3. Karaova Bağbozumu Şenlikleri

Bodrum coğrafyasının en verimli topraklarının bir arada olduğu Karaovada, üçüncüsünü düzenleyeceğimiz Geleneksel Bağbozumu Şenlikleri, 8-9-10 Eylül tarihlerinde Mumcularda Mustafa Kalem parkında gerçekleştirilecektir.

Hiç kimse, atasından miras kalan malını satarak, yaşamını sürdürmek zorunda kalmasın diyerek başladık bu yolculuğa. Bölge ekonomisinin desteklenmesi, üretim ve ürün çeşitliliğinin arttırılması, üretici ve tüketicinin bir araya geldiği, sürdürülebilir bir tarım ekonomisinin yaratılması ve adil bir gıda anlayışının yaygınlaştırılması için bölgede geleneksel şenlikleri yapıyoruz. Bodrum turizminin çeşitlendirilmesinin de amaçlandığı bu organizasyonda, yörede tarım turizm entegrasyonunun da sağlaması hedeflenmektedir.

Bu şenlikler kapsamında Karaova Bağbozumu Rotası Yelken Yarışları, Bağ Temalı Amatör Resim Yarışması, Köyler arası Yemek Yarışması, Yöresel tadımlar, Muğla Büyükşehir Tarımsal Hizmetlerin Bağ dağıtımı ile Tohum takası, Temel Devren (Miras) defilesi, çok çeşitli halk dansları gösterileri, Bodrum Kumbahçe Meydanından İskele Meydanına kadar Kortej yürüyüşü ile çeşitli konserler yapılacaktır.

Şenlikler içerisinde yöremizde halen faaliyet gösteren Kızılağaç mahallesinde Erhan Yürüt’ün Win Bodrumuna, Pınarlıbelen Karanlık mahallesinde Mehmet Vuranın Garaovasına ve Çömlekçi Köyünde Selva İşmen’in Karnas şarapçılık bağlarına çeşitli ziyaretlerde gerçekleştirilecektir.

6-7-8 Eylül tarihlerinde Bodrum Belediyesi, Bodrum Yelken Spor Kulübünün Optimist ve Lazer Grublarının katılacağı “Karaova Bağbozumu Rotası Yelken Yarışlarını” yapmasının ardından;

8 Eylül Cuma günü saat 19.00 da 3. Karaova Bağbozumu Şenlikleri Korteji, Bodrum Kumbahçe Meydanından İskele Meydanına kadar yöresel davul zurna eşliğinde, çeşitli dans ve halk oyunları gösterileri, yöresel kıyafetli gençler, develer eşliğinde halı ve kilim sergisi ile başlayacaktır. Dereceye giren yelkencilere madalyaları verilecektir. Geleneksel tatların ve ürün dağıtımının da yapılacağı gösterilerde, yöresel şarkı ve türkülerin çalındığı davul-zurna etkinliği ile gün tamamlanacaktır.

9 Eylül cumartesi günü saat 10,00 da Mumcular Mustafa Kalem parkında resmi açılış töreni düzenlenip ardından stantlar değerli katılımcılar tarafından ziyaret edilecektir. Çok çeşitli ürün tadımlarının ve tanıtımlarının da yapılacağı stantlarda aynı zamanda alışverişte yapılabilinecektir.

Karaova der tarafından geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Pınarlıbelen Köyü İlköğretim Okulu yenileme projesinin ardından ikinci okulumuz olan Karaova Yeniköy ilköğretim okulunun da açılış töreni, şenlikler kapsamında saat 12,00 de gerçekleştirilecektir.

Gün içerisinde çeşitli etkinliklerin yapıldığı alanda Gastronomi kültürümüzün tanıtılması için saat 17.00 ile 18.00 saatleri arasında Süleyman Dilsiz’in sunumu ile balık nasıl pişirilmez adlı halk katılımlı söyleşi düzenlenecektir.

Arçelik Mucize Lezzetler ve Slow Food  Yaveş Gari Bodrum’un destekleriyle yapılacak olan köyler arası yöresel yemek yarışması ise 18.00-19.00 saatleri arasında gerçekleşecektir.

Yemek yarışmasında dereceye girenlere ödülleri yarışmanın arkasından verilecektir.

Programımız akşam saat 20,00 de bir Bodrum halk kültürü olan TEMEL DEVREN MİRAS defilesi ile devam edecektir. Defilenin ardından Halil Çokyürekli tarafından bağbozumu şenlikleri kapsamında Zurna konseri ile gün tamamlanacaktır.

10 Eylül Pazar günü stantlar misafirlerini ağırlamaya devam edecektir. Saatler 14.00’ü gösterdiğinde saat 17.00’a kadar sürecek olan Karaova Söyleşileri kapsamında aşağıda listeli “Karaovada Kırsal Kalkınmanın Geleceği” adlı söyleşiler yapılacaktır.

  1. Karaovanın değerlendirilmesi ve bağcılığın başlangıcı                                                 Lale Aytaman- Muğla eski valisi
  2. Yöreye uygun üzüm çeşitleri ile bağcılık ve sonuçları                                           Prof.Dr. Ahmet Altındişli Ege Ünv. Ziraat Fak. Bahçe Bitkileri Bölümü
  3. Kaliteli zeytinyağı nasıl üretilir                                                                                     Ali Osman Menteşe- yöresel üretici
  4. Yüz binlik planlarda Eko turizm ve Kırsal Kalkınma                                                  Semra Kutluay- Şehir ve Bölge Plancısı
  5. Bölgede hayvancılık ve geleneksel süt ürünlerinin geleceği                                             Prof Dr. Cem Karagözlü Ege ünv.Ziraat Fak. Süt Teknolojisi
  6. Günün değerlendirilmesi ve gelecek için markalaşma                                             Faruk Malhan- Yüksek Mimar

15.00 ile 16.00 saatleri arasında Sinem Diyicinin “Doğada Akustik Jazz” performansı şenliğimize gelen misafirlerimizle birlikte yapılacaktır.

18.00 ile 19.00 saatleri arasında yemek yarışmasını kazanan yemeklerin satışa sunulmasının ardından akşam saat 19.30 ile 21.00 arasında TRT sanatçısı Mustafa Özcan’ın katılımıyla Karaova Halk Korosu Konseri yöresel şarkı ve türküleriyle misafirlerini ağırlayacaktır.

  1. Karaova Bağ Bozumu Şenlikleri akşam 21,30 ile 23,00 saatleri arasında ödül töreninin ardından Kurtalan Ekspresinin vereceği konser ile sona erecektir.

Tarih

08 Eyl 2017 - 10 Eyl 2017

Zaman

Bütün gün

Yer

Bodrum, Karaova
Bodrum, Karaova

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here