Acai berry nedir? Faydaları nelerdir?

0
365

Acai berry olarak da bilinen Acai üzümü; Orta ve Güney Amerika’ya özgüdür ve yüzyıllar boyunca Amazon bölgesinde yerli halk tarafından kullanılmıştır. Bu meyveler inanılmaz tıbbi özellikleri ile ünlüdür, pek çok kişi günümüzde bunun farkında değildir. Bu meyve güçlü bir bağışıklık ve enerji güçlendirici olup birçok hastalığı iyileştirdiği ispatlanmıştır. Sadece son birkaç yıldır dış pazarlara girmeye başladı, bu yüzden pek çoğu bilmiyor ancak acai üzümü kesinlikle dikkat etmeye değerdir.

Brezilya acai üzümü pazarda nispeten yeni olduğundan, çok bilimsel araştırma yapılmamıştır. Bununla birlikte, yapılmış olanlardan, acai meyvelerinin düzenli olarak tüketildiğinde güçlü sağlık yararları olduğu görülüyor. Nihayetinde yerli halk, yüzyıllarca bir sebep olmadan ilaç olarak kullanıyordu.

2012’de “Doğal Standart Araştırma Ortaklığı” (NSRC) tarafından Acai üzümünün “Kanıta Dayalı Sistematik Gözden Geçirilmesi” yayımlandı. Bu bilimsel kuruluş, ürün üreticilerinden bağımsız olarak çalışır ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından en saygın kaynaklardan biri olarak kabul edilir.

Acai üzümü nedir?

Acai üzümü, Orta ve Güney Amerika yağmur ormanlarında acai palm ağaçlarında yetişen 1 2.5 cm’lik yuvarlak meyvelerdir. Koyu mor bir kabuğu, sarı ve eti büyük tohumu çevreler.

Kayısı ve zeytin gibi çekirdekler içerdikleri için, teknik olarak meyveleri değil, daha ziyade çekirdekli yemişler olarak adlandırmak mümkündür. Bununla birlikte, genelde üzüm olarak anılırlar. Amazon yağmur ormanlarında acai üzümü sık sık yemeklere eşlik eder. Acai üzümünü tatlılara eklemek için, sert dış kabuğunu yumuşatma amaçlı ıslatılmalı ve daha sonra koyu mor bir macun oluşturmak üzere püre haline getirilmelidir. Çoğunlukla böğürtlene ya da yaban mersinine benzeyen bir tadı vardır.

Taze acai üzümleri kısa bir raf ömrüne sahiptir ve yetiştirildikleri yerin dışında bulunmazlar. Bir ihracat olarak, dondurulmuş meyve püresi, kurutulmuş toz veya konsantre meyve suyu olarak satılmaktadır. Acai üzümleri bazen jöle ve dondurma da dahil olmak üzere gıda ürünlerini tatlandırmak için kullanılırken vücut kremleri gibi gıda dışı bazı maddelerde de acai öz yağı bulunur.

Acai üzümünün faydaları nelerdir?

Acai üzümü yoğun besleyiciliğe sahip bir meyvedir

Acai üzümünün bir meyve için benzersiz bir beslenme profili vardır, zira biraz yüksek yağlıdır ve şekeri düşüktür. Dondurulmuş meyve püresinin 100 gramı aşağıdaki beslenme değerlerine sahiptir:

Kalori: 70
Yağ: 5 gram
Doymuş yağ: 1,5 gram
Karbonhidratlar: 4 gram
Şeker: 2 gram
Lif: 2 gram
A vitamini: Günlük alınması gereken miktarın % 15’i
Kalsiyum: Günlük alınması gereken miktarın % 2’si

Venezuella tarafından yapılan bir araştırmaya göre, acai meyveleri ayrıca krom, çinko, demir, bakır, manganez, magnezyum, potasyum ve fosfor gibi diğer az miktarda mineraller de içeriyor. Ancak acai üzümünün en güçlü sağlık faydalarından bazıları bitki bileşiklerinden kaynaklanmaktadır. Bunların arasında en dikkat çekici olanı, acai üzümüne koyu mor rengini veren ve vücutta antioksidan olarak işlev gören antosiyaninlerdir. Antosiyaninleri siyah fasulye ve yaban mersini gibi diğer mavi, siyah ve mor gıdalarda da bulabilirsiniz.

Antioksidanlar bakımından zengindir

Antioksidanlar önemlidir çünkü vücudun her yerindeki serbest radikallerin zararlı etkilerini etkisiz hale getirirler. Serbest radikaller antioksidanlar tarafından nötralize edilmediyse, hücrelere zarar verebilir ve diyabet, kanser ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere birtakım hastalıklara neden olabilirler. Acai üzümü, inanılmaz miktarda antioksidan içerir ve yaban mersini ve kızılcık gibi diğer antioksidan bakımından zengin meyvelerle yarışabilir.

