Zeytin Avrupa damak tadına uyarlanacak

0
891

Gemlik zeytininin Avrupa ağız tadına uyarlanması konusunda araştırmalar yapılacak ve sonuçlarına göre sadece ihracat için üretim yapacak bir tesis kurulacak.

Gemlik zeytininin Avrupa ağız tadına uyarlanması konusunda araştırmalar yapılacak. Araştırmaların çıktıları ile Gemlik Ticaret Borsası bölgeye sadece ihracat için üretim yapacak bir tesis kuracak. Gemlik Zeytininin dünyaya ün salmış, tanınan doğal bir marka olduğunu dile getiren Gemlik Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özden Çakır, Gemlik Ticaret Borsası’nın yıllık 5 milyon dolarlık sofralık zeytin tescili yaptığını söyledi. Çakır, Borsa olarak Kaymakamlık ve Ziraat Odası ile ortak bir Avrupa Birliği projesi yürüteceklerini ifade ederek, “Gemlik Zeytinini Avrupa ağız tadına uyarlanması konusunda araştırmalar yapmak üzere önümüzdeki dönemde İspanya’ya bir heyet göndereceğiz. Yapılacak araştırmaların çıktıları ile bölgemize sadece ihracat için üretim yapacak tesis kuracağız. İhracat yapan üyelerimizin daha fazla pazar payı elde etmesi ve ihracat yapmayan üyelerimizin de ihracata başlaması amaçlı önümüzdeki dönemde Ur-Ge projesi başlatacağız. Böylelikle firmalarımız ihracat hakkında daha fazla bilgiye ulaşacak” diye konuştu.

Zeytincinin ihracatı artırmak için ortak paydada buluşmaya çalıştıklarını söyleyen Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik de, ziraat odası olarak yaptıkları tuzsuz zeytin ile AB projesine destek olduklarını söyledi. Çelik, bu sayede zeytinin ihracatta da daha çok alıcı bulduğuna dikkati çekerek, “Taze zeytini rüzgarla kurutup, sterilize edip kavanoza veya vakum ambalaja doldurduk. Öncelikle tansiyon hastaları ve çocukların da severek zeytin tüketmesi amacıyla başlattığımız bu çeşit, Avrupa ve Amerika’da da talep görmeye başladı. Ancak tesis yetersizliğinden üretimi çok artıramadık. Aylık 20 kilodan haftalık 500 kilo kapasiteye çıkarabildik. Yeni bir tesis kurarak, Gemlik zeytin ihracatını bu ürünle artırmayı hedefliyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here