Zeytinyağı yemek beyin sağlığınızı koruyabilir

0
110

Zeytinyağı yemek, beyniniz için iyi olabilir. Yeni bir araştırma, zeytinyağı yiyen insanların, yemeyenlere göre unutkanlık gibi beyin hastalıklarından ölme ihtimalinin daha düşük olduğunu buldu. Bu hastalıklar Alzheimer hastalığı gibi ilerleyici ve ölümcül olabilir. Bu yüzden, sağlıklı beslenme gibi alışkanlıkların bu hastalıkları önlemeye veya yavaşlatmaya yardımcı olabileceği umuluyor.

Araştırmayı yapan Anne-Julie Tessier adlı bilim insanı, “Çalışmamız, zeytinyağı gibi bitkisel yağları yemenin sadece kalbiniz için değil, beyniniz için de iyi olduğunu gösteriyor” dedi. “Margarin ve mayonez gibi yapay yağlar yerine doğal bir ürün olan zeytinyağını seçmek akıllıca bir karardır ve unutkanlık gibi beyin hastalıklarından ölme riskinizi azaltabilir.”

Tessier, araştırmasını 2023 yılında Boston’da yapılacak olan NUTRITION 2023 adlı büyük bir beslenme toplantısında sunacak.

Araştırma, zeytinyağı ile unutkanlık hastalıklarından ölüm arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk araştırmadır. Bilim insanları, 30 yıl boyunca 90.000’den fazla Amerikalının ne yediğini ve bunlardan 4.749’unun unutkanlık hastalıklarından öldüğünü kaydeden anketleri ve kayıtları incelediler.

Sonuçlar, günde yarım çorba kaşığından fazla zeytinyağı yiyen insanların, hiç yemeyen veya çok az yiyenlere göre unutkanlık hastalıklarından ölme ihtimalinin yüzde 28 daha düşük olduğunu gösterdi. Ayrıca, günde sadece bir çay kaşığı margarin ve mayonezi zeytinyağı ile değiştirmek de bu riski yüzde 8-14 oranında azalttı.

Araştırmalar, zeytinyağı kullanan insanların genellikle daha sağlıklı beslendiğini göstermektedir. Ancak Tessier, bu araştırmada zeytinyağı ile unutkanlık hastalıklarından ölüm arasındaki ilişkinin genel beslenme kalitesinden bağımsız olduğunu söyledi. Bu da zeytinyağının beyniniz için özel olarak faydalı olabileceği anlamına gelebilir.

Tessier, “Zeytinyağında bulunan bazı maddeler, kanınızdan geçip beyninize ulaşabilir ve beyninize doğrudan fayda sağlayabilir” dedi. “Zeytinyağının kalbinizi ve damarlarınızı koruyarak beyninize dolaylı olarak fayda sağlaması da mümkündür.”

Daha önce yapılan araştırmalar, daha çok zeytinyağı yiyen insanların kalp hastalığına yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğunu bulmuştur. Zeytinyağını Akdeniz diyeti gibi sağlıklı bir beslenme modelinin bir parçası olarak yemenin de hafızanızın bozulmasını önlemeye yardımcı olabileceği gösterilmiştir.

Tessier, araştırmanın kesin sonuçlar vermediği ve zeytinyağının unutkanlık hastalıklarından ölümü azalttığını kanıtlamadığı konusunda uyardı. Bu faydaları elde etmek için ne kadar zeytinyağı yemeniz gerektiğini ve bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Ama genel olarak, araştırma beslenme önerileriyle uyumludur ve margarin veya mayonez yerine zeytinyağı kullanmanın sağlıklı bir beslenmeye yardımcı olabileceğini desteklemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here