Gıdaların antioksidan içeriği tipik olarak bir Oksijen Radikal Emilim Kapasitesi (ORAC) puanı ile ölçülür. Acai üzümünde, 100 gram donmuş pürenin ORAC değeri 15405 olurken, aynı miktarda yaban mersini skoru 4.669’dur. Bu antioksidan aktivite, antosiyaninler dahil olmak üzere, birçok acai bitki bileşiklerinden gelir. Araştırmacılar, 2008 yılında, dört bağımsız dönemde antioksidan içermeyen 12 gönüllüye acai püresi, acai suyu, elma sosu veya bir içecek verdi ve daha sonra antioksidanlar için kanlarını test ettiler. Hem acai püresi hem de elma sosus katılımcıların antioksidan seviyelerini yükseltti, bu da acai’deki antioksidan bileşiklerin bağırsakta iyice emildiğini ifade eder. Aynı zamanda, acai püresinin, acai suyundan daha iyi antioksidan kaynağı olduğunu gösterir.

Kolesterol seviyelerini artırabilir

Hayvan çalışmaları, acai üzümünün total ve LDL kolesterolü düşürerek kolesterol düzeylerinin iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini öne sürdü. Ve insanlarda benzer bir etkiye sahip olabilmesi mümkündür. 2011 yılı çalışmasında aşırı kilolu 10 yetişkine bir ay boyunca günde iki kez acai püresi verildi. Genel olarak, çalışmanın sonunda total ve “kötü” LDL kolesterolü daha düşüktü. Bununla birlikte, bu çalışmanın birkaç sakıncası vardı. Küçüktü, kontrol grubu yoktu ve finansmanını birincil acai tedarikçilerinden aldılar.

Daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, araştırmalar bu bitki bileşiğini HDL ve LDL kolesterolündeki gelişmelere bağladığı için, acai üzümündeki antosiyaninin kolesterol düzeyleri üzerindeki olumlu etkilerinden sorumlu olabilmesi olasıdır. Buna ek olarak acai üzümü, kolesterolün vücudunuz tarafından absorbe edilmesini önleyen bitki sterolleri içerir.

Anti kanser etkisine sahip olabilirler

Kimsenin kansere karşı sihirli bir kalkanı olmasına rağmen, bazı gıdaların kanser hücrelerinin oluşumunu ve yayılmasını engellediği bilinmektedir. Hem test-tüp hem de hayvan çalışmaları, bu tür bir anti-kanser etkisini acai’de ortaya koymuştur. Farelerde, acai püresi kolon ve mesane kanseri insidansını azaltmıştır. Bununla birlikte, farelerde gerçekleştirilen ikinci bir çalışma, mide kanseri üzerinde hiçbir etkisinin bulunmadığını tespit etmiştir. Araştırmacılar, gelecekte kanser tedavisinde acai üzümün rol oynayabileceği sonucuna varmışlardır, ancak insanlar dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Beyin fonksiyonlarını artırır

Acai üzümündeki birçok bitki bileşiği beyninizin yaşlandıkça zarar görmesini önleyebilir. Birçok çalışma laboratuvar sıçanlarında bu tür koruyucu etkileri göstermiştir. Acai üzümündeki antioksidanlar beyin hücrelerindeki iltihaplanma ve oksidasyonun hafıza ve öğrenmeyi olumsuz etkileyebilecek zararlı etkilerine karşı koyarlar. Bir çalışmada, acai yaşlanan sıçanlarda hafızayı iyileştirmeye yardımcı oldu.

Beynin sağlıklı kalmasının yollarından biri, zehirli veya artık çalışmayan hücreleri temizlemektir, bu işlem bir otofaji olarak bilinen süreçtir. Yeni sinirlerin oluşmasına, beyin hücreleri arasındaki iletişimi geliştirmesine yol açar. Yaşlandıkça, bu süreç daha az verimli çalışır. Bununla birlikte, laboratuvar testlerinde, acai üzümü özütünün beyin hücrelerinde bu “oda temizliği” tepkisini uyarmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

Acai üzümünü nasıl tüketebilirsiniz?

Taze acai meyveleri kısa bir raf ömrüne sahip olduklarından, çoğunlukla ihraç edilir ve üç ana formda (püre, toz ve meyve suları) yaygın olarak bulunurlar. Meyve suyu antioksidanlar ile yüklü, ancak aynı zamanda şeker bakımından yüksektir ve lif bakımından da düşüktür. Filtrelenirse, meyve suyu daha az antioksidan ihtiva edebilir.

Toz formunda, en yoğun miktarda besin maddesi sağlar ve size lif, yağ ve bitki bileşiklerini verir. Acai püresi muhtemelen acai üzümlerinin tadını çıkarmanın en iyi yoludur. Ayrıca, acai tozu kullanarak bir smoothie de yapabilirsiniz. En sevdiğiniz smoothie tarifi ile karıştırın.

Kaynak: https://www.aysetolga.com/acai-uzumunun-faydalari-nelerdir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here