Agave nektarı mı bal mı? Hangisi daha sağlıklı?

0
184

Bal ve agave nektarı şu anda oldukça popüler olan alternatifler, ancak hangisi daha sağlıklı? Her ikisi de tamamen doğal tatlandırıcılardır ve beyaz şekerden daha az rafine edilmiştir. Muhtemelen işlenmiş şekerlerin ve yüksek fruktozlu mısır şurubunun tehlikelerini duymuşsunuzdur. Bu bizi daha sağlıklı bir şeker kaynağı aramaya yöneltti.

Bal ve agave nektarı arasındaki sonuçlara şaşırabilirsiniz. İşte bu şeker alternatiflerinin besin değeri ve sağlık yararlarına bir bakalım.

Agave nektarı ve bal nasıl yapılır?

Hem bal hem de agave nektarı doğal ürünler olarak kabul edilir, ancak bakkal rafına nasıl çıktıklarına göre farklılık gösterirler.

Sabır otu nektarı

Agave nektarı aslında bir şuruptur (nektar gerçekten sadece bir pazarlama terimidir). Mavi agave bitkisinin içindeki sıvıdan gelir.

Agave nektarı aşağıdaki adımlarla yapılır:

Sıvı önce bitkiden çıkarılır. Daha sonra meyve suyu süzülür. Filtrelenmiş meyve suyu, bileşenlerini fruktoz adı verilen basit bir şekere parçalamak için ısıtılır. Elde edilen sıvı daha sonra bir şurup halinde konsantre edilir. Agave nektarı tüketilmeden önce birden fazla işlem adımı gerektirir. İşlenmiş gıdalar daha az sağlıklı olabilir çünkü gıdaları rafine etme süreci genellikle doğal sağlık yararlarının bir kısmını (veya tamamını) kaybetmek anlamına gelir.

Bal

Bal arılardan gelir. Arılar, bitkilerin nektarını toplayarak bal üretir. Agave nektarının aksine, balın tüketilmeden önce işlenmesi gerekmez. Ancak bazı bal markaları, depolamadan önce kristalleşmeyi önlemek ve bakterileri öldürmek için balı ısıtır (pastörize edilir). Ham bal tamamen doğal ve işlenmemiş olduğundan daha akıllı bir seçimdir.

Kalori

Agave nektarı ve bal yaklaşık olarak aynı kaloriye sahiptir. Hem bir yemek kaşığı agave nektarı hem de bir yemek kaşığı bal 64 kalori içerir. İkisi de beyaz şekerden biraz daha tatlıdır, bu nedenle arzu ettiğiniz tatlılığı elde etmek için çok fazla şeker kullanmanıza gerek yoktur.

Şeker bileşenleri

Bal çoğunlukla şeker glikozundan ( yaklaşık yüzde 30 ) ve fruktozdan ( yaklaşık yüzde 40 ) yapılır. Ayrıca, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha az miktarda başka şeker içerir:

 • maltoz
 • sakaroz
 • kojibiyoz
 • turanoz
 • izomaltoz
 • maltuloz

Agave nektarı ise yüzde 84’ün biraz üzerinde fruktozdan oluşuyor . Bu, sofra şekeri için sadece yüzde 50 ve sıklıkla eleştirilen yüksek fruktozlu mısır şurubu için yüzde 55 ile karşılaştırılıyor.

Glikoz ve fruktoz çok benzer görünse de vücutta tamamen farklı etkileri vardır. Diğer şeker türlerinin aksine, fruktoz karaciğer tarafından işlenir. Tatlandırıcılardan bir kerede çok fazla fruktoz tüketmek karaciğeri bunaltabilir ve tehlikeli trigliserit üretmesine neden olabilir. Yüksek fruktozlu gıdaların, genel kalp sağlığınız için kötü olan göbek yağına yol açtığı düşünülmektedir.

Balın faydaları

Balın lezzetli olmasının yanı sıra başka sağlık yararları da olduğu bulunmuştur. Öksürük sıklığını azaltmada, boğaz ağrılarını yatıştırmada ve öksüren çocukların uyku kalitesini iyileştirmede etkilidir.

Bal aynı zamanda anti-viral, anti-fungal, anti-bakteriyeldir ve yerel bölgenizden bal geldiğinde mevsimsel alerjenleri azaltmaya yardımcı olabilir. Bal bozulmayan ender gıdalardan biridir.

Bal ayrıca antioksidan görevi görebilecek yeterli miktarda fitokimyasal içerir. Genel olarak bal ne kadar koyu olursa antioksidanlar o kadar yüksek olur. Antioksidanların, zararlı serbest radikallerin vücuttan atılmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır.

Agave nektarına atfedilen önemli bir sağlık yararı yoktur, bu nedenle bal sağlık açısından daha öndedir.

Botulizm sporları riski nedeniyle bir yaşın altındaki bebeklere bal verilmemelidir.

Sonuç olarak

Bal açık olarak kazanandır. Ancak hem bal hem de agave nektarı kalorili tatlandırıcılardır ve çok az besin değeri sunarlar. Bal, agave nektarından daha iyidir çünkü:

 • Antioksidanlarda daha yüksek
 • Fruktoz içeriğinde daha düşük
 • Daha az işlenmiş
 • Başka sağlık yararları var
 • Agave nektarı, düşük glisemik indeksi için pazarlanır, ancak yüksek fruktoz içeriği, potansiyel artılarını ortadan kaldırır. Balın tadından hoşlanmıyorsanız veya bal yemeyen katı bir vegansanız, ikisi arasındaki farklar, değişikliği yapmanızı gerektirecek kadar önemli değildir.

Sonuçta, seçtiğiniz tatlandırıcı türü değil, tükettiğiniz miktarla ilgili. Bal dahil tüm tatlandırıcılar sadece az miktarda kullanılmalıdır. Aşırı miktarda şeker tüketmek şunlara yol açabilir:

 • Obezite
 • Diş çürüğü
 • Yüksek trigliseritler
 • Diyabet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here