Zeytinyağı tadımı nedir? Tadım paneli nedir?

0
86

Mustafa Alhat yazısı. 21 Aralık 2016

Çocukken bize renkleri gösterdiler bu mavi bu yeşil bu kırmızı dediler. Eğer bir göz sorunumuz yoksa ve yapay ortam ışıkları ile gözümüz aldanmadıysa rahatlıkla en azından ana renkleri bu eğitimle ayırt edebiliriz.Havai mavi toz pembeler gibi detaylara girmediğimiz sürece uzman olmasak bile işimizi görecek kadar renk bilgimiz bize yeter.

Zeytinyağı tadımı da renkleri bilmeye benzer. Zeytin yağ olarak önümüze gelinceye kadar başına iyi yada kötü ne geldiyse tadında ve kokusunda farklı bir iz bırakır. Bunları temsil eden örnekler doğal yada yapay yollarla hazırlanır ve öğrencilere bu örnek şudur diyerek koklatılır veya tattırılır.

Mustafa Alhat

Öğrenciler bu kokuları tadları hafızalarına yazar ve tekrar karşılaştıklarında nasıl renkleri gördüklerinde hatırladıkları gibi koku ve tadlarıda bilirler. Ne kadar çok örnek ezberlemişseniz o kadar uzmansınızdır. Yüksek yetenek falan değildir bu.

Yetkilendirilmiş kurumların verdiği eğitimlerin sonunda yapılan sınavı geçenlerin tadımcılığı belgelenir. Kendi işinizi görecek kadar veya dostlarınıza hava atabilmek için yeterince tadımcı olmuşsunuzdur merak etmeyin. Resmi olarak bir yağın duyusal analiz raporu tek bir tadımcı değil panel testi ile verilir kural budur. Bunun sebebinide birazdan anlatayım.

Zeytinyağı tadımı yaparken 5 duyumuzdan üçünü kullanırız.

Koklama, tad alma ve dokunma

Tadım olayında burun dilden bile önemli bir rol oynar. Nezle olduğumuzda yemeklerin tadını alamadığımızı hatırlayın. Dilimizdeki duyargalar ile acılığı boğazımızdaki dokunma hisleri ile yakıcılığı hissetmeye çalışırız.

5 duyumuzdan ikisini ise bizi yanlış yönlendirmeleri ihtimali nedeniyle tadım esnasında köreltmeye, devre dışı bırakmaya azami dikkat göstermeliyiz. Bunlar da görme ve işitmedir.

Yani yağın rengini görürsek ve yağı tatmadan önce hakkında bilgi alırsak yanlış etkilenme ihtimali olur. Yaptığımız tadım işlemi güvenilirliğini kaybeder.

Gerçek tadım panelindeki tadımcılar aynı ortamda olsalarda sanılanın aksine birlikte tadım yapmaz. Hani doktorlar vaka hakkında konsültasyon yaparlar ya, onlar gibi toplaşıp bu yağ şöyle mi böyle mi diye konuşmazlar.

Peki konuşmayacaklarsa niye bir araya gelip panel kurulur ?

Tadım panellerinin tarihi geçmişine bakarsak kurulma ihtiyacı duyusal analiz için alınmış örnek hakkında verilen kararların önemli ticari sonuçları olması nedeniyle ihtilafların önlenmesi ve tartışmalı durumların azaltılması için bir kişinin insiyatifine ve sorumluluğuna bırakılmaması amacıyla panel adı verilen tadım grupları oluşturulmuştur.

Yani tadımların doğruluğunun sağlamasını yapmak için çok sayıda farklı tadımcıya tattırılır.

Panel tadımı nasıl yapılır?

Panelistler birbirlerini göremeyecek şekilde paravanlarla ayrılmış bölmelere geçerler ve sükunetle tadacakları yağları beklerler. Üreticilerden analiz için gönderilen yağlar panel lideri tarafından panelistler kimin yağı olduğunu görmeden mavi bardaklara konulur.

Yağı tadan panelistler önlerindeki profil kağıdını hiç kimse ile konuşmadan doldururlar.

Panel lideri bu kağıtları toplar sonuçları karşılaştırır ve önceden belirlenmiş istatistiksel sapma kaideleri çerçevesinde değerlendirir.

Panel lideri yağın sahibini bildiği için sonuçların güvenliği nedeniyle tadım yapmaz.

O gün hasta veya morali bozuk olan panelistler de tadım yapmaz.

Tadıma gelirken parfüm veya kokulu sabun kullanılmaz, ağır yemekler yenmez, sigara içilmez.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here