayının faydalarına bir göz atalım. Belli mi olur, belki kış aylarındaki favori bitki çayınız atom çayı olur.

Peki, atom çayı nelere iyi gelir ve faydaları nelerdir?

Ses tellerini açar ve boğaz ağrılarına iyi gelir

Atom çayının içerisinde bulunan baharatlar ses tellerinin açılmasını sağlar. Özellikle ses sanatçılarının, seslendirme sanatçılarının ya da konuşmacılarının daha temiz ve güçlü bir sese sahip olmak için tüketebileceği bir bitki çayıdır.

Atom çayının içerisinde bulunan zerdeçal, içerisinde kurkumin maddesi bulundurmaktadır. Kurkumin de iltihap önleyici özelliğiyle ses tellerinizi daha sağlıklı kullanmanızı sağlayacak bir maddedir.

Boğaz yolu enfeksiyonları sonucu kısılan sesinizi açmak için de bu bitki çayını tüketebilirsiniz. Diğer taraftan öksürüğe de iyi gelecek olan bu çay kış aylarında vazgeçilmeziniz olacak.

Güçlü bir enerji kaynağı

Havaların soğumasıyla birlikte bağışıklık sistemimiz de zayıflamaya başlar. Atom çayı, içerisindeki güçlü ve enerji verici bitkiler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve kaybettiğimiz o enerjiyi geri kazanmamızı sağlar.

Yoğun ve koşuşturmalı bir güne başlamadan önce bir fincan içeceğiniz bu muhteşem karışımlı bitki çayı, size ihtiyaç duyduğunuz o enerjiyi verecektir. Böylelikle iş veya okul hayatınızda göstermeniz gereken performansı fazlasıyla gösterebileceksiniz.

Doğal bir ağrı kesici

Bu süper karışımlı bitki çayının içerisinde bulunan faydalı baharatların ve bitkilerin bir araya gelmesiyle vitamin ve mineral deposu olan bir bitki çayı elde edilir. Bu karışım vücudunuzda meydana gelen ağrıların geçmesine yardımcı olur. Çünkü bu doğal çayın kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkisi vardır.

Fakat bu tarz rahatsızlıklar yaşadığınızda öncelikle bir hekime görünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü ağrılarınızın temelinde farklı bir sağlık problemi olabilir. Doktorunuz uygun gördüğü taktirde bu muhteşem karışımı tüketebilirsiniz.

Sindirim sistemi dostu

Yemeklerden sonra yaşadığınız hazımsızlık problemleriyle baş etmek için bu bitki çayını tüketebilirsiniz. Çünkü bu bitki çayı içerisinde bulunan baharatlar ve faydalı bitkiler sayesinde sindirim sistemini harekete geçirir.

Siz değerli okurlarımızın sağlığı bizim için çok önemli. Faydalı bitkilerin ve baharatların harmanlanması sonucu elde edilen bu bitki çayının faydalarını sizlerle paylaştık. Fakat siz yine de doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz. Çünkü bu karışımın içerisindeki herhangi bir bitkiye ya da baharata karşı hassasiyetiniz olabilir.

Bunun yanı sıra anne adaylarınının, emziren annelerin ve kronik bir hastalığı bulunan okurlarımızın kesinlikle doktorlarına danışmadan tüketmemelerini tavsiye ederiz. Unutmayın ki hiçbir bitki tek başına bir mucize ya da ilaç değildir!

Atom çayı nasıl yapılır?

Eğer enerji deposu bir fincan atom çayı hazırlamak istiyorsanız, kendi karışımınızı kendinizin yapmasını tavsiye ederiz. Çünkü hazır satılan karışımlar içerisinde tam olarak ne olduğunu ve ne zamandan beri bekletildiklerini bilemeyiz.

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz atom çayı tarifi için ihtiyacınız olan malzemeler; bir yemek kaşığı yenibahar, iki adet zencefil, iki adet çubuk tarçın, bir tatlı kaşığı karanfil, bir kök havlıcan, bir kaşık toz zerdeçal, beş yaprak hibiskus çayı, bir kaşık toz muskat.

Hazırlanışı:

İhtiyacınız olan tüm malzemeleri bir tencerenin içerisine koyun ve üzerine iki litre su ekleyerek kaynatın.
Kaynamaya başlayan karışımı 10 dakika daha kaynatın ve bu sürenin ardından karışımı ocaktan alın.
Çayı biraz dinlendirin ve içilebilir sıcaklığa geldiğinde servis edin. (Kalan karışımı dolapta da saklayabilirsiniz çünkü bu soğuk da içilebilen bir çay.)
Çayı servis ederken dilerseniz bir tatlı kaşığı bal ile de tatlandırabilirsiniz.
Afiyet olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here