1., 2. ve 3. nesil kahve nedir? Kahve nesilleri arasındaki farklar nelerdir?

0
118

Geçmişi ortalama 1500 yıl önceye dayanan kahve, farklı demleme yöntemleri ile pişirilir. Kahvenin popülaritesinin artması ise, kahve nesilleri denilen trendlerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Günümüzde en çok 3. nesil kahveler tercih edilse de, bundan önceki 1. ve 2. nesil kahvenin ne olduğunu anlamak gerekir. Böylece kahve hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilir, seçiminizi buna göre yapabilirsiniz.

1. Nesil Kahve Nedir?

Eski bir geçmişe sahip olan kahvelerdir. Kahvenin günlük hayata ilk çıkmaya başladığı dönem, 1. nesil olarak isimlendirilir.
1900’lü yılların başlarına tekabül eder. Suda çözünebilen ve kimyasal işlemden geçirilen toz kahve ile başlamıştır.
Kahveler vakumlu paketlere konulmuştur. Bu fikir sayesinde daha uzun süre saklanmaya başlamıştır.
Kahveye olan talep arttıkça, kahve hazırlama teknikleri daha çok araştırılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda da, saf kahve giderek daha fazla işlem görmeye başlamıştır.
Kahveler sıcak suda kolayca hazırlandığı için, zamandan da tasarruf edilmiştir. Diğer demleme yöntemleri kullanılmamıştır.
Kimyasal işlemden geçen kahvenin kafein oranı da azalır.
Suda çözünebilir (toz, granül), ekonomik, uzun ömürlü, hızlı hazırlanan fakat katkı maddeli ve aroması düşük kahvelerdir.

2. Nesil Kahve Nedir?

2. nesil kahvenin doğuşu, 1960’lı yılların sonuna denk gelmiştir.
1. nesilde başlayan zararlı kahveciliğin yerine, daha doğal ve kaliteli kahve çekirdekleri kullanılmaya başlanmıştır. Espresso, cappuccino ve latte gibi kahve çeşitleri ortaya çıkmıştır.
Ayrıca soğuk demleme gibi farklı demleme çeşitleri de ortaya çıkmıştır. Kahve tutkunlarına özel, kahve aromalı tatlılara da yer verilmiştir.
2. nesil kahveciliği başlatan kişi, A. Peet’tir. A. Peet’in arkadaşları 1971 yılında Starbucks’ı kurarak 2. nesil kahveciliğe mihenk taşını taşımışlardır.
İnsanlar zamanla ev ve işyeri dışında da sosyalleşmek için yeni ortamlara ihtiyaç duymuştur. Böylece bu mekanlara sadece kahve içmek için değil, arkadaşlarıyla zaman geçirmek için de gitmişlerdir.
Kahveyi yumuşak sevenler için latte, aromalı sevenler için mocha gibi seçenekler ortaya çıkmıştır.

3. Nesil Kahve Nedir?

3. nesil kahvecilikte kahvenin yetiştiği yer, kafein miktarı, kavrulma süresi, çekirdeğin türü, ekipmanlar, derecesi, sertliği, hasat dönemi gibi konular hem tüketiciler, hem de üreticiler için oldukça önemli bir hal almıştır.
Yeni iş alanları doğmuştur. Özellikle baristalık mesleği bu şekilde ortaya çıkmıştır.
Brezilya kahvesi, Etiyopya kahvesi, Kolombiya kahvesi ve Kenya kahvesi en çok dikkat çeken kahvelerdir.
Doğal kahveden alınabileceğin tadın zirvesidir. 3. nesil kahvecilik özellikle gençler tarafından tercih edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here